< Powrót

Rodzina pacjenta

Pytania użytkowników

Bratowa izoluje chorego brata od rodziny wyznacza terminy wizyt zakazuje całowania brata .U brata diagnoza brzmi nieoperacyjny glejak mózgu.stawia nas wszystkich na ,,baczność'' my też kochamy brata i martwimy się staramy się szwagierkę zrozumieć wiemy że chce jak najlepiej dla swojego męża ale jej postępowanie nas przerasta proszę o radę jak mamy postępować

Proszę z nią szczerze o tym porozmawiać. Powiedzieć o swoich odczuciach i oczekiwaniach.

Znalazłam wyrażenie "nie można próbować przezywać za chorego jego choroby". Nie bardzo wiem, co to oznacza. Moja mama jest bardzo ciężko chora, ma nowotwór. Chcę ją wspierać, jak tylko mogę. Mam wrażenie chwilami, że czuję to, co ona... To bardzo bolesne. Dlatego zaintrygowało mnie to wyrażenie.

Każdy człowiek, czy tego chcemy, czy nie chcemy, jest "właścicielem" swojego życia i wszystkich przeżywanych stanów psychicznych. Gdy choruje szczególnie bliska nam osoba, może pojawić się chęć przejęcia na siebie trudnych przeżyć, aby jej ulżyć. Kiedy ma Pani wrażenie, że czuje to samo co Mama, przeżywa Pani utożsamienie się z nią, rodzaj głęboko angażującej identyfikacji z jej osobą, stanem, cierpieniem. Jest od odczucie bardzo szlachetne, ale mocno obciążające i utrudniające jasność myślenia i działania. W opiece nad chorym bardziej sprawdza się wyrażanie uczuć przez empatię, czyli współodczuwanie, polegające na byciu blisko, towarzyszeniu, niezawodnej, wytrwałej obecności. Identyfikacja z cierpiącą bliską osobą działa obezwładniająco na opiekuna i stopniowo pozbawia go sił do opieki i życia, podczas gdy empatia gwarantując obu stronom poczucie bliskości, umożliwia działanie, wyzwala kreatywność (nowe pomysły na dobra opiekę) oraz zapobiega wypalaniu się, co jest istotne, gdy czas sprawowania opieki nad chorym jest długi.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie