< Powrót

Odżywianie w radioterapii

Co jeść w trakcie radioterapii? Co zrobić, gdy pojawiają się przykre skutki uboczne? Odpowiada dietetyk, dr Aleksandra Kostrzewa - Tarnowska.

Pytania użytkowników

Witam. 2 tygodnie temu stwierdzono u mojego taty nowotwór jednak nie wiadomo czy jest to nowotwór mózgu czy też płuc. Tato ma 3 guzy w mózgu i prawdopodobnie zwapnienie na płucu, jednak do końca nie wiadomo co to jest. Jutro będzie miał ostatni dzień(5) radioterapii paliatywnej. Lekarz powiedział że tato nie wyjdzie z tego jednak jest szansa na zatrzymanie rozwoju nowotworu i wydłużenie życia taty. Za 2 tygodnie bedzie ponowne TK i stwierdzenie czy radioterapia pomogla, jesli tak to powtórzą proces. Jesli jednak nie tato bedzie miał chemie. Czy rzeczywiscie nie ma szans ? Taty ogolne samopoczucie jest dobre, jest silny i wyniki sa dobre. Jedyne co to po radioterapii wiecej odpoczywa . Pomocy !!! Jestem w Irlandii a tato w Polsce, chce wiedziec jak najwięcej

W tej chwili nie wiadomo jaki to typ nowotworu nie wykonano biopsji nie ustalono pierwotnego ogniska Leczenie w tym wypadku jest zachowawcze i ma na celu zahamować rozwój choroby. Trzeba znaleźć źródła wyjścia nowotworu-dokładnie sprawdzić co to za zmiany w płucach.

Witam ,w 2007 r zdiagnozowano u mnie grasiczaka z rozległym przerzutem na opłucną ,osierdzie ,płuco. Miałem chemioterapię ,operację oraz radioterapię .Obecnie ,stwierdzono wznowy na opłucnej w trzech miejscach,czy można ponownie zastosować radioterapię?

To zależy od tego, jaka dawkę całkowita podano podczas pierwszej radioterapii i jak okolica była naświetlana.

Dzień dobry moja babcia jest po radioterapii warg sromowych oraz pachwin od ok tygodnia utrzymuje się u niej obrzęk lewej nogi jak długo będzie się utrzymywać i jak sobie radzić z opuchlizna.

To jest obrzęk zastoinowy i w takim wypadku jedynym wyjściem są ćwiczenia rehabilitacyjne. Jeśli w szpitalu nie pokazano Państwu jak to robić to sugeruje kontakt z rehabilitacją szpitalną.

Jak długo dochodzi się do siebie po Cyber Knife- z uwagi na oponiaka ? Chodzi o L4- jestem pracującą osobą . W obecnej chwili jestem na L4 - grypa, zapalenie skrzeli,.Czekam przed zabiegiem jeszcze na badanie PET. Po zabiegu czeka mnie jeszcze tomografia z kontrastem kości prawęj ręki - stan po resekcji guza i przeczczepie kości.

To są zawsze indywidualne kwestie. Każda osoba reaguje inaczej po leczeniu. Dla niektórych wystarczy kilka tygodni dla innych potrzeba kilku miesięcy.

Moja mama choruje na raka płuc, przechodzi właśnie radioterapie, wcześniej natomiast poddano ją chemioterapii. Od czasu rozpoczęcia radioterapii można zaobserwować widoczne osłabienie organizmu - szybkie męczenie się, nawet przy czytaniu, zawroty głowy. Ostatnio nawet mama przewróciła się w szpitalu w drodze do toalety, wówczas lekarz zalecił założenie cewnika. Czy możliwe są aż tak poważne skutki uboczne naświetlania? Czy istnieje szansa na ich ustąpienie?

Tak, to jest bardzo obciążające leczenie trwające dość długo. Organizm ma prawo być osłabiony. Po zakończonym leczeniu sytuacja powoli wraca do normy.

Moja szwagierka ma nieoperacyjnego raka pluc,przeszla radio i chemioterapie.Po tym leczeniu zostala zakwalifikowana do specjalnej grupy i brała chemie w tabletkach.Przez 10 miesiecy byl spokoj,teraz sie okazało,że ma przerzuty na potylice i w okolicy skroniowej.10.lutego bedzie miala kolejna radioterapie.Chcielibysmy wiedziec jakie sa rokowania w tym konkretnym przypadku.

Rokowania niestety nie są najlepsze. Mimo zastosowanego leczenia choroba postępuje- zmiany w kościach. Radioterapia okolic zajętych przez przerzuty ma na celu zahamowanie postępów choroby i zapobieżeniu ewentualnych dolegliwości bólowych z tej okolicy.

Moj partner ma radioterapie gdyz ma raka prostaty, czy mozemy razem spac i czy ja odczuje jakies skutki uboczne sypiajac z nim i czy nic nie szkodzi na przeszkodzie uprawiac sex.

Nie ma takiego ryzyka.

Miałam usunięty guz ślinianki podżuchwowej. Wycieto mi też sąsiadujące węzły chłonne. Guz okazał sie złośliwy, węzły chłonne - były czyste. Czeka mnie radioterapia. Przygotowano juz maskę usztywniającą dla mnie, jednak podczas symulacji i tk stwierdziłam, że bardzo mocno mnie uciska w górnej części - oczy, łuk brwiowy, nozdrza - w efekcie czego przez nos (u mnie permanentnie zapchany) wpływa mało powietrza i nie moge oddychać. Lekarz stwierdził, ze to ze zdenerwowania. Czy jest mozliwe, że przygotowano dla mnie za ciasną maskę? Jak sobie z tym poradzić? Mam zacząć terapie w połowie przyszłego tygodnia.

Maska musi ściśle przylegać stąd pewnie taki odczucie. Co do stresu to jest w tym zapewne możliwe. Proszę podjąć próbę i jak będzie problem ponownie zgłosić to lekarzowi.

Witam, moja żona ma mieć radioterapię uzgodniliśmy że będziemy dojeżdżać na zabiegi. Ale żona gdzieś na forach wyczytała że radioterapia dojazdowa jest mniej skuteczna niż jakby była na oddziale szpitalnym. Proszę o opinie bo nie wiemy czy dzwonić do lekarza i prosić aby ją przyjęli na oddział. Tylko że miejsc nie ma i zabiegi znacznie się opóżnią.

Pozdrawiam
Maciek

Absolutnie nie ma znaczenia w jakim trybie podawana jest radioterapia. Skuteczność jest taka sama!

czy nożna palić

Palenie nie jest wskazane na żadnym etapie leczenia choroby onkologicznej.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie