< Powrót

Na czym polega dieta czystych płynów (płynna)?

Jest to dieta stosowana zwykle przed zabiegami i operacjami w obrębie żołądka lub jelit, np. przed kolonoskopią. Może być także zalecona osobom, które cierpią z powodu problemów gastrycznych – mdłości, wymiotów, biegunek, a także rekonwalescentom tuż po operacji. 

Dieta czystych płynów zapewnia właściwe nawodnienie organizmu, dostarcza niewielkich ilości sodu i potasu, nie dostarcza jednak odpowiednich ilości witamin, minerałów i innych składników odżywczych, dlatego nie wolno stosować jej przez dłuższy czas. 

W diecie płynnej dozwolone jest picie wody, klarownych soków owocowych bez miąższu (np. jabłkowego, winogronowego), czystego bulionu warzywnego bez tłuszczu, galaretek, tak zwanych lodów wodnych, herbaty i kawy bez dodatku mleka czy śmietanki. Do herbaty można dodać sok z cytryny i cukier. Niekiedy dopuszczalne jest picie napojów izotonicznych i gazowanych.

Dieta czystych płynów, w przypadku chorób nowotworowych może być zalecona przed i/lub po operacji wycięcia guza, jednak zawsze jest prowadzona pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

Pytania użytkowników

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie