< Powrót

Czym jest stomia i jakich zmian w diecie wymaga jej wyłonienie?

Stomia, nazywana również sztucznym odbytem, to wytworzone chirurgicznie połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. Jej wyłonienie jest niekiedy konieczne w trakcie leczenia operacyjnego nowotworów jelita grubego.

Najczęściej wyłonienie stomii nie wymaga wprowadzenia dużych zmian w diecie. Pewne modyfikacje są jednak konieczne, gdy pojawią się skutki uboczne jej wyłonienia - biegunka, zaparcia, nieprzyjemne zapachy. 

Podstawowymi zaleceniami jest spożywanie większej ilości posiłków, ale o mniejszej objętości. 

Ważne jest wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, dbanie o to, aby dieta była różnorodna, składała się z produktów o wysokiej jakości i dostarczała wszystkich witamin oraz składników mineralnych. 

Należy ograniczyć spożycie błonnika pokarmowego, cukru i słodyczy (zwłaszcza czekolady) oraz tłuszczów. 

Dobrze jest również ograniczyć potrawy smażone i pieczone w tradycyjny sposób, a zamiast z nich spożywać dania gotowane, gotowane na parze, czy delikatnie duszone. 

Kęsy potraw należy dokładnie przeżuwać, a samo spożywanie posiłków powinno przebiegać bez pośpiechu i w miłej atmosferze.

Z diety należy wykluczyć alkohol, napoje gazowane, produkty wzdymające (fasola, bób, groch, kapusta, cebula), nadmierne ilości jaj, ostre przyprawy.

Pytania użytkowników

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie