< Powrót

Objawy uboczne leczenia onkologicznego

Co to są objawy uboczne leczenia?

Za objawy uboczne leczenia uważamy nieprawidłowości występujące w naszym organizmie będące efektem terapii stosowanych w leczeniu choroby nowotworowej. Objawy te mogą wystąpić w trakcie stosowanej terapii – wtedy mówimy o objawach wczesnych lub po zakończeniu leczenia - wtedy mamy do czynienia z objawami późnymi.

Dlaczego w czasie leczenia onkologicznego występują objawy uboczne?

Objawy uboczne mogą wystąpić ale nie muszą. Zdarzają się pacjenci, którzy mimo złożonego i wyczerpującego leczenia nie obserwują w swoim organizmie skutków ubocznych terapii. Jeśli jednak takie objawy wystąpią to są one konsekwencją specyfiki stosowanego leczenia, które wywiera wpływ nie tylko na komórki chore ale również na komórki zdrowe. Stosowana terapia ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych tworzących guz lub krążących w płynach ustrojowych organizmu, lub osadzonych w miejscach odległych od pierwotnej lokalizacji guza. Stosowana terapia niszczy komórki nowotworowe ale również uszkadza komórki zdrowe, które potrzebują czasu na regenerację czy odnowę. Dlatego też na przykład chemioterapię stosuje się w tak zwanych cyklach z przerwami po 3-4 tygodnie aby umożliwić regeneracje i odnowę komórkom zdrowym.

Czy można im zapobiec?

Wystąpienie objawów ubocznych jest zawsze sprawą indywidualnej reakcji organizmu, stąd trudno im w sposób skuteczny zapobiec. Nie mniej jednak można je minimalizować tak by osoba leczona nie była narażona na komplikacje związane z ich występowaniem. Bardzo ważna jest kontrola organizmu w trakcie prowadzonej terapii i odpowiednio wczesna reakcja na pierwsze sygnały świadczące o powstawaniu pierwszych zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów czy całego organizmu. Sam fakt posiadania pewnej informacji na ten temat przez osobę poddaną terapii jest niezwykle istotny dla pacjenta i pozwala lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne zachodzące w czasie leczenia. Umożliwia tez szybsze podjęcie działań zaradczych po zaobserwowaniu niepokojących symptomów przez samego pacjenta.

Czy objawy uboczne można leczyć?

Tak, objawy uboczne występujące podczas leczenia onkologicznego mogą i powinny być leczone. Powinno się dążyć do tego aby minimalizować ich nasilenie i jeśli to możliwe likwidować przyczyny ich powstania. Współczesna medycyna posiada szeroki zasób informacji na temat mechanizmów powstawania objawów ubocznych, dzięki czemu łatwiej jest wypracowa strategię postępowania z nimi.

Czy objawy uboczne ustąpią całkowicie?

To zależy od ich charakteru, rozległości oraz zdolności regeneracyjnych organizmu. Czasami bywa tak, że objawy uboczne ustępują bardzo szybko po zakończeniu leczenia. Bywa również i tak, że pozostają przez kilka lub kilkanaście lat, a nawet przez resztę życia. Ważne jest jednak w takiej sytuacji doprowadzenie organizmu do stanu optymalnej funkcjonalności, czyli zminimalizowania negatywnych skutków występowania takich objawów, aby jak najmniej utrudniały codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Czy można klasyfikować nasilenie objawów niepożądanych w leczeniu onkologicznym?

Tak. Istnieje specjalnie stworzona skala objawów niepożądanych w leczeniu choroby nowotworowej i ich konsekwencji dla prowadzonej terapii.

I stopień - nieznaczne nasilenie objawów, które ustępują samoistnie i nie wymagają specjalnej terapii ani zmiany zaplanowanego leczenia onkologicznego,

II stopień - umiarkowane nasilenie objawów ubocznych, wymagające jednak leczenia choć nie powodujące zmian w planowanej i prowadzonej terapii,

III stopień – nasilone działanie niepożądane, wymagające intensywnego leczenia oraz zmiany planów leczenia onkologicznego,

IV stopień - wystąpienie objawów ubocznych zagrażających życiu chorego i wymagające intensywnego leczenia oraz przerwania leczenia onkologicznego,

V stopień - stan w którym objawy niepożądane doprowadzają do śmierci pacjenta.

Pytania użytkowników

Witam serdecznie. czy po chemii (folfox) mogą wystąpić objawy uboczne w postaci silnych bóli mięśni w okolicy żeber ? Czy może to być skutek samego nowotworu ? (jelito grube , przerzuty do wątroby? ) dodam,że bóle pojawiły się pierwszy raz, początkowo bolało troche później bardzo ,a teraz praktycznie nie ma po nich śladu , trwało to ok . 4 dni .

To efekt uboczny chemioterapii.

Mam chłonniaka na powiece .Jestem po 5 chemioterapiach i teraz mam mieć radioterapię .Boję się o moje oko czy nie zostanie uszkodzone w czasie naświetlań .Proszę o informację o leczeniu i skutkach ubocznych na które powinnam się przygotować

Nie wiem jaki rodzaj naświetlań będzie stosowany dlatego proszę o porozmawianie o tym z lekarzem prowadzącym.

Witam. 14lat temu mialam raka szyjki, brachy i radioterapię. Od pewnego czasu zauwazam krew w stolcu, czekam na kolonoskopię. Onkolog powiedzial ze wyjscia są dwa: albo rak jelita grubego albo późne powiklania popromienne. Co do raka to pytań nie mam-wiadomo, ale gdyby to byly powiklania to co to wlasciciwie oznacza, czy mozna a jeśli tak to jak to się leczy? jaka jest przezywalnosc? słowem: czego mogę się spodziewac? Będę wdzieczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie. Monika

Raczej są to powikłania popromienne związane z osłabieniem śluzówki jelita i ewentualnymi nadżerkami bądź żylakami.

Jestem po operacji usunięcia macicy, jajników, jajowodów i węzłów chłonnych( rak trzonu macicy G2). 06.03.14r. zaczynam radioterapię. Mam problem z zaparciami i bardzo puchną mi nogi, zwłaszcza lewa. Dlaczego

Prawdopodobnie w czasie zabiegu mogło dojść do uszkodzenia układu chłonnego Musi się teraz wytworzyć krążenie oboczne.

witam mój tata jest 3 -ech miesiącach po radioterapi ma raka płuc i węzły chłonne zaatakowane do tej pory czuł się dobrze tylko przez ciało przechodziły mu prądy od klatki piersiowej do nóg najbardziej się martwię że w ciągu dwóch tygodni bardzo mało pamieta schódł i nic nie mówi a był bardzo aktywny i jeżdził samochodem proszę powiedzieć co się stało tak bardzo się martwię

Obawiam się, że te objawy mogą wskazywać na to, że choroba postępuje.

Witam . Choruję na ostrą białaczkę limfoblastyczną od 6 miesięcy . Po ostatniej chemii zaczął pękać mi język i boleć przy jedzeniu . Czy jest jakiś skuteczny sposób aby to skutecznie wyleczyć .

Jamę ustną musiałby zobaczyć laryngolog i zadecydować o wyborze odpowiedniego środka.

Witam, jestem 6 lat po mastektomii, chemioterapii, radioterapii i 5 lat bralam tamoxifen. Niestety zauwazylam, ze moje zycie seksualne leglo w gruzach, nie czuje absolutnie żadnego fizycznego pociągu do mężczyzn. Czy to jest efekt ktorejs terapii? Jeśli tak, jak moglabym to zmienić?

Na pewno wpływ miał Tamoxifen i zapewne chemioterapia. To się zdarza. Pomóc może w takiej sytuacji ginekolog.

w grudniu 2012 mialam operacje raka szyjki macicy 1 b usunieto wezly chłonne mialam radioterapie i chemie i 2 brachyterapie ostatnie w marcu. W lipcu zaczęła mi puchnąć noga i jest twardsza i grubsza, cieplejsza.Miałam juz 10 zabiegów tzn.masaży limfatycznych noga dalej gruba ale troszke miększa chciała bym wiedziec czy noga ta bedzie coraz grubsza - ja teraz jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym obawiam się że renty na te schorzenie nie dostane i co dalej jestem pracownikiem fizycznym prace mam stojącą na produkcji poradzcie co mam zrobic dziekuje

Obrzęk nogi jest spowodowany zastojem limfatycznym. Powstał on jako efekt uboczny radioterapii. Zabiegi powinny przynieść ulgę nie ma pewności czy wszystko wróci całkowicie do normy. Przy takim schorzeniu jest szansa na rentę.

Mój tata przeszedł operacje wycięcia gruczolaka prostaty. Po roku wynik biopsji potwierdził zmiany nowotworowe. W lipcu 2012 została przeprowadzona operacja brachyterapii. Po brachyterapii tata doznał chorobę popromienną odbytnicy i zapalenie pęcherza. Cierpi powodu silnych bóli w drogach moczowych i odbytnicy. Tabletki i kroplówki nie pomagają. Jest jakiś sposób na uśmierzenie bólu? Jest jakaś klinika, która zajmuje się takim leczeniem?

Centrum Medyczne w Otwocku i profesor Borówka.

Witam serdecznie. chciałbym zapytać jak łagodzić lub czy jest jakaś możliwość łagodzenia objawów klaustrofobii przy radioterapii węzłów chłonnych i nasady języka.Z góry dziękuje

Problem jest niezwykle trudny. Być może rozmowa z psychologiem pomogła by zminimalizować takie doznania.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie