< Powrót

Co wiemy o nowotworach

Pytania użytkowników

witam.około dwóch miesiecy temu moja mama miała usuwanego guza odbytu dodam ,ze rozpoznaniem bylo tzw rak wmiejscu nie naciekajacy... otoz wczoraj byla na
kontroli ul ekarza proktologa i po zbadaniu lekarz oznajmil ze cos tam znów jest.. stad moje pytanie czy guz nowotworowy moze tak szybko powrocic ?okolo 2 mcy.. nawet mniej. dodam jeszcze ze byltorodzaj nowotworu plaskonablonkowego.Pozdrawiamserdeczniei czekam na odp.

Niestety istniej takie prawdopodobieństwo. Niezbędna jest jednak ocena wycinka podejrzanej zmiany w badaniu histopatologicznym.

Witam chciałam się dowiedzieć czy jest ryzyko zachorowania... dowiedziałam się ze z 8 rodzeństwa mojej babci 3 z nich zmarła na raka mózgu w podeszłym wieku... 2 siostry i jeden brat i ojciec babci... czy coś mi grozi???

W przypadku nowotworów mózgu raczej nie  dochodzi do dziedziczenia predyspozycji do zachorowania.

Witam,
moja mama lat 65 . Dwa lata temu całkiem przypadkowo zrobiłą usg tarczycy i wyszły liczne zmiany, guzki- lekarz zalecił biopsje. Biopsja wyszła ok jednak mama nalegała na operacje. Lekarz wreszcie zgodził się i teraz właśnie jest po jak to wynika z opisu "prawie całkowitym usunięciu tarczycy".
Wynik
Rozpoznanie- wole guzkowe
656856-656859 –płat prawy 7x4x3cm z licznymi guzkami koloidowymi i zwapnieniami, największy guzek 2,2x2cm
656860-656862- pozostałe drobne guzki
656863x656866 – płat lewy 11x5x4 cm z licznymi guzkami i zwapnieniami , największy guz 4x3,5cm
656867-656869- guz 2,5x 3 cm
656872-656873 –płatpiramidalny długości 2cm

656856-656859 –Adenoma folliculare cum fibrosi et calcificationibus
656860-656862- Struma nodosa colloides
656863-656864-656865-656866- Adenomata folliculare cum haemorrhagis focali, cum fibrosi et calcificationibus
656867-656868-656869- Struma nodosa colloides partim cystica
656870-656871-Carcinoma papillare typus follicularis- postać otorebkowana-pT1b, uzek średnicy 1,5cm
656872-656873 –Struma colloides

Lekarz poinformowała mamę że ma raka brodawkowatego i kazał przewieść szkiełka do Gliwic . Obecnie czekamy na szkiełka ponieważ część z nich została zabrana przez lekarkę która ich" nie zdała".
Proszę dokładnie powiedzieć jaki jest to rak , czy jeden rodzaj?
Jakie są rokowania?
Jak powinno wyglądać dalsze działanie, leczenie?

Pozdrawiam
Ewa

To jest jeden rodzaj raka i rokowanie jest dobre. Konsultacja w Instytucie Onkologii w Gliwicach ma dać odpowiedź czy potrzebne jest leczenie uzupełniające.

Co to znaczy wznowa miejscowa czym rozni sie od przerzutow?

Wznowa miejscowa to pojawienie zmiany nowotworowej w tym samym miejscu gdzie była poprzednia na przykład w operowanym narządzie. Przerzuty to pojawienie się zmiany nowotworowej w innym miejscu

Guzek na czole nad okiem po przecieciu i zbadaniu okazał się chloniakiem złośliwym , na to chemia,dłuzy sie czas ,czy to ze został naruszony nie zajmie innych organow ktore jak twierdzą obecnie są czyste.Czym to jeszcze mozna leczyć . Ufam lekarzom ale pytam

Tak takie zmiany można skutecznie leczyć. Sam zabieg nie ma wpływu na rozwój choroby.

Jak można sprawdzić czy jest się chorym na raka szczególnie chodzi mi o raka płuc bo kilka dni temu zmarł na ta chorobę mój brat i zastanawialiśmy się czy to nie może być dziedziczne? Zrobiłem sobie prywatne prześwietlenie płuc kilka miesięcy temu, a lekarz powiedzial mi że lepiej nie robić zbyt często prześwietleń czy tomografii bo to może wywołac raka i w zasadzie nie ma na to rady.

Warto odwiedzić Onkologiczna Poradnie Genetyczną aby sprawdzić czy nie jest się w grupie podwyższonego ryzyka.

Witam , moj dziadek zmarł na raka żołądka w wieku 75 lat , jego siostra rak nosa także była około 80siatki , moj ojciec ,nałogowy palacz miał raka nerek i prostaty zmarł w wieku 63 lat , czy ja tez moge spodziewać sie tej choroby...czy rezonans moze mi pomuc?

Rezonans tu nic nie pomoże. W takiej sytuacji warto odwiedzić Onkologiczną Poradnie Genetyczną, czy nie ma dziedzicznej predyspozycji na nowotwory.

Czy wykonanie kontrolnego rezonansu magnetycnego jamy brzusznej pozwoli wykryć ewentualny nowotwór. W rodzinie są przypadki różnych nowotworów w tym też raka trzustki (siostra), który nie daje przecież wczesnych objawów.

Wykryje zmiany raczej już zaawansowane stąd nie jest to praktykowane jako metoda badan profilaktycznych.

W lutym br. zakończyłam chemioterapię. Miałam chłoniaka grudkowego w otrzewnej.
Chciałabym wyjechać na te Sylwestra na Słowację ale słyszałam opinie, że nie powinno się zmieniać klimatu po leczeniu. Czy to prawda? I jeśli tak, to jakie miejsca powinnam omijać szerokim łukiem?

Trudno uważać że Słowacja to kraj bardzo odległy o innym klimacie. Nie ma przeciw wskazań aby tam jechać.

Jakie można brać leki na scc po leczeniu (chemio-radio-brachy terapia), aby uniknąć szybkiemu nawrotowi?

O tym decyduje lekarz prowadzący.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie