< Powrót

Chemioterapia wstęp do porad

Informacje zgromadzone tutaj pomogą Wam, Waszym rodzinom i przyjaciołom zrozumieć istotę chemioterapii, tj. metody leczenia nowotworów przy wykorzystaniu leków farmakologicznych. Znajdziecie tutaj odpowiedzi na wiele pytań odnośnie tej metody leczenia. Przeczytacie, w jaki sposób możecie pomóc sobie samym w trakcie chemioterapii.
Dbanie o siebie podczas chemioterapii jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, możecie złagodzić niektóre ze skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas terapii. Przekonacie się, że kilka prostych wskazówek może istotnie zmienić Wasze samopoczucie. Korzyści płynące z samopomocy są zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zajęcie się sobą może wpłynąć pozytywnie na Wasze emocje w chwili, gdy czujecie, że tracicie kontrolę nad większością spraw, dziejących się wokół Was. Łatwiej poradzicie sobie z trudnościami, gdy odkryjecie jak bardzo możecie sami wpłynąć na Wasze samopoczucie, współpracując z lekarzami i pielęgniarkami.
"Chemioterapia - Poradnik dla pacjenta" pomoże Wam stać się partnerami w leczeniu. Pamiętajcie jednak, że jest to jedynie poradnik. Samopomoc nigdy nie zastąpi profesjonalnej opieki lekarskiej czy pomocy psychologicznej. Zwracajcie się do swojego lekarza i pielęgniarek z pytaniami na temat chemioterapii i informujcie ich o wszelkich odczuwanych skutkach ubocznych.

Pytania użytkowników

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie przerzutów nowotworowych. Mama mojej przyjaciółki miała raka jelita grubego, został usunięty. Chodziła na rezonans co pół roku, jednak po 4 latach uznała, że jest już zdrowa i nie musi się badać. Po 5,5 latach zaczęła źle się czuć, nastapiły wymioty, osłabienie. Wykryto guza na wątrobie o wielkości 10 cm. Moje pytanie brzmi - czy chodząc co pół roku, badanie komputerowe wykryje minimalne guzki? i czy w ciągu tego pół roku jest możliwość aby guz urósł aż do takiej wielkości ? dziekuje za odpowiedz

Badanie co pól roku daje możliwość wykrycia wczesnych zmian o średnicy kilku milimetrów. Z opisu wynika ze przerwa między badaniami wynosiła 1,5 roku i w tym czasie zmian mogła osiągnąć taki rozmiar.

jak się przygotować do pierwszej chemii. Jestem po usunięciu dwoch guzow na przydatkach

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać poza tym że warto ściąć włosy na krótko.

Witam serdecznie. Moja żona jest już rok czasu po chemioterapii raka szyiki macicy ale nieoperacyjnego. Od 2 miesięcy dość często ma rozwolnienie czasami nawet 5-7 razy w ciągu dnia. Czy to objaw niepokojacy czy tak musi być? Byliśmy u lekarza onkologa-ginekologa który żonę prowadzi i powiedział ze to normalne ale wole się na forum podpytać.Proszę o podobne objawy i opinie.Bardzo to nam pomoże bo zona już zaczyna się martwić czy to czasem nnie powrót choroby. Pozdrawiam, Czesiu.

To może się zdarzyć, ale proponuje też konsultacje u proktologa.

Mój Ojciec (lat 57), ma stwierdzonego raka płasko nabłonkowego lewego płuca. Jest już po 4 cyklach chemioterapii, w połowie maja jedzie na badania kontrolne, martwi mnie to że obecnie bardzo źle się czuje: jest słaby, nie wychodzi z łóżka, mało je, a także skarży się na ciągle bóle głowy i skoki temperatury. mam pytanie czy sa to objawy normalne po chemioterapii czy musi zgłosić się z tymi objawami do lekarza onkologa prowadzącego?? I jaki środki można zastosować aby polepszyć samopoczucie ojca??

Takie objawy mogą zdarzyć się przy prowadzonym leczeniu. Proszę o nich poinformować bezzwłocznie lekarza prowadzącego.

witam jak poradzić sobie z silnymi bólami w okolicy barku i bólami mięśni w trakcie chemioterapii ? pozdrawiam

Proszę o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym bo sposób postępowania zależy od rodzaju stosowanej chemioterapii.

Witam. Mój Tata miesiąc temu miał zdiagnozowanego guza jelita grubego, który ma 1,7 cm. Lekarz stwierdził, że guz jest nieoperacyjny bo jest umiejscowiony w takim miejscu, że operacja może tylko zaszkodzić gdy go naruszą. Powiedział, że Tato zostanie poddany doustnej półrocznej chemii, która cieszy się dużym powodzeniem w przypadku tego nowotworu. Na wielu forach jednak czytałam, że chemia nie ma na celu wyleczenie chorego ale zaledwie przedłużenie jego życia. Czy to prawda? Czy są jednak przypadki, że za pomocą chemii udało się wyleczyć chorego? bardzo proszę o odpowiedź.

Sugerowałbym konsultacje z innym chirurgiem. Leczenie operacyjne jest optymalną metodą.

Dzień dobry,właśnie się dowiedziałam, że mama ma raka piersi. Gdzie w Krakowie mogę zrobić bezpłatnie badanie genetyczne pod tym kątem? A jeśli nie bezpłatnie to gdzie najlepiej?To samo dotyczy mojej siostry, więc proszę o odpowiedź również w wersji dla Warszawy.Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

W Krakowie Instytut Onkologii, w Warszawie Centrum Onkologii.

Dzień dobry. W 2010 roku bardzo bliska mi osoba miała wycinanego złośliwego guza jelita grubego. Od jakiegoś czasu jest słaba, straciła dużo na wadze. Dziś miała robioną kolonoskopie i wyszła ok. Markery nowotworowe wyszły CA 65. Babcia została w szpitalu i jutro będzie miała robione usg. Co mogą oznaczać markery? bardzo proszę o odpowiedź.

Markery mogą oznaczać albo proces zapalmy albo wznowę choroby.

Czy podczas chemioterapii doustnej (guz jelita grubego), wskazana jest jakaś specjalna dieta ? (czego należy unikać, co warto jeść ? )

Tak jak przy dożylnej chemii. Więcej informacji w poradniku o diecie.

Czy podczas Chemioterapii może zmienić się głos

Rzadko się to zdarza- ale może.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie