< Powrót

Jakich składników pokarmowych potrzebujemy szczególnie w czasie leczenia i po leczeniu

Jakich składników pokarmowych potrzebujemy szczególnie w czasie leczenia i po leczeniu

Najważniejszym celem diety w chorobie nowotworowej jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii i białka, aby wspomóc regenerację organizmu. Chory powinien spożywać nawet 6 – 8 małych posiłków dziennie.

Warzywa i owoce są źródłem przeciwutleniaczy i błonnika, a także witamin, składników mineralnych i bioflawonoidów, dlatego należy jeść co najmniej 500g tych produktów dziennie. 

Błonnik znajduje się także w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, kaszach i brązowym ryżu. 

Warto dodawać do potraw oleje roślinne – np. rzepakowy, lniany, oliwę z oliwek. Nie tylko zwiększą kaloryczność posiłku, ale dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają zdolność łagodzenia stanów zapalnych i przeciwdziałają utracie masy ciała. 

Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy również w orzechach i nasionach, np. słonecznika. 

Źródłem pełnowartościowego białka, a więc dostarczającego wszystkich aminokwasów egzogennych (których organizm nie potrafi sam wytworzyć), powinno być chude mięso, ryby, jaja i rośliny strączkowe (o ile chory je toleruje). Spośród wymienionych produktów szczególną uwagę należy zwrócić na ryby. 

Białko pełnowartościowe - co to takiego? Lepiej zjeść łososia czy dorsza? Czy tłuszcz jest naszym wrogiem? Odpowiada dietetyk, dr Aleksandra Kostrzewa - Tarnowska.

Ryby oprócz wspomnianych wcześniej olejów, orzechów i nasion, stanowią kolejne cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3. Zalecane jest spożywanie co najmniej dwóch porcji ryb morskich w tygodniu. 

Warto również urozmaicić dietę o produkty mleczne, zwłaszcza jogurty, twarogi czy kefiry – wpływają one korzystnie na stan flory jelitowej, co zapewnia prawidłowe trawienie i wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia, a także zwiększa odporność organizmu. 

Ważne jest także wypijanie odpowiedniej ilości płynów (zwłaszcza wody, herbat ziołowych i owocowych), co pozwoli uniknąć stanów odwodnienia oraz pomoże w usunięciu toksyn z organizmu.

Jakie węglowodany warto włączyć do diety? Czy lepiej wybierać warzywa, czy owoce? I wreszcie: cynk i selen - z czym to się je? Odpowiada dietetyk, dr Aleksandra Kostrzewa - Tarnowska.

Pytania użytkowników

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie