< Powrót

Odżywianie podczas chemioterapii

Podczas leczenia ważne jest aby odżywiać się zdrowo. Osoby, które zdrowo się odżywiają lepiej radzą sobie ze skutkami ubocznymi i szybciej zwalczają infekcje. Ponadto, ich organizmy szybciej odbudowują zdrową tkankę.

Zdrowe odżywianie polega na stosowaniu dobrze wyważonej diety zawierającej wszystkie niezbędne środki odżywcze. Dobra dieta składa się z produktów pochodzących z czterech podstawowych grup żywności: zbóż i pieczywa; drobiu, ryb i mięsa; owoców i warzyw; nabiału.

Zdrowe odżywianie polega także na stosowaniu diety z wystarczającą liczbą kalorii tak, by utrzymywać wagę i co najważniejsze, dietę bogatą w białko by budować i regenerować skórę, włosy, mięśnie i organy wewnętrzne.
Możliwe, że będziecie musieli także spożywać więcej płynów, żeby ochronić pęcherz moczowy i nerki podczas leczenia.


Nie mam ochoty na jedzenie

Nawet gdy wiesz jak ważne jest zdrowe odżywianie, czasami po prostu możesz nie mieć ochoty jeść. Może to być spowodowane skutkami ubocznymi takimi jak nudności lub problemy z jamą ustną i gardłem, które utrudniają jedzenie. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, przeczytaj koniecznie https://faqrak.pl/expert-quest.... Znajdziesz tam wskazówki co zrobić by ułatwić sobie jedzenie. Możesz także stracić apetyt, kiedy czujesz się zmęczony lub kiedy odczuwasz obniżenie nastroju, stany depresyjne.

Jeżeli słaby apetyt jest Twoim problemem spróbuj zastosować jedną z poniższych rad:

Jedz mniejsze posiłki lub przekąski, kiedy tylko chcesz. 

Wzbogać swoją dietę próbując nowych produktów i przepisów.

Kiedy to możliwe idź na spacer przed posiłkiem, aby nasilić uczucie głodu.

Spróbuj zmienić godziny i sposób spożywania posiłków.

Jedz z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli jesz sam słuchaj radia lub oglądaj telewizję.

Jeśli mieszkasz sam, może warto zorganizować sobie przynoszenie posiłków.

Czy w trakcie chemioterapii mogę spożywać napoje alkoholowe?

Małe ilości alkoholu mogą pomóc się zrelaksować i zwiększyć apetyt. Z drugiej strony jednak alkohol może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami zmniejszając ich skuteczność lub pogarszając skutki uboczne. Z tego powodu niektórzy muszą spożywać mniej alkoholu lub nawet całkowicie zrezygnować z alkoholu podczas chemioterapii. Skonsultuj się z lekarzem czy możesz pić piwo, wino lub inne napoje alkoholowe podczas leczenia.

Czy należy przyjmować witaminy lub minerały przyjmując chemię?

Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie, ale jedno jest pewne - żadna dieta nie może "wyleczyć" raka i zażywania dodatkowych witamin lub minerałów nie należy traktować jako substytutu opieki lekarskiej. Niektóre osoby odnoszą korzyści z przyjmowania witamin i minerałów podczas kuracji. Inne osoby takich korzyści nie odnoszą, a nawet może to na nich źle wpływać. Nie należy zażywać żadnych preparatów bez zgody lekarza.

Zapraszamy do obejrzenia filmu - Dieta - żywienie w trakcie chemioterapii

Owrzodzenia, afty, ból gardła, problemy z przełykaniem... Znacie to? Kilka porad, jak zwalczyć nieprzyjemne objawy. Odpowiada dietetyk, dr Aleksandra Kostrzewa - Tarnowska.

Pytania użytkowników

Mam dwa problemy dotyczące mnie i córki. Moja córka jest 5 lat po mastektomii lewej pierwsi(. przeszła kilka cykli, przed i po operacji)chemioterapie czerwona i białą i radioterapie.Ma 42 lata. Brała i dalej bierze chemostatyki. w tamtym roku w maju wykryto u niej MDS(mielodysplastyczny szpik, który wytwarza uszkodzone i niezdolne do życia czerwone krwinki,podobno skutki chemii i radio). Obecnie od grudnia jest na Vidazie. Bierze juz 5 dawke, ale nie ma znacznej poprawy. Proponują przeszczep szpiku od obcego dawcy.Jest młoda kobietą i ma dwoje dzieci. Wcześniej była przygotowywana do rekonstrukcji piersi. Co 3 tygodnie ma transfuzje po 3-4 dawek,przeszła również histeroktomnie dwa lata temu, z powodu krwotoku, ale hista wyszła okey.Oprócz tego bierze Probirex. Lekarz prowadzacy wysyła bardzo sprzeczne sygnały. Czy może Ktoś zna ośrodek leczenia MDS i naprawdę dobrych specjalistów. Nawet jakby był za granicą.A może leczą innymi metodami. Jestem dobrej myśli na temat przeszczepu, gdyż ja w mojej chorobie bardzo czesto spotykam się i ludżmi po przeszczepach. Mam pytanie czy po przeszczenie bedzie zdrowa i bedzie mogła normalnie żyć i czy jest szansa, że nie nastapi nawrót choroby MDS. Wiem, ze do końca życia będzie musiała brać leki immmunosupresyjne , żeby nie była odrzutu szpiku.Czy po przeszczepie będzie mogła mieć rekonstrukcję piersi. Ja mam rozpoznanie w 2010 r CLL(białaczka limfocytowa) ,zespół nakładania, Haschimoto, bielactwo itd. Wyniki mi się pogorszyły . Wzięłam już trzy dawki Leukecanu i Encortonu. Niestety płytki dalej spadaja PLT-79 a białe ciałka rosną już jest WBC- 41,9. Zadecydowano podanie Mabthery i coś jeszcze na 3 litery( nie pamiętam) Podano mi to na trzy litery ze wszystkimi dodatkami i było znośnie. Po kilku godzinach podano 1 dawke Mabthery i dostałam dreszczy. Chemię przerwano. Miałam już trzy biopsje szpiku. Ostatnią przed podaniem Mabthery. Proponują,że powtórza ja za cztery tygodnie, tylko w innej kolejności i wolniej. Jaka jest szansa, że znowu nie będzie reakcji alergicznej jak poprzednio. Mam 63 lata i czy jest jakaś szansza na wyzdrowienie lub dłuższą remisję. Może jest inna metoda gdy dalej Mabthery nie da się zastosować. Prosze o informacje, tylko nie dysponujemy środkami finansowymi do leczenia w drogim ośrodku. Córka jest na rencie a ja też mam niewielką emeryturę. A może ktoś z Państwa wie o alternatywnych sposobach leczenia, które nie wykluczają obecnych terapii a mogą wspomóc. Słyszałam o owocach goya i jego przetworach lub soku z granatów. Serdecznie dziekuję za każdą pomoc.

Sugeruje kontakt z Klinika Hematologii w Poznaniu

Witam,mama przez pół roku przyjmowała chemioterapię -cytoplasty,nowotwór obkurczył się i w kwietniu konsultacja i operacja,wycięcie narządów kobiecych;nowotwór jajników;Moje pytanie polega na zagadnieniu czy mama może już normalnie wszystko jeść.podczas chemii miała ograniczoną dietę -wszystko gotowane lub na parze.Możemy już wracać do normalności?,np:spożywać surowe owoce,cytrusy,czy zjeść coś smażonego? Z góry dziękuję za odpowiedź

Tak jak najbardziej ale proszę wprowadzać nowe produkty bardzo powoli ale systematycznie.

Witam,bardzo dziekuje za szybka odpowiedz odnosnie biobranu. Prosze mi jeszcze powiedziec w Jaki sposob moze on zaszkodzic? Dodam ,ze gdy pytalismy lekarke prowadzaca owiedziala ,ze ovosan lepiej Nie,a o biobran nie zapytalismy. pzdrawiam

Może wchodzić / ale nie musi/ w interakcje z cytostatykami.

Miałam 2 zawały serca , drugi to restenoza. W ub.r. w lutym rozpoznano nowotwór pęcherza moczowego. Ponieważ bano się operować ze względu na serce, endoskopowo usunięto guz. Zaproponowano mi radioterapię. Ale lekarz /radioterap./odradził . Doradził najpierw leczenie oper. W Klinice Urologii , prof. po obejrzeniu wyników stwierdził "ratujemy życie, operujemy". Po bad.hist.pat. /całkowita cystektomia/ okazało się, że "zdążyliśmy naczas, cieszymy sie, że jest Pani z nami". Po 3 tyg.w dniu wypisu znowu miałam restenozę i trzeci zawał, następnego dnia echo wykazało 51% EF, a po tygodniu byłam w domu. Zgodnie z tym, co mi powiedziano w Klinice, po 2cach zgłosiłam się do Centrum Onkologii, gdzie miałam otrzymać tzw. płukankę. jednak lekarz nie zdecydował się na to, mimo że kardiolog zaliczył mnie do grupy wys.ryzyka, ale nie zdyskwalifikował, przeciwnie, "spotkamy się za 2m-ce, jak Pani będzie juz po chemii." Niestety. Onkolog kazał zgłosic się za 3 m-ce.Kontrolna TK nie wykazała jakichkolwiek zmian, również w węzłach chłonnych. Usłyszałam "zglosi sie Pani za 3 m-ce. Zapytałam dlaczego nie biorę tej płukanki "nie ma potrzeby, bo wszystko jest w porządku. następna TK - to już były przerzuty do płuc i wątroby, ale były b.małe, a ja czułam się doskonale. Wreszcie udało mi sie dostać na Oddział, gdzie p.doktor poinformowała męża, że spróbują chociaż powstrzymać rozwój. Brałam leczenie wg. schematu KG. Badania ogólne były i są cały czas b.dobre, z wyjątkiem samej Hemoglobiny, która nie spadła ani raz poniżej 9,5. Teraz miałam TK kontrolną /po 3mcach, gdzie wlewy miałam co 8 dni/ i okazało się, że nastąpił regres, węzły śródpiersia zmniejszyły sie do 11mm, jedna zmiana na wątrobie "zniknęła", druga jest słabo widoczna, a w płucach podobnie, na jednym nie ma wcale, na drugim zmniejszyła się do 9 z 19mm. Pytam, co dalej? Czuję się fantastycznie, moje serce "ani drgnie", zadaję sobie cały czas pytanie : dlaczego? dlaczego zaprzepaszczono szansę na samym początku, powinno się przynajmniej dać mi wybór informując, że może dojść do następnego zawału, ale to ja powinnam zdecydować, co wolę "umrzeć na raka, czy na zawał". Obawiam się, że mimo pozytywnych w miarę wyników nie będą kontynuować chemioterapii, jest ona droga, a mnie każą się leczyć objawowo. Proszę mi pomóc, poradzić, co mogę jeszcze zrobić. Wizytę u onkologa mam 18.02., a więc czasu mało.

Proszę poprosić onkologa aby jasno przedstawił plan działania -punkt po punkcie i jaka jest alternatywa wobec każdego z tych punktów, jakie to niesie zagrożenia a jakie korzyści. Ma Pani prawo domagać się wyjaśnienia dlaczego rekomenduje taka a nie inna drogę postępowania.

Co może być przyczyną , bardzo częstych i dosyć głośnych ,,wiatrów,, Mąż jest po usunięciu guzów jelita grubego , za kilka dni zaczyna chemioterapię . Jest 6 tygodni po operacji . Operacja była b.dobrze wykonana ,nie było żadnych powikłań . Został usuniety kawałek jelita wraz z guzami. nie ma sztucznego odbytu, ani stomii , ale te ,,wiatry ,, go niepokoją .

To jest efekt upośledzonej perystaltyki jelit po operacji. Takie rzeczy się zdarzają bo jelito musi się "przyzwyczaić" do pracy w nowych warunkach, gdy jest krótsze i naruszona została jego ciągłość.

Moja mama jest po operacji usunięcia dróg żółciowych z powodu nowotworu (w połowie września 2013). Lekarze twierdzą ze guz został całkowicie usunięty. Teraz mama przechodzi chemioterapię (od poczatku listopada, cykl 6 dawek, do niedawna w sekwencji 1+8 i 2 tygodnie przerwy, a teraz z powodu złego tolerowania 1+8+8). Mama po ostatniej chemii musiała zostać w szpitalu aby mieć przetaczaną krew. Czy jest jakaś dieta do polecenia? Czy na jakieś produkty należy zwrócić szczególną uwagę? Mama niechętnie je a w szcególności produkty mięsne i wędlinę.

Trudno to ustalić nie znając wyników badań. Najlepszym źródłem informacji jest w takiej sytuacji lekarz prowadzący.

Czy chrypka zaniknie i błona śluzowa gardła sie zregeneruje po odstawieniu chemii?Nutrii drinki podajemy cały czas, przynajmniej jeden dziennie,podajemy tez resource 2.0 ,jednak siły nie wracają .W czwartek kolejna chemiia o ile wyniki pozwolą.

Jeśli śluzówka się zregeneruje to chrypka zniknie. Trudno mi nie znając wyników badan i nie widząc pacjenta cokolwiek doradzić jeszcze w kwestiach osłabienia.

Osoba jest juz po 5 chemii jest bardzo bardzo słabiutka,jak można ją trochę wzmocnić? Czasem zmienia jej sie głos tak jakby miała chrypkę pomimo ze nie boli ją gardło.Dlaczego?

Chrypka jest konsekwencją zniszczenia i wysuszenia błony śluzowej gardła. To się zdarza w czasie chemioterapii. Istotnym jest odpowiednie odżywianie tak aby uzupełniać siły po kolejnych chemiach. można porozmawiać z lekarzem o włączeniu kroplówek albo podać nutrii drinki dostępne w aptece.

Jestem po całkowitej amputacji piersi i usunięciu wszystkich węzłów chłonnych. 26listopada wzięłam pierwszą chemię czerwoną moje pytanie to czy mogę jeść już owoce i pić soki,a także jogurty naturalne i owocowe?Czy mogę wychodzić na pole np.z psem na spacer?Ogólnie czy mogę jeść wszystko oprócz smażonego a także coś słodkiego?Do chemii czerwonej Endoxan 1000 mg i.v dostałam jeszcze Doxorubicin 100 mg i.v czy to jakaś dodatkowa?

Może Pani normalnie funkcjonować i jeść to na co ma Pani ochotę. Proszę uważać na możliwość infekcji i fakt że kolejne chemie może Pani przejść nieco gorzej.

Witam
Moja mama ma nowtwór zapalny piersi naczytałem sie w internecie ze jest to bardzo złośliwy nowotwór ale do rzeczy- mama oczywiscie bierze czerwoną chemiie -jutro bedzie 4 raz wlewana w zyly co trzy tygodnie - czy podczas tego rodzaju chemi moze spozywac sok z mangostanu i tabletki owosanu? Z góry dziekuje za odpowiedz

Nie znam wyników mamy ale tego typu preparaty powinny być uzgodnione z lekarzem prowadzącym

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie