< Powrót

Co to jest ortoreksja?

Jest to zaburzenie polegające na obsesyjnym dążeniu do zdrowego odżywiania. 

Ortorektyk zwraca baczną uwagę na jakość spożywanych produktów, dokładnie czyta etykiety, dokonuje zakupów tylko w wybranych sklepach, stara się sam wytwarzać żywność (np. piecze chleb, robi sery), aby mieć pewność, że je tylko to, co jest według niego zdrowe. Zazwyczaj ma listę produktów dozwolonych i zakazanych – nawet myśl o tym, że mógłby zjeść coś z listy zakazanej wywołuje poczucie winy, smutek i gniew. 

W zaawansowanym stadium choroby ortorektyk przyjmuje tylko kilka wybranych pokarmów, uznanych przez niego za zdrowe i bezpieczne, co może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, witamin i składników mineralnych w diecie, a w rezultacie do wyniszczenia organizmu. 

Do najczęstszych objawów niedożywienia jakościowego (braku poszczególnych składników w diecie) zaliczamy bóle i zawroty głowy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle brzucha, nudności, osłabienie, problemy z ciśnieniem tętniczym krwi, anemię.

Szczególnie zagrożone ortoreksją są osoby chore na nowotwory i inne ciężkie i przewlekłe choroby, które w pożywieniu często szukają ratunku i leku na swoją przypadłość. 

Odpowiednie odżywianie jest bardzo ważnym elementem wspomagającym terapię przeciwnowotworową. Osoba chora powinna uważać na to, jakie produkty je i w jakich ilościach. Wizyta u dietetyka jest zalecana każdemu pacjentowi onkologicznemu.

Dbanie o dietę nie może jednak stać się obsesją.

Pytania użytkowników

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie