< Powrót

Zdiagnozowanie nawrotu choroby nowotworowej

Badania fizykalne

Obok rutynowych badań fizykalnych wykonywanych zwyczajowo przez lekarza (palpacyjne wyczuwanie guzów, obrzęku, itp.), konieczne może okazać się zbadanie twojej okrężnicy, żołądka, pęcherza, dróg oddechowych lub innych organów. 

Do wglądu w różne części ciała człowieka służy duża liczba różnych instrumentów. Nazwy większość z takich instrumentów posiadają końcówkę "-skop". Na przykład, bronchoskop służy do badania dróg oddechowych płuc. W niektórych przypadkach lekarz może nawet podjąć decyzję o pobraniu próbki tkanki (biopsja) podczas zabiegu, w celu zanalizowania jej pod mikroskopem.

Badania laboratoryjne

W zdiagnozowaniu nawrotowego raka pomocna jest duża liczba badań laboratoryjnych. Może to być morfologia krwi z rozmazem lub markery nowotworowe.

To tylko niektóre przykłady badań laboratoryjnych stosowanych w celu diagnozowania raka oraz innych problemów zdrowotnych. Twój lekarz wybierze najwłaściwszy zestaw badań, dostosowany do twojego indywidualnego przypadku.

Ultrasonografia

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje urządzenie, które emituje fale dźwiękowe odbijające się od wewnętrznych organów ciała. Dźwięk powraca w formie echa i tworzy obraz danego organu. Dzięki temu możemy zaobserwować nieprawidłowości w strukturze i budowie badanego organu.

Biopsja

Biopsja jest często najlepszą metodą stwierdzenia obecności nowotworu. O ile nieprawidłowy obszar można zaobserwować podczas wziernikowania lub zarejestrować na kliszy rentgenowskiej, dzięki biopsji można stwierdzić, czy obszar ten składa się z komórek nowotworowych.

W przypadku niektórych odmian raka, lekarz używa igły aby pobrać płyn pojedyncze komórki (aspirat) lub niewielką próbkę tkanki (biopsja gruboigłowa). Biopsja chirurgiczna, wykonywana przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, polega na usunięciu całego guza lub jego części. Próbka pobranych komórek lub tkanek jest następnie analizowana pod mikroskopem.

Jeżeli wystąpił u ciebie nawrót choroby nowotworowej, precyzyjna diagnoza jest pierwszym krokiem w wyborze najlepszej metody leczenia i uzyskania kontroli nad chorobą po raz kolejny.

Pytania użytkowników

Witam. Nie mam kogo się poradzić. mój tata jakiś czas temu wylądował w szpitalu przez bóle brzucha. zdiagnozowano u niego raka jelita z przerzutami. Dziś po odebraniu wyników powiedział mi że wszystko jest dobrze... cud i ozdrowienie. Niestety ja jestem 300km od niego mam syna 7 miesięcy i nie mogę być przy nim. Wiem tylko tyle ile uda mi się wyczytać z wyników które mama mi przesyła za plecami taty...pytanie czy naprawdę jest tak dobrze?

Wyniki:
Rozpoznanie: Kod (ICDI0) R10.3
Rozpoznanie dodatkowe: Kod(ICD10)
przerzuty do wątroby. Podejrzenie raka jelita grubego.
I z dziś:
Rozpoznanie kliniczne:Rak jelita grubego z przerzutami do wątroby

228858-zmiana krezki jelita cienkiego
w nadesłanym fragmencie krezki ognisko włóknienia
komórek atypowych nie znaleziono.

Jak mam to rozumieć?

To zapewne nie są wszystkie wyniki stąd trudno interpretację. Skoro podejrzewano nowotwór z przerzutami to powinien być wynik badan obrazowych usg, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy kolonoskopii. Dopiero wtedy będzie można coś konkretnego powiedzieć. 

Czy wskazane jest zrobienie rezonansu magnetycznego po zakończeniu 3 -ech zabiegów brachyterapi śródtkankowej HDR w celu stwierdzenia efektów leczenia. Jaki najkrótszy okres po ostatnim zabiegu byłby wskazany

Jakiego narządu dotyczyła brachyterapia?

Syn ma białaczkę po 4 tyg na chemii podtrzymującej wykryto nawrót.Co może być przyczyna wznowy??

Wygląda na to, że zastosowane leki nie zadziałały odpowiednio.

witam, w 2009 roku przeszłam amputacje piersi,8 kursów chemii i 25 naświetleń, w 2011 rekonstrukcję. Jest ok, tyle tylko że mam bóle kości. Wyniki badań mam dobre, prześwietlenia również niczego nie wykazały. Ból kości krążył, najpierw bolała kość przedramienia po stronie operowanej, trwało to około 2 m-cy, potem ból przemieścił się w żebra po stronie naświetlań,bolało miesiąc, potem ból poszedł w pięty trwało to 2,5 m-ca, następne były kolana, też około 2 m-cy a obecnie ból z całego ciała skumulował się w prawym biodrze i trwa to ponad 1,5 roku. Mój lekarz od rehabilitacji dawała mi skierowania na prześwietlenia ale nic nie wykazały. W 2011 w lipcu miałam scyntygrafie układu kostnego-jest ok. Nie wiem co dalej, jakie badanie mogłabym jeszcze zrobić, onkolog będzie mnie kierował jeszcze raz na scyntygrafię, czy badanie PET wykaże jakieś zmiany? Wiem że onkolodzy niechętnie kierują na takie badanie a jest ona bardzo kosztowne prywatnie. Pozdrawiam Magda

Proszę zrobić rtg kręgosłupa, bo ten ból moze z tamtąd pochodzić.

Czy ziarnica złośliwa powraca, można jakoś chronić się przed nawrotem ?????????

Zawsze istnieje ryzyko nawrotu choroby. Dlatego ważne są badania
kontrolne i obserwacja własnego organizmu, aby nie przeoczyć pierwszych
objawów choroby.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie