< Powrót

Dlaczego w chorobie nowotworowej wystepuja nawroty

Słowo "nawrót", "wznowa" czy "progresja" oznacza ponowne wystąpienie choroby. Kiedy mamy do czynienia z nawrotem raka, oznacza to że choroba, którą uważano za wyleczoną, lub przynajmniej za unieszkodliwioną (w tak zwanym stadium remisji), stała się ponownie aktywna. Rak może powrócić po kilkunastu miesiącach, kilku latach i później. Nawrót nowotworu bardzo przypomina pierwsze wystąpienie choroby: nieprawidłowe komórki zaczynają rosnąć i rozmnażać się w szybkim tempie. Jeśli nie zostaną powstrzymane, komórki nowotworowe mogą zniszczyć normalne tkanki i organy. Nawrót nowotworu bierze swój początek od komórek, które nie zostały zniszczone podczas pierwszej terapii. Leczenie jakiemu poddano cię poprzednio miało na celu zniszczenie pierwotnego nowotworu oraz komórek, które mogły się od niego oddzielić. Jednakże, niewielka ilość komórek nowotworowych mogła przetrwać leczenie i dopiero teraz rozrosnąć się do rozmiarów umożliwiających wykrycie.

Pytania użytkowników

Witam, 12 lat temu moja mama miała guza móżdżku, po operacji wszystko było dobrze. Dzisiaj odebrała wynik badania RM głowy i jest on taki
:w obrębie prawej półkuli móżdżku widoczna jest wysokosygnałowa w obrazach T2 zależnych zmiana, o przybliżonych wymiarach 18x37 mm, bez widocznej strefy obrzękowej. Powyżej opisana zmiana jest hipointensywna w sekwencjach T1 zależnych, o mieszanym sygnale w sekwencjach T2 DARK FLUID, po podaniu środka kontrastowego w obrębie powyżej opisanej loży pooperacyjnej widoczna jest silnie wzmacniająca się po podaniu środka kontrastowego zmiana patologiczna o przybliżonych wymiarach 13x7 m, obraz może odpowiadać wznowie procesu rozrostowego.
Czy to oznacza że nastąpił nawrót choroby z dwoma guzami? I czy konieczna jest operacja?

Niestety wygląda to na wznowę procesu chorobowego. Alternatywą do leczenia operacyjnego może być radioterapia.

Witam-proszę o wyjasnienie badania pet tk. Badanie przemawia za obecnością procesu rozrostowego.W powiekszonym wezle chłonnym w okolicy tetnicy biodrowej w pierwszej kolejności odpowiada zmianie meta z raka szyjki macicy w porownaniu z badaniem tk z lutego 2011znaczna progresja wielkosci zmiany
w przestrzeni pozagardłowej obszar pobudzenia metabolicznego.W pierwszej kolejnosci do roznicowania ze zmiana zapalna-nie mozna w badaniu Pet ct wykluczyc procesu rozrostowego-wskazana weryfikacja laryngologiczna. Dziękuje.

Zmieniony nowotworowo węzeł chłonny w okolicy tętnicy biodrowej najprawdopodobniej przerzut z szyjki macicy. Zmieniony obszar w okolicy gardła do wyjaśnienia czy jest to zmiana zapalna czy nowotworowa.

Dzień dobry,znów mam pytanko,otóż do czego potrzebne są krwinki białe w ostrej białaczce szpikowej,i dlaczego tak szybko rosną?Np. 24 marca-17,00,31 marca-19,3 a już 7 kwietnia 31,3. I czy one w ogóle są potrzebne?

Krwinki białe odgrywają istotną role w mechanizmach obronnych organizmu w przypadku działania np.. wirusów czy bakterii. Ich wzrost w tym konkretnym wypadku związany jest z choroba podstawową.

Mój syn 8 letni jest po operacji guza mózgu.nie chodzi samodzielnie ,ma uszkodzoną koordynację ruchowa,czy jest kiedykolwiek będzie samodzielnie chodził,jest to możliwe?porusza się za nasza pomocą i o barierkach,zamontowanych w domu.

Trudno jest to określić bo nie znam zakresu zabiegu jaki był wykonany u syna.

Dlaczego przy guzie płuc robią USG jamy brzusznej? Chory to 80 letni mężczyzna.

Aby sprawdzić czy nie ma przerzutów do jamy brzusznej- głównie do wątroby.

Zapomniałam wspomnieć o depresji i anemii Taty....

Anemia może ograniczyc szanse na chemioterapie.

Witam! 2 lata temu mój Tato miał operację usunięcia lewego płuca (guz około 15x 10cm). Operacją bardzo skomplikowana ze względu na wielkość, rodzaj (rozsiany?) oraz położenie. Potem była jeszcze chemia, którą niestety musiano przerwać (miało być 5, skończyło się na 3) ze względu na drastyczne obniżenie wyników morfologii. Potem jeszcze radioterapia (pełna). Wszystko było dobrze. Po roku na TK - czysto. Dzisiejsze TK - guz (dokładnie w tkance w tym samym miejscu (na narośniętej tkance), nacieki na opłucną oraz zainfekowane żebra (rozmiar ok. 10x10cm). Od ostatniego czasu Tato bardzo często skarżył się na bóle w klatce, nie mógł spać, leżeć, zazwyczaj siedział. Moje pytanie: Jakie mamy szanse? Co teraz?

Jedyna szansa to ewentualna chemioterapia gdyż radioterapia nie wchodzi już w grę.

Mój mąż /80 lat/ przez dwa lata leczony był hormonalnie na raka prostaty.Niestety rak jest hormonooporny i od grudnia co 3 tygodnie dostaje chemię.Po trzech wlewach PSA opadało /z 700 do 500/ ale po czwartej chemii znowu wzrosło o ok 200. Co to może oznaczać i czy jest nadzieja ,że nadal będzie opadać? Czy lekarz w takim wypadku nie powinien zmienić składniki chemii?

Proszę pozwolić chemii zadziałać. Ocenę efektów będzie po zakończeniu chemii.

Witam. Mój tata ma 51 lat i choruje na raka płuca lewego. Guz był dużych rozmiarów. 8cm/6cm. Przyjmował chemie. Jest po pierwszej serii (6 chemi, 3 słabsze i 3 mocniejsze). Lekarz, który go prowadzi mówił, że bardzo dobrze dobrali mu chemię i guza praktycznie już nie widać, co wskazała tomografia komputerowa. Dziś ten sam lekarz powiedział mi, że w 100 proc nastąpi nawrót choroby (i to w ciągu kilku miesięcy?), że chemia może wtedy działać mniej, albo i wcale. Strasznie mnie to załamało, gdyż dotychczas naprawdę bardzo obiecująco to wszystko wyglądało... Teraz będzie przechodził radioterapię. Czy rzeczywiście nowotwór może tak szybko się nawrócić? Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na moje pytanie. Z góry dziękuję.

Jeśli jest regresja czyli zmniejszenie masy guza to jest dobry czynnik prognostyczny. radioterapia wzmocni działanie chemii i szanse na całkowite wyleczenie wzrastają, Ryzyko nawrotu choroby jest zawsze w każdym przypadku ale określanie jego w wartościach procentowych przy takiej regresji jest błędem.

Dziękuję za odpowiedź odnośnie badań. Czy mógłbym prosić jeszcze o uszczegółowienie co powinno zawierać badanie krwi?

O tym powinien zadecydować lekarz prowadzący kreatynina mocznik próby wątrobowe ale na pewno potrzebne będzie morfologia z rozmazem, kreatynina, mocznik, próby wątrobowe.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie