< Powrót

Gdzie mogą wystąpić nawroty raka

Nie każda komórka, która oddzieli się od guza jest w stanie rozwijać się w innym miejscu. Większość takich komórek zostaje zastopowana przez naturalny system obronny organizmu lub zniszczona w rezultacie terapii. Różne rodzaje raka posiadają zróżnicowany potencjał do nawrotów oraz różne miejsca w jakich nawroty mogą się pojawić.

Nawrót miejscowy-wznowa oznacza, że rak powrócił w miejscu występowania nowotworu pierwotnego. Termin ‘miejscowy’ oznacza również, że nie ma żadnych śladów nowotworu w pobliskich węzłach chłonnych ani w okolicznych tkankach. Na przykład, u kobiety która przeszła mastektomię-amputację gruczołu piersiowego, może później wystąpić nawrót miejscowy raka piersi w miejscu operacji lub w jej pobliżu.

W przypadku przerzutów nowotwór rozprzestrzenia się na organy lub inne tkanki położone z dala od początkowej lokalizacji. Przykładowo, u mężczyzny z rakiem prostaty przerzuty mogą wystąpić nawet w kościach.

Pytania użytkowników

Witam potrzebuje porady W 2015 roku styczniu miałam operacjecałkowitego wyciecia macicy jajniki ozostawione z powodu raka szyjki macicy .Na ostatnim badaniu usg wyszedł powiekszony wezeł chłonny w pachwinie po lewej stronie dodam że ta strona od operacji czesto mi puchła w dniach kiedy powinnam mieć okres Pobrana biopsja Czy taki wezeł powiekszony wskazuje tylko na wznowe czy może to bc co innego Może ktos potrafi mi pomóc i dac jakoś opinie

To nie musi oznaczać przerzutu bo węzeł chłonny może być powiększony z wielu powodów. Biopsja powinna dać odpowiedź co się z nim dzieje.

Witam,
moja mama w 2013 roku miała wyciętego czerniaka na podudziu. Do tej pory było wszystko w porządku. Jednak ostatnio mama dostała wysokiej gorączki a jej noga jeszcze bardziej spuchła i dodatkowo pokryła się czerwonymi plamami w jednym miejscu były malutkie, ale w innym tworzyły większe plamy. Po wizycie u lekarza usłyszała, że to reakcja alergiczna, jednak nie znalazłyśmy nietypowego "składnika", który by taką reakcję spowodował. Dostała antybiotyk, gorączka spadła, ale noga nadal wygląda "paskudnie". Czego mogą być to objawy?? Dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam. Kasia

Należałoby zrobić badanie USG i określić stan węzłów chłonnych pachwinowych i stan naczyń żylnych w nodze. Przydałoby się wykonanie usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej.

Czy rak jest genetyczny ? Jeśli mama ma raka dzieci też mogą mieć ?

Ni nie muszą mieć. Dużo zależy od tego czy były inne przypadki zachorowań w rodzinie.

witam rok temu stwierdzono u mnie cs szyjki macicy leczenie bezoperacyjne chemioterapia raditerapia brachoterapia co trzy miesiące po leczeniu katrole czyli komórki i badanie ginekologiczne w styczniu tego roku wszystko w porządku tak mi powiedziano a teraz zrobiłam cytologie prywatnie i wyniki IV hsil stan zapalny dużego stopnia co to oznacza pozdr.

Oznacza to zmiany zapalne i trzeba zrobić kolposkopie i pobrać wycinki do badan histopatologicznych.

Witam mój tata ma nowotwór złośliwy jak na razie bez przerzutów. Miał coś z nerkami i musieli niestety jedną usunąć, czy może mieć przerzuty, bardzo się tego boję.

Jeśli do tej pory przerzuty nie ujawniły się to istnieje duża szansa że po przebytym leczeniu tez się nie ujawnią.

W 2012r miałam wycięty rak sromu Czy może powrócić, gdzie mogą być przerzuty?

To zależy jak bardzo zaawansowana była choroba i jak radykalna była operacja czyli czy wycięto całą zmianę z marginesem zdrowych tkanek i czy usunięto okoliczne węzły chłonne i jeśli tak to czy były zmienione.

Mam 42 lata, jestem rok po operacji usunięcia macicy z przydatkami z powodu guza jajnika, który okazał się guzem Krukengerga, czyli przerzutem z układu pokarmowego. Jestem po wielu badaniach (PET dwa razy w ciagu roku, TK jamy brzusznej i miednicy, gastroskopia dwa razy, kolonoskopia..), do tej pory ogniska pierwotnego nie znaleziono...czy mozliwe że go nie ma???? Proszę o pomoc, znowu mam gorsze chwile i wątpliwości...Co mogę jeszcze zrobić?? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź....

Tak, jest taka możliwość że w tej chwili go nie ma.

witam czy mozliwe jest pojawienie sie przezutow do watroby po miesiAcu od zakonczenia radioterapi niedrobnokomorkowego raka pluca .iwona

Niestety jest taka mozliwość.

Witam, czy z takim wynikiem usg węzłów chłonnych pachwinowych konieczna jest operacja tego węzła do histopatologii, radiolog każe wyciąć sprawdzić,skoro to czerniak. Podaję opis. W okolicy wiązadła pachwinowego po stronie prawej, przy dużych naczyniach widoczny jest hipoechogeniczny węzeł chłonny o wielkości 6x6x9mm. Struktura węzła zatarta. Węzeł jest unaczyniony w badaniu doplerowskim przez jedno naczynie. Pozostałe węzły chłonne pachwinowe po obu stronach niepowiększone z szeroką wnęką i wąską korą. Największy jest w okolicy wiązadła pachwinowego prawego i ma wielkość 15mm. Dodam,że ten podejrzany węzeł-tak nazwał radiolog na polecenie lekarza z centrum obserwowany jest jak zrobię kolejne usg, czy należało,by jednak go usunąć,czy można tak sobie czekać...? Pozdrawiam i bardzo dziękuję za konsultację.

Jeśli dobrze rozumiem to stwierdzono u Pana /Pani czerniaka który został zoperowan,y a teraz w badaniu kontrolnym pojawił się opisywany w USG powiększony węzeł chłonny.Jeśli tak jest, to należy go usunąć.

Bardzo dziękuję za poradę i odpowiedz w związku z moim wcześniejszym pytaniem. Mam jeszcze jedno pytanie... Od dłuższego czasu mam silne,rwące bóle rąk i nóg,całych. Nie jestem przeziębiona. Z powodu tego rwącego bólu nie mogę normalnie w nocy spać,ból jest ciągły,biorę tabletki przeciwbólowe-nie wiele to pomaga,na krótką chwilę trochę łagodnieje i tak z powrotem. Wczoraj wybrałam się z tym do lekarza rodzinnego,przepisał na receptę Diclobert-chyba dobrze odczytałam, również zlecił morfologię,OB,CK,itd. Martwię się co się dzieje, mam pytanie,czy o tym stanie już informować lekarza z centrum onkologii,dodam,że jestem pod obserwacją 2 lata po operacji czerniaka. Moje samopoczucie nie jest najlepsze tzn.te uporczywe bóle,zawroty głowy ogólne słabienie. Czy czerniak daje przerzuty do kości? Nie dopuszczam takiej myśli,ale w tej chorobie wszystko jest możliwe,wiem to ponieważ Tata zmarł na czerniaka. Pozdrawiam 30-latka Sylwia

Tak warto poinformować o tych faktach lekarza specjalistę. Warto też zrobic rtg kręgosłupa.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie