Ten przykry objaw nie tylko jest efektem niewłaściwej higieny, ale bywa objawem wielu chorób. Tak jest w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego i oddechowego, takich jak rak krtani, płuc, przełyku czy żołądka.
Nieprzyjemny zapach z ust, ten objaw może się także rozwinąć w przypadku wywołanej terapią suchości w jamie ustnej, gdy ślina nie chroni zębów przed powstawaniem płytki nazębnej i próchnicy.
W walce z halitozą, bo tak nazywa się to nieprzyjemne zjawisko, może pomóc właściwa higiena jamy ustnej (dokładne czyszczenie zębów i języka, płukanie, nitkowanie), żucie bezcukrowych gum miętowych, stosowanie odświeżaczy do ust, ssanie pastylek o właściwościach antybakteryjnych.
Czasami pomocne jest zjedzenie jabłka lub pomarańczy, które pobudzą gruczoły ślinowe do pracy, oraz picie zielonej herbaty, zawierającej polifenole zwalczające bakterie.
Należy pić więcej wody – często i małymi łyczkami, można dodać do niej sok z cytryny czy posiekaną natkę pietruszki. Koniecznie trzeba też zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.
Potrzebujesz wiedzy lub porady?