< Powrót

Co robić gdy przybieramy na wadze w czasie leczenia?

Przyczyną tycia podczas leczenia onkologicznego może być zastosowana terapia do zwalczania raka. 

Przyrost masy ciała może być skutkiem stosowania sterydów, immuno- i hormonoterapii. Warto ustalić, czy przybieranie na wadze jest efektem przyrostu masy mięśniowej, tłuszczowej czy zatrzymywaniem wody przez organizm. Należy też zwrócić uwagę na utrzymanie prawidłowego wskaźnika masy ciała (BMI). 

Nadwaga i otyłość to nie tylko czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór, ale też czynniki zmniejszające skuteczność terapii oraz zmuszające do przyjmowania większych dawek leków. 

Badania dowodzą, że nadmierna masa ciała przyczynia się także do wzrostu ryzyka wystąpienia przerzutów i nawrotu choroby po zakończeniu leczenia.

W przypadku wzrostu masy ciała najważniejsze jest ustalenie przyczyny tycia. Podczas stosowania sterydów niekiedy dochodzi do zjawiska insulinooporności, czynnika ryzyka cukrzycy typu 2. Konieczne jest przeprowadzenie badań krwi, aby wykluczyć tę możliwość. 

Niewskazane jest stosowanie środków i diet odchudzających bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Pytania użytkowników

W kwietniu 2015 roku wykryto u mnie obustronnego raka piersi.Jestem po chemioterapii dwóch amputacjach i radioterapii.Już od 15 miesięcy zażywam lek o nazwie Etruzil i zaczęłam niestety przybywać na wadze.Co mogę z tym zrobić?Ważyłam 60 kg.....obecnie już 71,jak tak dalej pójdzie......hmmmm

Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana diety i stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej.

Witam jestem w trakcie zażywania Tamoxifenu ,bardzo przybieram na wadze ,co zrobić aby tak nie było?Pacjentka.

Należy zbilansować dietę i zwiększyć aktywność fizyczną.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie