< Powrót

Radioterapia pytania

Radioterapia może przebiegać różnie w zależności od szpitala i lekarza prowadzącego. Dlatego też, Twój program leczenia lub zalecenia lekarzy (radioterapeutów) mogą być nieco inne od tego co przeczytasz tutaj. Koniecznie zadaj wszystkie pojawiające się pytania i omów swoje obawy z lekarzem.

Pytania użytkowników

Dzień dobry. Mama ma zleconą radioterapię po radykalnym usunięciu płaskonabłonkowego raka sromu z marginesem 3mm i węzłow w pachwinach . Rana jest wciąż niezagojona i brzydka, dreny od 5 tygodniu odprowadzają około 300 ml chłonki każdy. Mama jest tęgą osobą, ma nadciśnienie i problemy z tarczycą. Bardzo się boję powikłań po radioterapii, to śluzówka, rana niezagojona. Czego najbardziej można się obawiać? Na co zwracać szczególną uwagę?

Idealnym rozwiązaniem byłoby aby do rozpoczęcia radioterapii rany zagoiły się bo przy radioterapii będzie to trudniejsze. Okolica napromieniana może być nieco obrzęknięta, co utrudnia gojenie może pojawić się odczyn popromienny. Ważne jest aby w tym czasie utrzymywać odpowiednią higienę okolicy napromienianej.

Jestem po operacji oszczędzającej piersi, usunięto guza 7x9x3 mm zdiagnozowanego jako rak DCIS przewodowy in situ nieinwazyjny. Badanie histopatologiczne nie wykazało komórek nowotworowych w marginesach. Mimo to zalecono radioterapię. Czy w mojej sytuacji radioterapia jest konieczna, czy można rozważyć odstąpienie od napromieniania?

W przypadku leczenia oszczędzającego to dobra opcja.

Czy radioterapia radykalna jest równie skuteczna jak operacja

To zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, jego typu i lokalizacji.

Czy w przypadku radioterapii po operacji oszczędzającej i usunięciu węzła wartowniczego ( zaplanowane 21 naświtlań) powinna byc włączona rehabilitacja ręki ? Czy okres rozpoczęcia radioterapii - 3 miesięcye po operacji - może nieśc skutki uboczne? Po dwóch miesiącach po operacji rozpoczełą się hormonoterapia. sylwia

Te przerwy między terapiami nie będą miały znaczenia dla efektów końcowych. Rehabilitacja powinna być włączona jak najwcześniej.

Czy po zabiegu cyber knife na raka prostaty/5 frakcji/następuje spadek PSA do wartości 0.0000. U mnie ten wynik po 3 miesiącach od zakończenia leczenia wynos-2.5000i

Spadek wartości PSA po takiej kuracji jest zawsze indywidualną sytuacja u każdego pacjenta. Nie ma tutaj określonych norm.

Jestem po prostatektomii radykalnej 7 lat temu. Jednocześnie byłem poddany hormonoterapii, której skutecznośc mineła po 7 latach. Wtedy PSA zaczeło wzrastać od 0,06, przez o,2. Wtedy lekarz zlecił radioterapię. Przed radioterapią PSA wzrosło do 0,5. Radioterapia polegała na wzięciu 66 Gy w 30 frakacjach. Po tych naświetlaniach czyli po 6 tygodniach PSA wynosi 0,221. Czy to jest wynik prawidłowy? Dlaczego nie spadło poniżej wartości nieoznaczalnej? Proszę uprzejmie o wyjaśnienie.

Po pierwsze efekty radioterapii przychodzą na ogół z niewielkim opóźnieniem od czasu zastosowanej terapii. Podane przez Pan wartości są niskie i nie powinny stanowić powodów do niepokoju.

Mam pytanie czy kobiety w ciąży i dzieci mogą się widywać z osobą która przeszła radioterapię? Proszę o pilną odpowiedź bo jestem w ciąży a chciałabym odwiedzić Ciocię bo umiera na raka . Jeśli nie można to proszę powiedzieć jaki okres czasu musi minąć.

To zależy od tego jakie promieniowanie było stosowane i ile czasu minęło od napromieniowania.

Mam pytanie, tatamój tata ma raka prostaty - 72 lata.
Badanie przedoperacyjne i biopsja wskazywały na stadium T2, Gleason 3+3, PSA było 8,4 ng/ml.
Tomografia miednicy bez zmian nowotworowych, wapń w normie.

Wynik pooperacyjny nas zaskoczył, okazało się, ze jest zaawansowany miejscowo -
stadium T3b - naciekanie na pęcherzyki,
nerwy i naczynia - inwazja,
naciekanie torebki z jej przekroczeniem
marginesy ujemne,
węzły chłonne czyste 0/13
Gleason 3+4.

PSA
3 tygodnie po operacji - 0,073 ng/ml,
14/02/2018 - 6 tygodni po operacji - 0,002 ng/ml.

Co teraz? Czy stosować radioterapię?
Zdania lekarzy są podzielone czy obserwować psa czy od arzu zrobić radioterapię ze wzgledu na naciekania

Raczej należałoby zastosować radioterapię.

Obecnie przechodzę zabiegi radioterapi raka prostaty kończę za 3 dni ,po jakim okresie mogę uprawiać jazdę na rowerze.

To w dużej mierze sprawa indywidualna i zależy od obrzęku który wystąpić w napromienianej okolicy i odczyny popromiennego na skórze. Trzeba się liczyć że może to być nawet 4-5 miesięcy

Jak zachowuje się PSA i Testosteron podczas radioterapii? Po jakim czasie po zakończeniu radioterapii powinno się wykonać badania krwi na PSA, testosteron, morfologię, bad. og. moczu?

Takie badanie najlepiej wykonać po 3-4 tygodniach ponieważ efekty radioterapii przychodzą z pewnym opóźnieniem. Spadki poziomu hormonów mogą postępować nawet przez kilka miesięcy.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie