< Powrót

Opieka w okresie monitorowania po radioterapii

Co oznacza termin "Opieka w okresie monitorowania"?

Po zakończeniu radioterapii ważne jest odbywanie regularnych badań, aby kontrolować efekty leczenia. Bez względu na typ raka na jaki cierpisz, musisz regularnie wykonywać badania kontrolne, badania laboratoryjne a czasami również zdjęcia rentgenowskie. Radioterapeuta spotka się z tobą przynajmniej raz po zakończeniu leczenia. Lekarz, który skierował cię na radioterapię zaplanuje wizyty w odpowiedni sposób. Opieka w okresie monitorowania może obok kontrolowania wyników dotychczasowego leczenia, oznaczać również dalsze leczenie raka, rehabilitację oraz doradztwo. Dbanie o siebie jest również elementem powrotu do zdrowia po zakończeniu leczenia.

Kto zajmuje się opieką nad pacjentem po leczeniu?

Większość pacjentów wraca do radioterapeuty na regularne badania kontrolne. Inni są kierowani z powrotem do lekarza pierwszego kontaktu, chirurga lub chemioterapeuty. Opieka w okresie monitorowania uzależniona będzie od rodzaju raka na jaki cierpisz oraz od innych terapii jakie przechodziłeś lub jakich możesz wymagać.

Jaki dodatkowy rodzaj opieki może być konieczny?

Tak jak każdy pacjent jest inny, tak różni się opieka w okresie monitorowania. Twój lekarz zadecyduje o tym jakiej opieki wymagasz i zaplanuje ją w czasie. Nie wahaj się, aby wykonać wszelkie badania czy zabiegi jakie zasugeruje twój lekarz. Spróbuj dowiedzieć się wszystkiego co powinieneś wiedzieć, aby zadbać o siebie właściwie w tym okresie.

Poniżej przedstawiamy listę pytań, jakie możesz chcieć zadać swojemu lekarzowi po zakończeniu radioterapii:

 • Jak często mam się zgłaszać na badania kontrolne?
 • Dlaczego mam wykonywać dodatkowe badania rentgenowskie, radiologiczne, testy krwi itp.? 
 • Co wykażą wyniki tych badań?
 • Czy będę potrzebować chemioterapii, zabiegu chirurgicznego, czy innych rodzajów leczenia?
 • Skąd będzie wiadomo czy jestem "wyleczony z raka"? 
 • Jakie są szanse nawrotu choroby?
 • Jak szybko mogę powrócić do normalnej aktywności życiowej: pracy, aktywności seksualnej, sportu?
 • Czy muszę stosować jakieś szczególne środki ostrożności?
 • Czy wymagam specjalnej diety?
 • Czy mogę uprawiać jakieś sport?

Co robić w przypadku problemów z bólem?

Niektórzy pacjenci potrzebują pomocy w walce z bólem, jeżeli ból ten utrzymuje się po zakończeniu leczenia. 

Nie należy stosować plastrów rozgrzewających ani ciepłych kompresów, aby uśmierzyć ból w obszarze leczonym promieniowaniem. 

Niektórym pacjentom wystarczą lekkie środki przeciwbólowe. Jeżeli odczuwasz silny ból, poproś lekarza o leki sprzedawane na receptę lub spytaj o inne metody uśmierzania bólu. Opowiadając lekarzowi o swoim bólu postaraj się być maksymalnie precyzyjnym, aby otrzymać najbardziej właściwy środek przeciwbólowy. Jeżeli mimo wszystko ból nie ustępuje, możesz udać się do lekarza, który jest specjalistą w dziedzinie walki z bólem.

Ponieważ ból może nasilać się kiedy boisz się lub martwisz, ćwiczenia relaksacyjne mogą również przynieść ulgę. Inne metody takie jak hipnoza, bioterapia i akupunktura mogą pomóc niektórym pacjentom.


Jak mogę pomóc sobie w okresie po radioterapii?

Pacjenci, którzy zakończyli radioterapię muszą jeszcze przez jakiś czas po jej zakończeniu kontynuować specjalne postępowanie z okresu leczenia. Na przykład, jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia możesz mieć problemy skórne. Należy bardzo delikatnie obchodzić się ze skórą w napromienianym obszarze do momentu ustąpienia wszelkich objawów podrażnienia. Nie należy próbować usunąć śladów po radioterapii na skórze - ślady te zbledną i znikną samoistnie.

Możesz zauważyć, że nadal potrzebujesz dodatkowego wypoczynku w okresie, kiedy zdrowe tkanki regenerują się. Staraj się zrobić sobie krótką drzemkę, zawsze kiedy tego potrzebujesz i spróbuj spać dłużej w nocy. Możesz potrzebować trochę czasu na pełen powrót do sił, tak więc do pełnej aktywności życiowej należy dochodzić stopniowo, krok po kroku.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Po leczeniu raka, będziesz prawdopodobnie bardziej świadomy swojego ciała, co pozwoli ci zauważyć nawet drobne zmiany z dnia na dzień. Wszelkie nietypowe symptomy należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. 

Jeżeli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów, poinformuj o tym lekarza jak najszybciej:

 • ból, który nie ustępuje, szczególnie występujący zawsze w tym samym miejscu,
 • guzy, zgrubienia, obrzęk,
 • mdłości, wymioty, biegunka, utrata apetytu,
 • utrata wagi bez przyczyny,
 • gorączka lub kaszel, które nie ustępują,
 • nietypowa wysypka, siniaki lub krwawienie,
 • inne symptomy wspomniane przez twojego lekarza lub pielęgniarkę.

Czy i kiedy powrócić do pracy?

Wiele osób podczas radioterapii korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Jeśli przerwałeś pracę, możesz powrócić do pracy tak szybko jak czujesz się na siłach. Jeżeli twoja praca wymaga podnoszenia ciężarów lub ciężkiego wysiłku fizycznego, możesz być zmuszony do zmiany rodzaju pracy do chwili kiedy odzyskasz w pełni siły.

Pytania użytkowników

Proszę o informację na temat kto powinien monitorować pacjenta po radykalnej radioterapii prostaty. Ilość frakcji 20, dawka 60 Gy. Ocena TNM po biopsji i MR
T2aN0M0. Co dalej , opieka przychodni przyszpitalnej Szpitala Onkologicznego,
Lekarza Rodzinnego, Radiologa czy inna opcja. Proszę o pilną odpowiedź.

Po radioterapii pacjenta powinien kontrolować  radioterapeuta który odpowiadał za naświetlanie do roku od zakończonego leczenia. Jednocześnie powinna być prowadzona kontrola urologiczna.

Czy po radioterapii wykonywane będą jeszcze jakieś badania kontrolne?

Tak jak najbardziej. Początkowo częstsze, po kilku latach raz do roku.

jestem po raditerapii prostaty zakończyłem 4.04.2014 kiedy będzie można chodzić na basen,wypić jakiegoś drinka ,piwko...

Basen będzie możliwy kiedy skóra w miejscach napromienianych całkowicie się wygoi a może to potrwać kilka miesięcy. Proszę pamiętać że woda na basenie jest chlorowana a to drażni skore. Co do alkoholu, to w małych ilościach nie jest przeciwwskazany.

Czy rok po radioterapi gruczołu krokowego mogę korzystac z basenu

Jeśli skóra okolic napromienionych jest wygojona, to tak.

czy rok po radioterapi prostaty można korzystac z sauny suchej

Trudno mi odpowiedzieć bo nie mam możliwości oceny skóry po napromienianiu. Proszę spytać o to lekarza w czasie wizyty kontrolnej.

Witam moj tata w czerwcu 2012 przeszedl operacje usuniecia czesci lewego pluca z powodu raka po operacji byl 5 tyg na radioterapi po tych zabiegach mial tylko kontrolne wizyty ktore niczego zlego nie wykazywaly ,w grudniu 2013 pojawil sie nawrot choroby tzn naciek na aorte żebra kregoslup.Czy tata kwalifikuje sie na kolejna radioterapie lub chemioterapie?

Raczej na chemioterapię. Radioterapia jest wątpliwa, bo w zależności od dawki którą tata otrzymał, a zapewne była ona wysoka, nie można napromieniać tego samego miejsca bod dojdzie do uszkodzeń popromiennych-martwicy.

Witam, tata miał naświetlany guz koło 6 żebra mniej więcej w sierpniu, od tego czasu odczuwa silny ból w tym miejscu, co może być tego przyczyną?

Może to być efekt uboczny radioterapii. Warto zrobić rezonans magnetyczny klatki piersiowej.

Mój mąż jest po operacji płuca lewego - rak niedrobnokomórkowy płaskonabłpnkowy. przed operacją miał chemię 4 kursy a po operacji radioterapię 33 naświetlania. Teraz jedzie na kontrolę do onkologa. Na czym ta kontrola polega i czy będzie miał jakieś badania.

To zależy ile czasu od zakończenia leczenia minęło. Powinien mieć wykonane badanie krwi i rentgen lub tomograf komputerowy klatki piersiowej.

mam pytanie, znajoma leży w szpitalu teraz ma podawana radioterapie 10 dni i ma iśc mieszkac do hotelu , czy na radioterapie mozna dochodzic ? nie może zostac w szpitalu skoro tam jest?

Jeśli stan chorej jest dobry to może dochodzić na radioterapię z domu czy z hotelu. To nie wpływa na efekt leczenia/

mój mąż miał operacje guzków w krtani , tydzień po operacji bol nasilił się czy to jest normalne? ma problem przy przełykaniu i jedzeniu , czy ktoś miał podobna operacje i czy mamy się niepokoić proszę o odpowiedz z góry dziękuję ula

Takie rzeczy w postaci takich objawów mogą się zdarzyć to prawdopodobnie obrzęk po zabiegu ale warto się skontaktować z lekarzem który wykonywał zabieg.

Potrzebujesz wiedzy lub porady?

zamknij
Zadaj pytanie