Wynik PET/CT

5 lat temu

Witam wszystkich. Byłam ze swoim tatą w Poznaniu na badaniu PET/CT na które wysłał nas urolog prowadzący go, celem znalezienia wznowy, gdyż z wyniku PSA po raku prostaty lat temu 8 i radioterapii 4 lata temu, wynik PSA wzrósł do 5,4. 

Odebraliśmy wynik w którym jest napisane: 

Lity aktywny metabolicznie guz o wymiarze poprzecznym 47mm i wysokości 50mm w LS1+2 modelujący szczeline międzypłatową. W otoczeniu guza w dolnych partich LS1+ 2 guzki satelitarne o śr. 4mm, 8mm, 9mm bez aktywności 18f-FCH. Przyśród piersiowo w jezyczku (LS4) obszar zagęszczeń  o charakterze :mlecznej szyby" sr. 31mm z niewielkim wychwytem 18 F-FCH. (SUVmx=1,5) - może odpowiadac zmianom zapalnym, do różnowania z adenocarcinoma in situ.  W LS6 guzek do 11mm z jakami powietrznymi sr. 11mm z niewielkim wychwytem 18F-FCH (SUVmax = 1,8. Podobna zmiana  w  wysokich partiach PS5 sr. 9mm. Wezly chłonne nie powiekszone nieaktywne metabolicznie. 

Wnioski: Aktywny metabolicznie guz płata górnego płuca lewego z guzkami satelitarnymi do diagnostyki miktorskopowej w celu różnicowania zmiany pierwotnej i przerzutowej. Ponadto guzki płuc podejrzane o tło przerzutowe i naciek w jęzczku do obserwacji tomograficznej. 

Mamy  już skierowanie do szpitala na oddział pulmonologiczny. Czy  może ktoś mi wytłumaczyc na normalny blizszy jezyk, czy rozumiem to ze jest jeden guz i mniejsze które sa jego przerzutami??? 

Pozdrawiam. 

2 odpowiedzi:
  • kasiasza napisz do Biura Interwencji Onkologicznej, namiary znajdziesz w zakładce "Magazyn", odpowiedzi udzieli lekarz onkolog. Tak jak napisano w wyniku, w płucach wykryto guzki, które prawdopodobnie są przerzutami, jednak jak zaznaczono potrzebna jest dalsza diagnostyka. Po drugie nie określono głównego źródła czyli zmiany pierwotnej, która dała przerzuty. Potrzebne są dalsze badania. Jednak nie jestem lekarzem i mogę się mylić.

    Pozdrawiam.

  • To opis badania PET/CTZaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat