Palenie papierosów jest przyczyną 1/3 zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Dlatego jeżeli ktoś pali papierosy, ważne jest aby zerwać z nałogiem; im szybciej tym lepiej. Korzyści są prawie natychmiastowe.

Już po 20 minutach od zaprzestania palenia obniża się puls serca oraz ciśnienie krwi, a w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy. Funkcjonowanie płuc oraz układu oddechowego poprawia się w ciągu 2 tygodni do 3 miesięcy od rzucenia nałogu. Osoby, które rzuciły palenie rzadziej łapią przeziębienie czy chorują na grypę, rzadziej występują u nich także zapalenie oskrzeli czy płuc i generalnie czują się zdrowsze od osób, które ciągle palą papierosy.

Palenie papierosów jest istotnym czynnikiem ryzyka nie tylko nowotworów płuca, ale także wielu innych nowotworów złośliwych. Rzucenie palenia obniża ryzyko nowotworów a także ryzyko wylewu, zawału serca i chorób układu oddechowego. 

Jeżeli u osoby, która pali papierosy zdiagnozowano nowotwór złośliwy lub inne poważne schorzenie, rzucenie palenia zwiększa szansę na skuteczną terapię oraz zmniejsza prawdopodobieństwo i ewentualny negatywny wpływ efektów ubocznych leczenia.

Rzucenie palenia w starszym wieku może być z jednej strony trudniejsze (wcześniejsze nieudane próby, palenie jako codzienna rutyna) a z drugiej nieco łatwiejsze niż w młodszym wieku (doświadczenia w przezwyciężaniu życiowych trudności). Pozytywne efekty rzucenia palenia, które pojawiają się prawie natychmiast to: świeższy oddech, bielsze zęby, odzyskuje się smak, wchodzenie po schodach staje się łatwiejsze, nie naraża się bliskich na bierne palenie, pojawiają się także oszczędności finansowe.