Zasady forum

Forum FAQRAK to społeczność osób chorych na raka, osób ich wspierających oraz wszystkich tych, którym bliski jest los pacjentów zmagających się z diagnozą i leczeniem onkologicznym. Społeczność ta, dawniej działająca pod nazwą "Policzmy się", ma swoją historię i wielu od lat aktywnie piszących na forum członków. Aby uszanować ten dorobek oraz wysiłek forumowiczów prosimy o przestrzeganie zasad, w oparciu o które Forum FAQRAK będzie mogło nadal rozwijać się i służyć ważnym celom, do których zostało powołane. Oto lista najważniejszych zasad:

1. Traktujmy się z szacunkiem. Pamiętajmy, że wielu z nas przeżywa trudne emocje. Często mamy pokusę, by "rozładować" je w dosadnych słowach. Warto pamiętać o uczuciach tych, którzy czytają dodawane na forum wpisy. Nie przeklinajmy, nie adresujmy obraźliwych słów w kierunku innych forumowiczów. Wszyscy jesteśmy tutaj po to, by otrzymywać pomoc i ją dawać. Wzajemne wsparcie, szacunek bardzo w tym pomogą.

2. Dbajmy o porządek na forum. Każdy rodzaj raka ma przypisany własny pokój/dział, np. nowotwór jajnika, nowotwór jelita grubego, białaczka. Dodając w pokoju Nową Dyskusję pamiętajmy, by trzymać się tego podziału. Dzięki temu pytanie trafi do właściwych adresatów - osób, które mają do czynienia z tym rodzajem nowotwóru, którego dotyczy Nowa Dyskusja. 

3. Pokój "Ogólna" służy do dyskutowania o sprawach, które mają szerszy zakres tematyczny niż konkretny rodzaj nowotworu. Tu też pojawiają się informacje na temat spotkań organizowanych przez forumowiczów, dlatego warto do tego pokoju zaglądać ;)

4. Pamiętajmy, że tytuł zakładanej dyskusji to połowa sukcesu. Najlepiej, gdy ma formę pytania lub krótkiego zdania, najtrafniej opisującego rodzaj problemu, którego dotyczy. Na pewno znacznie przyspieszy to czas odpowiedzi ze strony pozostałych forumowiczów, którzy będą mogli łatwo zrozumieć, o co chodzi pytającemu. Ułatwi to także innym potrzebującym przeszukiwanie forum i szybkie odnajdywanie problemów, które ich również interesują.

5. W przypadku niewystarczającej zawartości merytorycznej tytułów nowo zakładanych Dyskusji Administracja, jak i moderatorzy pokoi zastrzegają sobie prawo do edytowania i poprawiania treści.

6. Dbajmy o przyjemność czytania, a więc zachowujmy zasady ortografii i interpunkcji.

7. Dodając treści, zwłaszcza zdjęcia pamiętajmy o tym, by nie naruszać praw autorskich oraz praw chroniących wizerunek osób trzecich. Prawo autorskie zabrania dysponowania dziełem bez zgody autora, w szczególności dokonywania bez jego zgody skrótów, przeróbek, przekładów. Opublikowanie zdjęcia bez zgody autora, nawet jeśli podajemy źródło, może oznaczać naruszenie jego praw chronionych ustawą. 

Ponadto pamiętajmy też, że zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
a) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
b) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Pełen tekst ustawy jest dostępny tutaj.

8. Forum służy wymianie wiedzy, doświadczeń i wsparciu emocjonalnemu. Wspieramy jedynie konwencjonalne leczenie onkologiczne i trzymamy się zasady, że każdy przypadek osoby chorej na raka jest inny, dlatego forum nie może zastąpić nigdy indywidualnej konsultacji lekarskiej. 

9. Zabrania się reklamowania na forum jakichkolwiek produktów, usług, marek, w szczególności o przeznaczeniu medycznym. Zakaz dotyczy także reklamy ukrytej. 

10. Moderatorom, jak i Administracji przysługuje prawo do usunięcia treści łamiących zasady forum oraz przyznanie ostrzeżenia użytkownikowi, jak również w przypadku nagminnego łamania zasad usunięcia konta użytkownika z serwisu. Każdy z użytkowników forum ma prawo skorzystania z opcji "Zgłoś post", aby zwrócić uwagę Administracji na post, który jego zdaniem łamie w/w zasady.

Administracja FAQRAK

Zapraszamy wszystkich forumowiczów do zapoznania się z Regulaminem serwisu.

Wszelkie sugestie dotyczące zasad forum prosimy przesyłać do Administracji forum FAQRAK za pomocą formularza kontaktowego.