Przeszczep w PBSz/

7 lat temu
Dzień dobry. Czy ktoś z forumowiczów z pbsz jest po przeszczepie szpiku? Leczę się od połowy grudnia 2015 r. Imatynib, nilotynib, dasatynib nie eliminują chromosomu Pfiladelphia, nawet nie zmiejszają jego liczby w moich leukocytach, natomiast bardzo przytłumiają szpik. Jak brałam którykolwiek z tych leków (teraz biorę dasatynib, czyli Sprycel), to poziom białych krwinek i płytek krwi spadał grubo poniżej normy. Bardzo się boję przeszczepu. Czytałam, że w 50% udaje się w ten sposób chorobę zaleczyć, ale w pozostałych 50% przeszczepione białe krwinki dawcy zaczynają atakować organizm biorcy. A wtedy to już kiepska sprawa, z czasem wysiada wątroba... Ma ktoś z Was tego rodzaju doświadczenie?
2 odpowiedzi:
  • Witaj gralis niestety nie znam nikogo po przeszczepie a u mnie nilotinib działa, mogę tylko powiedzieć że u mnie w klinice w badaniu jest posatinib więc może zapytaj lekarza o ten lek. A co w twoim mowi lekarz szykuje cię do przeszczepu od dawcy czy alogeniczny? A jesci od dawcy to masz zgodność w rodzinie?
  • 7 lat temu
    Witaj, iwoska25 :-). Moja hematolg wspominała mi już o posatynibie. Mówiła jednak, że ma dużo skutków ubocznych. Czytałam o nim - autor artykułu twierdził, że dobrze działa na pacjentów, na których imatynib, nilotynib i dasatynib nie działały w ogóle, albo działały toksycznie. Ja jestem kombinacją "oporno-toksyczną" (Philadelfia nie poddaje się działaniu leku, a szpik maksymalnie przytłumiony - leukocyty (neutrofile!) i płytki krwi na granicy braku. W przypadku pbsz wchodzi w grę przeszczep wyłącznie od dawcy. I tu mam problem - w przypadku dwójki rodzeństwa nie ma zgodności, a na wyniki brata jeszcze czekam. Czytałam o przeszczepach szpiku. To loteria pół na pół. Jak będę szczęściarą, to zostanę niemalże wyleczona (zaleczona), a jak nie - to wysiądzie mi wątroba (przeszczep przeciwko dawcy). Myślę, że zanim zapadnie ostateczna decyzja o przeszczepie, będzie jeszcze próba z posatynibem. Jestem załamana... :-(


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat