Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

14 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • 14 lat temu
    Dziękuję za udział w dyskusji i za zadane ciekawe pytania. W razie potrzeby informacji udzielamy pod nr 61-6414072.
  • 14 lat temu

    Użytkownik @magdalena7791 napisał:
    Panie Doktorze! Zastanawiam się dlaczego po leczeniu raka nerki nie zostałam poddana badaniu PET?


    Rak nerki ma nieco inny metabolizm i dlatego obraz PET nie zawsze jest jednoznaczny. W związku z tym nie wykonuje się PET w raku nerki rutynowo i NFZ nie płaci za takie badania. Oczywiście w przypadkach wątpliwych (sprzeczne wyniki innych badań) można przedyskutowac zasadnosc badania PET pomimo tych zastrzezeń.
  • Panie Doktorze! Zastanawiam się dlaczego po leczeniu raka nerki nie zostałam poddana badaniu PET?
  • 14 lat temu
    Zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. Aby ich było jak najmniej, lekarz oceniający badanie powinien posiadac wszelkie informacje o stanie zdrowia pacjenta, o przebytych zabiegach, urazach, a nawet aktualnych przeziębieniach. Dane te uzyskujemy od lekarza kierującego i od samego pacjenta w czasie rozmowy bezpośrednio przed badaniem. Prosimy o dostarczenie kopii wszystkich badań obrazowych i kart informacyjnych ze szpitala.
  • Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Mam jeszcze pytanie, czy ta metoda moża dać wynik "fałszywie dodatni"?
  • 14 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    Bardzo dziękuję Panie Doktorze! Wyjaśnił Pan wiele, nurtujących mnie od dawna wątpliwości. Pozdrawiam!


    W epilepsji zaleca się PET wtedy, gdy inne metody (rezonans, EEG) nie dają możliwości wykazania ogniska padaczkorodnego.
  • Bardzo dziękuję Panie Doktorze! Wyjaśnił Pan wiele, nurtujących mnie od dawna wątpliwości. Pozdrawiam!
  • 14 lat temu

    Użytkownik @mada napisał:
    Jestem po terapii jodem radioaktywnym. Czy to prawda, że musi minąć jakiś czas (i jak długi), żeby można zrobić badanie PET, czy to tylko jest gra na zwłokę?


    Sens tej zwłoki jest chyba w tym, żeby odczekac na efekt terapii jodem radioaktywnym (kilka miesiecy). Chyba że ma Pani wysoką tyreoglobulinę, a scyntygrafia całego ciała jest "czysta". Wtedy nie czekałbym dłużej niż parę tygodni. Sam jod radioaktywny nie przeszkadza w wykonaniu badania PET.
  • 14 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    A czy badanie PET umożliwia wykrycie innej choroby niż nowotwór? Na przykład choroby neurologicznej ( także wśród dzieci )?


    Tak, na przykład wykonujemy badania u dzieci z epilepsją. Jest wiele zastosowan pozaonkologicznych: w neurologii (demencja, parkinsonizm) i kardiologii (ocena martwicy mięśnia sercowego).
  • Jestem po terapii jodem radioaktywnym. Czy to prawda, że musi minąć jakiś czas (i jak długi), żeby można zrobić badanie PET, czy to tylko jest gra na zwłokę?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat