Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

13 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Witam Panie Doktorze. Mam pytanie - Czy są jakieś rodzaje nowotworów, przy których nie wykonuje się badania PET, czy w przypadku każdego typu jest to badanie diagnostyczne?
  • Witam, Panie Doktorze, prosze powiedzieć, czy zastosowanie metody PET jest bezpieczne dla organizmu, czy można spodziewać się działań ubocznych?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Magda S napisał:
    Witam Panie Doktorze. Mam pytanie - Czy są jakieś rodzaje nowotworów, przy których nie wykonuje się badania PET, czy w przypadku każdego typu jest to badanie diagnostyczne?


    Rzeczywiście nie każdy nowotwór nadaje się do tego typu diagnostyki, jendnakze większośc można diagnozowac metoda PET z uzyciem FDG.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mada napisał:
    Witam, Panie Doktorze, prosze powiedzieć, czy zastosowanie metody PET jest bezpieczne dla organizmu, czy można spodziewać się działań ubocznych?


    Wprawdzie w badaniu iuzywa sie promieniowania jonizujacego, ale w tych ilosciach nie jest ono niebezpieczne dla organizmu. Nie ma zadnych objawow ubocznych w czasie i po wykonaniu PET/CT.
  • 13 lat temu
    A co to takiego jest FDG?
  • 13 lat temu
    Witam! Mam 40 lat. W maju 2010r. poddano mnie mastektomii pr piersi , usunięto 15 węzłów. Przed zabiegiem wykonano mammografię i USG, po zabiegu nie zlecono mi żadnych badań. Jestem po chemioterapii, obecnie przyjmuję TAMOXIFEN. Niepokoiło mnie to, że nie wykonano mi dodatkowych badań, w celu wykluczenia innych miejsc zajęcia nowotworem. Jestem pod opieką WCO w Poznaniu. Na moje pytanie o szansę na badanie PET lekarz prowadzący odpowiedział, że w moim przypadku wiadomo, gdzie był guz, został usunięty i jestem zdrowa. Uspokoiło mnie to, jednak w listopadzie zdiagnozowano u mojej mamy raka płuc, z tego też powodu zmarł jej brat. Obawiam się teraz, czy na pewno jestem zdrowa. Podobno w przypadku raka piersi nie kwalifikuję się do tego badania. Jaką więc mam szansę na zlecenie badania metodą PET? Renata
  • 13 lat temu
    Witam, Panie Doktorze, proszę powiedzieć, czy badanie PET wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia wznowy?
  • 13 lat temu
    18F-fluoro-deoksyglukoza (FDG) jest zwiazkiem podobnym do glukozy, ktory jest zwiazany z radioaktywnym fluorem F-18. Zwiazek ten nasladuje zachowanie glukozy w komorkach, tzn. jest wychwytywany intensywnie przez komorki nowotworowe. Wykonujac badanie PET, rejestrujemy rozmieszczenie tego zwiazku (a wiec tych komorek) w calym ciele.
  • 13 lat temu
    Ja chciałabym się dowiedzieć kiedy należy wykonac badnie PET .Jestem 3 lata po mastektomii i ogólnie żle się czuję ,i czy to lekarz decyduje ,czy samemu należy się domagać badań?
  • 13 lat temu
    Witam, Panie Doktorze. Jak często można wykonywać tomografie ? Czy USG pokarze to samo co tomografia ?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat