Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

13 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @tyran napisał:
    witam zebranych na forum,mam pytanie-w jakim stadium rozwojowym badanie PET wykrywa komórki rakowe?


    Zależy od typu nowotworu, ale generalnie nie wykrywa ognisk bardzo małych (mniejszych niż ok. 5 mm). Jednak pozostałe metody mają podobne lub inne ograniczenia.
  • Panie Doktorze! Czy badanie można wykonać bezpłatnie i kto ewentualnie może skierować? A jeśli lekarze odmówią skierowania, czy na podstawie diagnozy po innych badaniach można wykonać badanie PET (bezpłatnie lub odpłatnie)?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @szymczakanna napisał:
    Użytkownik @rcz napisał:Użytkownik @szymczakanna napisał:Witam. Od ponad dwóch lat choruję na raka jajnika, przez dwa lata podczas TK nie miałam żadnych problemów, po ostatnim dostałam "wędrującego" uczulenia, potem miałam brać lek z jodem i pojawiło się ponownie uczulenie. Wiem że teraz będą problemy z TK czy w takim przypadku mogę być poddana badaniu PET? pozdrawiam.PET jest w Pani przypadku dobrą alternatywą.Przy ewentualnej wznowie jako badanie jest lepszy PET czy rezonas w moim przypadku? Ostatnio miałam wznowe na węzłach chłonnych i było to widoczne tylko na TK.

    PET/CT ma też tomnografie komputerowa "w pakiecie", wiec wybrałbym PET, a nie MR w tym przypadku.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    Panie Doktorze! Czy badanie można wykonać bezpłatnie i kto ewentualnie może skierować? A jeśli lekarze odmówią skierowania, czy na podstawie diagnozy po innych badaniach można wykonać badanie PET (bezpłatnie lub odpłatnie)?


    Badanie wykonujemy bezpłatnie pod warunkiem posiadania skierowania od lekarza z poradni lub szpitala oraz istnienia jednego z 19 wskazań wynikających z ustawy. Stany te są wymienione na stronie www.petct.pl.
    W pozostałych przypadkach można wykonac badanie odpłatnie, ale musimy wiedziec, jaki jest powód, żeby ocenic sens badania w takim przypadku.
  • Dziękuję Panu bardzo za przekazane informacje.
  • A czy badanie PET umożliwia wykrycie innej choroby niż nowotwór? Na przykład choroby neurologicznej ( także wśród dzieci )?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @szymczakanna napisał:
    Dziękuję Panu bardzo za przekazane informacje.


    Dziękuję za zadanie konkretnego pytania :-)
  • Jestem po terapii jodem radioaktywnym. Czy to prawda, że musi minąć jakiś czas (i jak długi), żeby można zrobić badanie PET, czy to tylko jest gra na zwłokę?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    A czy badanie PET umożliwia wykrycie innej choroby niż nowotwór? Na przykład choroby neurologicznej ( także wśród dzieci )?


    Tak, na przykład wykonujemy badania u dzieci z epilepsją. Jest wiele zastosowan pozaonkologicznych: w neurologii (demencja, parkinsonizm) i kardiologii (ocena martwicy mięśnia sercowego).
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mada napisał:
    Jestem po terapii jodem radioaktywnym. Czy to prawda, że musi minąć jakiś czas (i jak długi), żeby można zrobić badanie PET, czy to tylko jest gra na zwłokę?


    Sens tej zwłoki jest chyba w tym, żeby odczekac na efekt terapii jodem radioaktywnym (kilka miesiecy). Chyba że ma Pani wysoką tyreoglobulinę, a scyntygrafia całego ciała jest "czysta". Wtedy nie czekałbym dłużej niż parę tygodni. Sam jod radioaktywny nie przeszkadza w wykonaniu badania PET.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat