Gorąca godzina: 12 maja 2010 od 19:00 - 20:00, dr Grażyna Stryczyńska i dr Dorota Fundowicz - radio

13 lat temu
Wierzymy, że dotychczasowe gorące godziny spełniły w jakimś stopniu wasze oczekiwania. Kolejna będzie poświęcona radioterapii. Nasi zaproszeni goście to specjaliści w tej dziedzinie. Pani dr Grażyna Stryczyńska jest kierownikiem Zakładu Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Pani dr Dorota Fundowicz jest zastępcą ordynatora Oddziału Radioterapii w tym samym Centrum. Panie będą udzielały odpowiedzi na zadawane przez was pytania. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy zaglądający na forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Czwartek, 13 maja - genetyka Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
55 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Czy po teleterapii radykalnej 46 Gy rak szyjki macicy istnieje mozliwosc wykonania brachyterapii w przypadku wznowy? Czy ogolnie po dluzszym czasie mozna powtorzyc radioterapie, czy leczniczo mozna ja zastosowac tylko raz w zyciu?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Aniaha napisał:
    Czy po teleterapii radykalnej 46 Gy rak szyjki macicy istnieje mozliwosc wykonania brachyterapii w przypadku wznowy? Czy ogolnie po dluzszym czasie mozna powtorzyc radioterapie, czy leczniczo mozna ja zastosowac tylko raz w zyciu?

    Można zastosować brahyterapie w przypadku wznowy, nie można powtórzyć ponownie radioterapii ze względu powikłań ze strony narządów sąsiednich (odbytnica, pęcherz). Można zastosować wysoką dawkę raz w życiu

  • Dzień dobry! Mam pytanie, czy radioterapia może wywołać raka narządów nieleczonych?
  • 13 lat temu
    Witam. Mój 4 letni synek ma neuroblastomę z przerzutami do węzłów chłonnych. Właśnie kończy terapię. Miał naświetlania loży po guzie oraz węzłów w sumie 42 Gy oraz terapię MiBG w Gliwicach. W jaik stopniu te terapie są skuteczne akurat na neuroblastomę? Usiłujemy wyjechać na zachód celem przeprowadzenia terapii przeciwciał monoklonalnych anty Gd2, Co Panie sądzą o tej metodzie, niedostępnej w Polsce a wprowadzonej jako leczenie kliniczne w UE?
  • 13 lat temu
    Może, jeżeli podano wysoką dawkę. Ale może to nastąpić w odległym czasie od leczenia. Dlatego wymagane są badania kontrolne.
  • 13 lat temu
    Witam serdecznie. Moja mama jest po 33 naświetlaniach (drobnokomórkowy rak płuc z masywnym zajęciem śródpiersia i przerzutami do węzłów nadobojczykowych obustronnie). Jest już tydzień po skonczonej radioterapii a wciąż jest bardzo słaba. Czy takie osłabienie jest normalne i jak długo moze to trwac. Martwi mnie również znaczny spadek masy u mamy. Czy chudniecie ma zwiazek z terapia? Przez ostatnie dwa tygodnie jadła znacznie mniej niz zwykle ponieważ odczuwa straszny bol gardła, przełyku a po polknieciu czegokolwiek, palenie i ból w całym układzie pokarmowym promieniujacym na plecy. Czy to jest normalne i kiedy organizm zacznie sie regenerowac? Dziekuje za odpowiedz.
  • 13 lat temu
    Mam 56 lat. Jestem po operacji raka trzonu macicy. 06.01.2010 r przeszlam operację laparoskopowo, gdzie usunięto mi macicę, jajniki, węzly chlonne. Mialam mieć radioterapię dlatego operujący profesor zdecydowal metodę laparoskopową aby wdrożyć leczenie. Po wizycie u onkologa okazuje się że nie muszę mieć już radioterapi. Mialam G-2 a jest G-1. Proszę o odpowiedż czy rzeczywiście jestem już wyleczona? Czy jest tak że choroba może pojawić się znów?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @janek1 napisał:
    Witam. Mój 4 letni synek ma neuroblastomę z przerzutami do węzłów chłonnych. Właśnie kończy terapię. Miał naświetlania loży po guzie oraz węzłów w sumie 42 Gy oraz terapię MiBG w Gliwicach. W jaik stopniu te terapie są skuteczne akurat na neuroblastomę? Usiłujemy wyjechać na zachód celem przeprowadzenia terapii przeciwciał monoklonalnych anty Gd2, Co Panie sądzą o tej metodzie, niedostępnej w Polsce a wprowadzonej jako leczenie kliniczne w UE?


    Pana syn otrzymał leczenie celowane na neuroblastomę i w razie nieopanowania procesu nowotworowego po konsultacji z lekarzem prowadzącym tak można ewentualnie przeprowadzić leczenie przeciwciałami wówczas konieczne jest skierowanie i zgoda NFZ na leczenie po za granicami kraju
  • 13 lat temu
    Objawy które Pani podaje są objawami wczesnego odczynu popromiennego. Regeneracja zdrowych tkanek, które znalazły się w obszarze napromienianym trwa do 6 tygodni. Chudnięcie i osłabienie są związane na pewno i z chorobą i z przebytym leczeniem. Proponuję zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który włączy leczenie przeciwzapalne i ogólnie wzmacniające.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @majka napisał:
    Mam 56 lat. Jestem po operacji raka trzonu macicy. 06.01.2010 r przeszlam operację laparoskopowo, gdzie usunięto mi macicę, jajniki, węzly chlonne. Mialam mieć radioterapię dlatego operujący profesor zdecydowal metodę laparoskopową aby wdrożyć leczenie. Po wizycie u onkologa okazuje się że nie muszę mieć już radioterapi. Mialam G-2 a jest G-1. Proszę o odpowiedż czy rzeczywiście jestem już wyleczona? Czy jest tak że choroba może pojawić się znów?


    Nie znamy Pani pełnego rozpoznania histopatologicznego z zabiegu zajęcia węzłów chłonnych ( stopnia zaawansowania) nowotwór G1 jest nowotworem wysoko dojrzałym i prawdopodobnie nie wymaga Pani leczenia uzupełniającego radioterapią. Ale koniecznie musi Pani pozostać pod ścisłą kontrolą onkologa lub ginekologa (bad. gin. i obrazowe)


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat