Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

13 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @barbarag napisał:
    Jestem po raku jajnika. Miałam badanie PET przed operacją. Poza komórkami w obrębie jajnika nie było innych komórek nowotworowych, choć przy diagnostyce , z biopsji wynikało, że są również komórki nowotworowe w piersi. Specjalista od chorób piersi powiedział, że PET nie zawsze wykrywa i skierował mnie na rezonans piersi. Stąd pytanie- czy PET jest "wyrocznią" w wykrywaniu nowotworów czy tez nie?


    Nie ma w medycynie żadnej wyroczni. PET jest często "ostatnią instancją" weryfikującą zmiany stwierdzone innymi metodami, ale w przypadku np. bardzo drobnych ognisk w piersi przewagę ma rezonans.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mmp napisał:
    Witam,rozpoznano u mnie Adenocaricinoma kątnicy jestem po operacji usunięcia zmiany - 10 stycznia br.. Czy obecnie poddanie się PET będzie miało jakieś znaczenie diagnostyczne czy wystarczy dopiero po planowanej chmio/raditerapii?


    Przez 3 miesiące po operacji obraz PET jest obarczony większym ryzykiem błędu spowodowanego przez naturalne procesy gojenia. Poczekałbym jeszcze kilka miesięcy.
  • 13 lat temu
    Witam, na scyntygrafii kości wyszły zmiany nowotworowe czy jest możliwe żeby PET tych zmian nie wyłapał?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @katkar napisał:
    25.01 idę na badańie Pet o d czterech lat walćżę z nowotworem zoładka teraz wyszły przy tomografii guzy ,naczyniaki lub torbiele na wątrobie wszystko ze znakiem zapytania nacieki w jelićie grubym, podwyzszone markery ,óbnizona b 12 87 .00. czy to badanie może pomóc rozwikłać problemy, jestem po całkowitej resekcji żoładka i 6 seriach chemioterapii. katkar


    PET powinien z bardzo dużym prawdopodobieństwem rozwiac wątpliwości.
  • 13 lat temu
    witam zebranych na forum,mam pytanie-w jakim stadium rozwojowym badanie PET wykrywa komórki rakowe?
  • Witam! Czy badanie metodą PET można stosować u dzieci i czy jest jakaś granica wieku, jaki dziecko musi mieć?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @piotr23 napisał:
    Witam, Panie Doktorze. Jak często można wykonywać tomografie ? Czy USG pokarze to samo co tomografia ?


    PET wykonuje się wtedy, kiedy potrzeba. Można badanie powtarzac, ale nie co tydzień. USG i tomografia oraz PET pokazują różne rzeczy. Trzeba je traktowac komplementarnie, a wiec najlepiej gdy zapanuje nad tym jeden mądry lekarz :-)

  • Użytkownik @rcz napisał:
    Użytkownik @szymczakanna napisał:Witam. Od ponad dwóch lat choruję na raka jajnika, przez dwa lata podczas TK nie miałam żadnych problemów, po ostatnim dostałam "wędrującego" uczulenia, potem miałam brać lek z jodem i pojawiło się ponownie uczulenie. Wiem że teraz będą problemy z TK czy w takim przypadku mogę być poddana badaniu PET? pozdrawiam.PET jest w Pani przypadku dobrą alternatywą.
    Przy ewentualnej wznowie jako badanie jest lepszy PET czy rezonas w moim przypadku? Ostatnio miałam wznowe na węzłach chłonnych i było to widoczne tylko na TK.

  • 13 lat temu

    Użytkownik @eulera napisał:
    Witam, na scyntygrafii kości wyszły zmiany nowotworowe czy jest możliwe żeby PET tych zmian nie wyłapał?


    Teoretycznie jest to możliwe, np. w raku prostaty. Trzeba się zastanowic, czy na pewno scyntygrafia wykryla zmiany nowotworowe...
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    Witam! Czy badanie metodą PET można stosować u dzieci i czy jest jakaś granica wieku, jaki dziecko musi mieć?


    Jeżeli jest taka koniecznośc, to wykonuje sie u niemowlat.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat