Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

13 lat temu
Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.
68 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Witam Panie doktorze! Mam dwa pytania: czy to prawda, że spożywanie produktów nieświeżych poza problemami gastrycznymi może dostarczyć impulsu do rozwoju nowotworu? A może jest jakaś dieta ( np. tzw "wysokokaloryczna") która może chronić przed rakiem?
  • 13 lat temu
    w mojej rodzinie wszyscy ze strony mamy i tatay ,moja mama umierali z powodu raka ja 1.5 roku temu przypadkowo wyladowalam w szpitalu gdzie po operacji w bad hist-pat tez stwierdzono raka jak wyglada profilaktyka dla moich bliskich?
  • Witam.Mam 55 lat.Jestem po operacji raka jajnika 3 lata i po chemi 2,5 roku.Miałam po zakończeniu chemi raz Tk i 2 razy USG.Markiery mam badane co 3 miesiące a teraz co 4.Czy to jest prawidłowe kontrolowanie.Cały czas mam wrażenie że jestem za malo diagnozowana..Dziękuje za odpowiedz
  • 13 lat temu
    Jestem po operacji oszczędzającej piersi /rak naciekający/ ,węzła wartowniczego i 3 innych w trakcie rekonwalescencji , na czym będzie polegać profilaktyka na jakich badaniach bo piersi oczywiście będą nie jednakowe co utrudni samokontrole
  • 13 lat temu

    Użytkownik @ewa25 napisał:
    Witam Panie doktorze! Mam dwa pytania: czy to prawda, że spożywanie produktów nieświeżych poza problemami gastrycznymi może dostarczyć impulsu do rozwoju nowotworu? A może jest jakaś dieta ( np. tzw "wysokokaloryczna") która może chronić przed rakiem?

    Faktycznie, spożywanie nieświeżych produktów niesie ze sobą ryzyko wystapienia choroby nowotworowej. W takich produktach powstają substancje, które uważane są za kancerogenne. Dieta wysokokaloryczna nie dość że nie chroni przed rakiem, to wręcz przeciwnie zwiekszaryzyko jego wystąpienia.

  • Czy wynik markerów Ca 15-3 przewyższający normę (rok po operacji ) jest jednoznacznym wskaźnikiem obecności komórek rakowych?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @izisia napisał:
    w mojej rodzinie wszyscy ze strony mamy i tatay ,moja mama umierali z powodu raka ja 1.5 roku temu przypadkowo wyladowalam w szpitalu gdzie po operacji w bad hist-pat tez stwierdzono raka jak wyglada profilaktyka dla moich bliskich?


    Powinna się Pani skontaktować z onkologiczną poradnią genetyczną. Zależy jakie to były nowotwory, gdyż od tego zależy sposób postępowania profilaktycznego.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Jadwiga55 napisał:
    Witam.Mam 55 lat.Jestem po operacji raka jajnika 3 lata i po chemi 2,5 roku.Miałam po zakończeniu chemi raz Tk i 2 razy USG.Markiery mam badane co 3 miesiące a teraz co 4.Czy to jest prawidłowe kontrolowanie.Cały czas mam wrażenie że jestem za malo diagnozowana..Dziękuje za odpowiedz

    Myślę że jest to prawidłowo prowadziny schemat badan kontrolnych. Tym bardziej że wynika iż rezultaty badań kontrolnych są prawidłowe

  • Czy faktycznie komórki rakowe charakteryzują się zwiększona kumulacją Krzemu?
  • Dzień dobry Panie doktorze mam pytanie jeśli NFZ odmówił mojemu tacie toriselu czy można starać sie o inną chemie czy można kupic sutent?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat