Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

13 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • Bardzo dziękuję Panie Doktorze! Wyjaśnił Pan wiele, nurtujących mnie od dawna wątpliwości. Pozdrawiam!
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kingazalewska napisał:
    Bardzo dziękuję Panie Doktorze! Wyjaśnił Pan wiele, nurtujących mnie od dawna wątpliwości. Pozdrawiam!


    W epilepsji zaleca się PET wtedy, gdy inne metody (rezonans, EEG) nie dają możliwości wykazania ogniska padaczkorodnego.
  • Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Mam jeszcze pytanie, czy ta metoda moża dać wynik "fałszywie dodatni"?
  • 13 lat temu
    Zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. Aby ich było jak najmniej, lekarz oceniający badanie powinien posiadac wszelkie informacje o stanie zdrowia pacjenta, o przebytych zabiegach, urazach, a nawet aktualnych przeziębieniach. Dane te uzyskujemy od lekarza kierującego i od samego pacjenta w czasie rozmowy bezpośrednio przed badaniem. Prosimy o dostarczenie kopii wszystkich badań obrazowych i kart informacyjnych ze szpitala.
  • Panie Doktorze! Zastanawiam się dlaczego po leczeniu raka nerki nie zostałam poddana badaniu PET?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @magdalena7791 napisał:
    Panie Doktorze! Zastanawiam się dlaczego po leczeniu raka nerki nie zostałam poddana badaniu PET?


    Rak nerki ma nieco inny metabolizm i dlatego obraz PET nie zawsze jest jednoznaczny. W związku z tym nie wykonuje się PET w raku nerki rutynowo i NFZ nie płaci za takie badania. Oczywiście w przypadkach wątpliwych (sprzeczne wyniki innych badań) można przedyskutowac zasadnosc badania PET pomimo tych zastrzezeń.
  • 13 lat temu
    Dziękuję za udział w dyskusji i za zadane ciekawe pytania. W razie potrzeby informacji udzielamy pod nr 61-6414072.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat