Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt

13 lat temu
W metodzie PET wykorzystuje się podawaną pacjentowi przed badaniem substancję promieniotwórczą, która zawiera izotopy o krótkim czasie życia. W trakcie badania promieniowanie rejestrowane jest przez urządzenie. Uzyskany w ten sposób obraz ciała pacjenta zawiera informacje o możliwych ogniskach choroby. Komórki nowotworowe charakteryzują się podwyższonym metabolizmem niektórych substancji, dzięki tej własności można rozpoznać czy i z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia, bez potrzeby pobierania fragmentów podejrzanej tkanki. Zapraszamy do dyskusji z naszym zaproszonym gościem dr Rafałem Czepczyńskim, który jest ekspertem w dziedzinie diagnostyki metodą PET.
47 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Witam,
    rozpoznano u mnie Adenocaricinoma kątnicy jestem po operacji usunięcia zmiany - 10 stycznia br.. Czy obecnie poddanie się PET będzie miało jakieś znaczenie diagnostyczne czy wystarczy dopiero po planowanej chmio/raditerapii?
  • 13 lat temu
    Jestem po raku jajnika. Miałam badanie PET przed operacją. Poza komórkami w obrębie jajnika nie było innych komórek nowotworowych, choć przy diagnostyce , z biopsji wynikało, że są również komórki nowotworowe w piersi. Specjalista od chorób piersi powiedział, że PET nie zawsze wykrywa i skierował mnie na rezonans piersi. Stąd pytanie- czy PET jest "wyrocznią" w wykrywaniu nowotworów czy tez nie?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @nienia70 napisał:
    Witam! Mam 40 lat. W maju 2010r. poddano mnie mastektomii pr piersi , usunięto 15 węzłów. Przed zabiegiem wykonano mammografię i USG, po zabiegu nie zlecono mi żadnych badań. Jestem po chemioterapii, obecnie przyjmuję TAMOXIFEN. Niepokoiło mnie to, że nie wykonano mi dodatkowych badań, w celu wykluczenia innych miejsc zajęcia nowotworem. Jestem pod opieką WCO w Poznaniu. Na moje pytanie o szansę na badanie PET lekarz prowadzący odpowiedział, że w moim przypadku wiadomo, gdzie był guz, został usunięty i jestem zdrowa. Uspokoiło mnie to, jednak w listopadzie zdiagnozowano u mojej mamy raka płuc, z tego też powodu zmarł jej brat. Obawiam się teraz, czy na pewno jestem zdrowa. Podobno w przypadku raka piersi nie kwalifikuję się do tego badania. Jaką więc mam szansę na zlecenie badania metodą PET? Renata


    Badanie PET nalezaloby zrobic wtedy, gdy podejrzewamy wznowę, ale nie potrafimy jej zlokalizowac. W raku piersi nie wykonuje się tego rutynowo (NFZ nie refunduje), ale na pewno w uzasadnionych przypadkach lekarz skierowałby Panią na takie badanie.
  • Witam. Od ponad dwóch lat choruję na raka jajnika, przez dwa lata podczas TK nie miałam żadnych problemów, po ostatnim dostałam "wędrującego" uczulenia, potem miałam brać lek z jodem i pojawiło się ponownie uczulenie. Wiem że teraz będą problemy z TK czy w takim przypadku mogę być poddana badaniu PET? pozdrawiam.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @heniaw napisał:
    Witam Panie Doktorze. Jestem pod kontrolą onkologiczną (nowotwór jajnika operacja 6 kursów chemi w 2008r) Czy takie badanie zaleca lekarz i w jakich przypadkach? Czy u mnie to jest wskazane.


    przy podejrzeniu wznowy (np. wzrost markera) zaleca się PET/CT, ale nie ma to sensu w trakcie chemioterapii
  • 13 lat temu

    Użytkownik @lew napisał:
    Witam, Panie Doktorze, proszę powiedzieć, czy badanie PET wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia wznowy?


    Często przy podejrzeniu wznowy. W niektórych nowotworach także w momencie rozpoznania i w trakcie chemioterapii (np. chłoniaki).
  • 13 lat temu

    Użytkownik @barbara napisał:
    Ja chciałabym się dowiedzieć kiedy należy wykonac badnie PET .Jestem 3 lata po mastektomii i ogólnie żle się czuję ,i czy to lekarz decyduje ,czy samemu należy się domagać badań?


    Decyduje lekarz. Samo złe samopoczucie przecież nie musi wynikac z rozwoju choroby nowotworowej. Poza tym potrzebna jest standardowa ocena (USG, tomografia klatki piersiowej itp.). Dopiero przy dalszych wątpliwościach rozważyłbym PET.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mariola wroniak napisał:
    Witam...czy jest to dokładniejsze badanie żeby znależć przerzut raka niż tomografia z kontrastem?


    Generalnie tak, ponieważ obok informacji morfologicznej (tomografia) zdobywamy informację metaboliczną, czyli wnikamy wgłąb komórki.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @szymczakanna napisał:
    Witam. Od ponad dwóch lat choruję na raka jajnika, przez dwa lata podczas TK nie miałam żadnych problemów, po ostatnim dostałam "wędrującego" uczulenia, potem miałam brać lek z jodem i pojawiło się ponownie uczulenie. Wiem że teraz będą problemy z TK czy w takim przypadku mogę być poddana badaniu PET? pozdrawiam.


    PET jest w Pani przypadku dobrą alternatywą.
  • 13 lat temu
    25.01 idę na badańie Pet o d czterech lat walćżę z nowotworem zoładka teraz wyszły przy tomografii guzy ,naczyniaki lub torbiele na wątrobie wszystko ze znakiem zapytania nacieki w jelićie grubym, podwyzszone markery ,óbnizona b 12 87 .00. czy to badanie może pomóc rozwikłać problemy, jestem po całkowitej resekcji żoładka i 6 seriach chemioterapii. katkar


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat