rak piersi

14 lat temu
miłam złośliwy nowotwór pierśi przeszłam operację oszczędzającą pierś byłam leczona promieniami 50 Gy/T będzie 2 lata temu oraz biorę tabletki hormonalne ponieważ mam zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego bolą ręce dłonie ostrogi piętowe też mam jakie mogę brać naświetlania w gab. fizykoterapi bardzo proszę o odpowiedż
4 odpowiedzi:
 • Jestem po chemioterapii,10 m-cy po radioterapii!! Bolą mnie strasznie stawy,kosci.Scyntografia dobra!!!Żadnych pradow,laserów!!!
 • dziekuje za wiadomosc nic nam nie pozostaje jak wytwac przez 5 lat po operacji
 • 6 lat temu

  Czy ktoś wie co to jest mammografia spektralna?

 • "

  MAMMOGRAFIA SPEKTRALNA

  Mammografia spektralna jest nowoczesną metodą badania piersi.  

  Badanie polega na wykonaniu zdjęć jak podczas zwyklej mammografii, ale po dożylnym podaniu środka kontrastowego (do badania jest zakładany wenflon).  Podczas oceny zdjęć poszukuje się ognisk nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego, które może świadczyć o istnieniu nowotworu, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania jak np. w przypadku kobiet miesiączkujących bycie w odpowiedniej- pierwszej fazie cyklu.  

  Zaletą badania jest w przeciwieństwie do MR jego szybkość (czas samej mammografii to ok 7 -10 minut), nie ma konieczności przebywania w wąskim tunelu, a także brak jest przeciwwskazań typowych dla MR jak np. stymulator serca czy obecność w ciele innych metalowych elementów mogących oddziaływać z polem magnetycznym.  Jest to badanie również dużo tańsze od MR.

  Do wad zalicza się konieczność podania środka kontrastowego, który jak każdy lek może wywołać działania niepożądane (szczególna ostrożność jest konieczna u pacjentów z chorobami nerek oraz tarczycy), a także stosowanie promieniowania jonizującego, które w przypadku mammografii spektralnej jest ok. 20% wyższe w stosunku do zwykłej mammografii.

  Badanie wykonuje się głównie celem oceny stopnia zaawansowania już stwierdzonego nowotworu, ale może stanowić alternatywę dla badania MR w wykrywaniu procesu rozrostowego, przy wątpliwościach w mammografii tradycyjnej i USG." :) Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat