Gorąca godzina: 28 października 2010 od 12:00 do 13:00, "Diagnostyka zmian w piersiach" - w roli eks

13 lat temu
Na całym świecie październik jest miesiącem, w którym przypomina się o konieczności wykonywania badań diagnostycznych związanych z profilaktyką nowotworową. Między innymi z tego powodu najbliższą gorącą godzinę poświęcimy diagnostyce piersi. Zapraszamy do dyskusji z doktorem Tomaszem Schreiberem, specjalistą radiologiem, od ponad 15 lat zajmującym się diagnostyką wyłącznie gruczołu piersiowego. Jest on ekspertem w tej dziedzinie. Na co dzień związany z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Współpracuje także z renomowanymi ośrodkami diagnostycznymi w Belgii, Holandii i Danii. Dla przypomnienia: formuła gorącej godziny polega na tym, że w określony dzień o wyznaczonej porze, dokładnie przez godzinę zaproszony ekspert jest do Waszej dyspozycji. Za pośrednictwem forum, zalogowane osoby mają możliwość włączenia się w dyskusję i zadawania pytań.
47 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @flora60 napisał:
    Witam11 lat temu przeszłam mastektomię i chemioterapię. W poniedziałek 25.10 byłam na kolejnej profilaktycznej mammografii i USG drugiej piersi. Na mammografii i USG wyszedł guzek 8mm. W WCO w Poznaniu wczoraj tj 27.10 miałam mieć biopsję cienkoigłową pod kontroplą USG. Nie miałam jej ponieważ na USG przy biopsji nic nie znaleziono. Co mam o tym sądzić . We wtork tj. 2.11. mam mieć drugie podejście do biposji w obecności jakiegoś specjalisty radiologa. Co mam myśleć o tym? A tak apropos to mammografię robię co 1,5 roku iguzek 8 mm ursł w tym czasie a nie jak się mówi 8 lat.Flora60


    Bardzo prosze zastosowac sie do zalecen wydanych przez lekarza prowadzacego . Bez mozliwosci dostepu do calosci dokumentacji medycznej nie moge niczego o Pani przypadku powiedziec.
  • 13 lat temu
    Dzień dobry! Mam 40 lat, jestempół roku po mastektomii.Moje pytanie dotyczy hormonoterapii. Mimo, że w komórkach guza piersi nie stwierdzono receptorów estrogenowych zlecono mi po chemioterapii zażywanie leku TAMOXIFEN. Na spotkaniu amazonek dowiedziałam się, że istnieje zamiennik tego leku, który ma mniej działań ubocznych. Dokuczają mi wybuchy gorąca, zwłaszcza w nocy - jest ich nawet 5-6, przrz to żle sypiam. Proszę o radę. Renata
  • 13 lat temu

    Użytkownik @bb napisał:
    Czy termografia ma zastosowanie w diagnozowaniu zmian w piersiach?


    Termografia nie jest nadal standardowym badaniem obrazowym piersi. Jej mozliwosci diagnostyczne sa w tej chwili sprawdzane w Europie. Nie mam wyrobionego zdania na temat jej potencjalnych mozliwosci.
  • Użytkownik @pozytywka napisał:
    Dzień dobry Panie Doktorze. Mam pytanie dotyczące badań a mianowicie czy badanie USG piersi może zastąpić mammografię ewentualnie które z tych badań jest bardziej wskazane dla kobiet w okolicach 35 roku życia. Dziekuję.

    Odp.
    miedzy 35 a 50 rokiem zycia, w zaleznosci od konstrukcji piersi oba badania mammografia i usg piersi uznawane sa jako komplementarne. Warunkiem zastosowania jednego lub drugiego w przypadku okreslonej pacjetki jest nie wiek lecz konstrukcja piersi.


    Jaki zatem kształt piersi warunkuje wykonanie konkretnego badania.? Jest to istotne przy rejestracji na jedno bądź drugie badanie.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @zabka napisał:
    Mam 23 lata i niedawno usg wykazało że ma 8mm chłoniaka poczym po około 3 tygodniach zniknął czy to możliwe czy to była pomyłka i czy jeszcze kiedyś może się to powtórzyć ?jak dbać o swoje piersi żeby się to niepowtórzyło? Jakie badanie daje 100% pewnoścni że to chłoniak a nie nowotwór?


    Mam wrazenie ze doszlo do nieporozumienia. Chloniak nie daje charakterystycznego obrazu ,ani w usg ,ani w mammografii. Badania usg piersi nalezy wykonywac w profesjonalnych pracowniach. Chloniak jest nowotworem niezmiernie zadko zdazajacym sie w obrebie piersi.
  • 13 lat temu
    Czy każa wydzielina z brodawki powinna być badana cytologicznie?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @nienia70 napisał:
    Dzień dobry! Mam 40 lat, jestempół roku po mastektomii.Moje pytanie dotyczy hormonoterapii. Mimo, że w komórkach guza piersi nie stwierdzono receptorów estrogenowych zlecono mi po chemioterapii zażywanie leku TAMOXIFEN. Na spotkaniu amazonek dowiedziałam się, że istnieje zamiennik tego leku, który ma mniej działań ubocznych. Dokuczają mi wybuchy gorąca, zwłaszcza w nocy - jest ich nawet 5-6, przrz to żle sypiam. Proszę o radę. Renata


    Nie jestem lekarzem klinicysta nie moge udzielic Pani porady w zakresie opieki po mastektomii. Wszelkie ewentualne zmiany lekow prosze zdecydowanie konsultowac z prowadzacym lekarzem onkologiem.
  • 13 lat temu
    Czy jeśli nadal bedą problemy z e znalezieniem guza na USG przy biopsji to mogłabym do Pana Doktora jako specjalisty radiologa zglosić się z dokumentacją o ocenę?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pozytywka napisał:
    Użytkownik @pozytywka napisał:Dzień dobry Panie Doktorze. Mam pytanie dotyczące badań a mianowicie czy badanie USG piersi może zastąpić mammografię ewentualnie które z tych badań jest bardziej wskazane dla kobiet w okolicach 35 roku życia. Dziekuję.Odp.miedzy 35 a 50 rokiem zycia, w zaleznosci od konstrukcji piersi oba badania mammografia i usg piersi uznawane sa jako komplementarne. Warunkiem zastosowania jednego lub drugiego w przypadku okreslonej pacjetki jest nie wiek lecz konstrukcja piersi.Jaki zatem kształt piersi warunkuje wykonanie konkretnego badania.? Jest to istotne przy rejestracji na jedno bądź drugie badanie.


    Konstrukcja piersi czyli jej sklad tkankowy nie ma nic wspolnego z ksztaltem. Ogolnie im wiecej tkanki tluszczowej w piersi tym bardziej polecana jest mammografia. Bez oceny utkania, konstrukcji piersi przez lekarza nie ma mozliwosci zdecydowania o wyborze metody diagnostycznej.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @ina napisał:
    Czy każa wydzielina z brodawki powinna być badana cytologicznie?


    Nie. Koniecznosc badania powinien ocenic lekarz prowadzacy.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat