Gorąca godzina: 28 października 2010 od 12:00 do 13:00, "Diagnostyka zmian w piersiach" - w roli eks

13 lat temu
Na całym świecie październik jest miesiącem, w którym przypomina się o konieczności wykonywania badań diagnostycznych związanych z profilaktyką nowotworową. Między innymi z tego powodu najbliższą gorącą godzinę poświęcimy diagnostyce piersi. Zapraszamy do dyskusji z doktorem Tomaszem Schreiberem, specjalistą radiologiem, od ponad 15 lat zajmującym się diagnostyką wyłącznie gruczołu piersiowego. Jest on ekspertem w tej dziedzinie. Na co dzień związany z Ośrodkiem Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Współpracuje także z renomowanymi ośrodkami diagnostycznymi w Belgii, Holandii i Danii. Dla przypomnienia: formuła gorącej godziny polega na tym, że w określony dzień o wyznaczonej porze, dokładnie przez godzinę zaproszony ekspert jest do Waszej dyspozycji. Za pośrednictwem forum, zalogowane osoby mają możliwość włączenia się w dyskusję i zadawania pytań.
47 odpowiedzi:
  • Czytałam ostatnio o tomosyntezie. Czy to metoda lepsza od dotychczasowej? Na czym tak dokładnie polega?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @alime napisał:
    Witam serdecznie,w zesżłym roku u mojej mamy wykryto raka piersi, przeszła leczenie, jest już zdrowa (głęboko w to wierzymy). Ja wykonałam USG piersi i zamierzam je wykonywać co rok (mam 28 lat). Nic nie wykryto. Chciałabym zapytać od jakiego wieku i w jaki sposób mogę badać moją córeczkę, aby niczego nie przeoczyć. Dziecko obecnie ma rok, zaraz po urodzeniu miała RTG klatki piersiowej. Czy to może zwiększyć prawdopodobienstwo ewentualnego zachorowania w przyszłości? Na co powinnam zwracać szczególną uwagę? Z góry dziękuję za odpowiedź.


    Jesli istnieje uzasadnione podejrzenie istnienia w Pani rodzinie postaci uwarunkowanej rodzinnie raka piersi prosze skonsultowac sie w Onkologicznej Poradnii Genetyki. Konsultacja bedzie dotyczyc Pani i Pani matki. Corka nie odniesie z powodu jednego zdjecia rtg zadnych strat. Jej udzial w opiece dotyczacej profilaktyki raka piersi bedzie mial sens za ok 30 lat.
  • 13 lat temu
    Czy mikrozwapnienia w opsie mamografi wskazuja na jakies niebezpieczeństwo?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @adamj napisał:
    Matka mojej żony i jej siostra miały raka piersi jakie badania i jak czesto powinna przeprowadzać żona jesli chodzi o piersi ma- 47 lat


    Istotne jest wiek zachorowania obu wymienionych Pań , inne zachorowania na raka piersi ,raka jajnikow i inne nowotwory zlosliwe w rodzinie dla okreslenia ryzyka wystapienia postaci rodzinnie uwarunkowanej raka piersi. W celu jego okreslenia wsakazana jest konsultacja rodowodowo dziedziczna w Onkologicznej Poradnii Genetyki. Diagram postepowania diagnostycznego w przypadku malzonki zalezny jest od wyniku tejze konsultacji.
  • 13 lat temu
    Co to jest mastopatia i jak się powinno ja kontrolować jesli taki jest wynik badania diagnostycznego?
  • 13 lat temu
    Jak czesto powinnam wykonywac badania i jakie po zabiegu BCT?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @magdalena7791 napisał:
    Czytałam ostatnio o tomosyntezie. Czy to metoda lepsza od dotychczasowej? Na czym tak dokładnie polega?


    Tomosynteza jest wariantem mammografii. W niektorych przypadkach moze oddac cenne uslugi w diagnostyce obrazowej piersi. W ogolnym zarysie polega na wykonaniu calej serii zdjec mammograficznych i analizie powstajacego cyfrowo obrazu. Jako metoda jest wstepem do mammografii 3D.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @alf napisał:
    Czy mikrozwapnienia w opsie mamografi wskazuja na jakies niebezpieczeństwo?


    Prosze przyblizyc jaka kategorie w skali BI RADS nadal opisujacy mammografie lekarz radiolog .
  • 13 lat temu
    Panie doktorze, a czy po operacji oszczędzającej piersi wraz z wycięciem węzłów chłonnych bolesność ręki (drętwienie i mrowienie) są objawami niepokojącymi? Dodam, że mama ćwiczy i regularnie wykonuje masaże. Powinnyśmy się martwić tymi objawami? Co mozna zrobić, aby zmniejszyć tego typu dolegliwości?
  • 13 lat temu
    witam,jestem po przerzucie do wątroby,po operacji i chemioterapii (dwa cykle) poziom markerów wzrósł o 9 jednostek;obecnie mam 59 jednostek;czym może to być spowodowane?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat