Gorąca godzina: 13 maja 2010 od 19:00 do 20:00, poświęcona genetyce, goście: dr Anna Abramowska i dr

13 lat temu
Rozmawiamy o genetyce. Pani dr Anna Abramowska jest biotechnologiem, konsultantem genetycznym, pracuje w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Pan dr Dariusz Godlewski z poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów jest onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Dziś o 19:00 zasiądą przed ekranem komputera, aby porozmawiać z wami. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy przeglądający forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
54 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @gumis9091 napisał:
    czy wczesnio wykryty rak trkani jest wyleczalny???????


    Tak, szansa na całkowite wyleczenie zdecydowanie wzrasta jeśli nowotwór jest wcześniej wykryty
  • 13 lat temu

    Użytkownik @janek1 napisał:
    Czy jest jakieś powiązanie genetyczne pomiędzy tym, że dziadek żony miał raka nerki a teraz nasz synek ma nowotwór nadnercza?

    Nie można tego wykluczyć, ale póki Pana syn nie skończy 18 lat nie będzie można u niego przeprowadzić badań genetycznych. Takie są obowiązujące przepisy.
  • Witam tu Piotr w wieku 21 lat miałem złośliwego raka płuc. Ojciec mojej dziewczyny miał raka krtani. Czy jeśli zdecydujemy się na dziecko z dziewczyną to musimy liczyć się z tym, że ono też może mieć raka?? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź, nie poradzę sobie z faktem, że moje dziecko przechodzi to co ja...
  • dziekuje za te informacje.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @gumis9091 napisał:
    dziekuje za te informacje.


    Proszę bardzo
  • 13 lat temu

    Użytkownik @beniaminek napisał:
    Witam tu Piotr w wieku 21 lat miałem złośliwego raka płuc. Ojciec mojej dziewczyny miał raka krtani. Czy jeśli zdecydujemy się na dziecko z dziewczyną to musimy liczyć się z tym, że ono też może mieć raka?? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź, nie poradzę sobie z faktem, że moje dziecko przechodzi to co ja...

    Rak płuc i rak krtani są to nowotwory, na które bardzo duży wpływ mają czynniki środowiskowe. Nie można wykluczyć, że zachorowanie u Pana i u ojca Pana dziewczyny było spowodowane dziedziczną predyspozycją. Wskazana jest u Pana konsultacja genetyczna.
  • Czy badania genetyczne sa drogie? Lekarz zajmujacy sie badaniami genetycznymi w centrum onkologicznym bardzo wzbrania sie przed wykonaniem badan genetycznych - jestem w trakcie leczenia raka szyjki macicy a w rodzinie mojego ojca byly czeste zachorowania na raka piersi, prostaty i raka krtani. Jakie warunki powinnma spelniac aby bez problemow wykonano mi badania genetyczne w ramach NFZ?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @santorinka napisał:
    Czy badania genetyczne sa drogie? Lekarz zajmujacy sie badaniami genetycznymi w centrum onkologicznym bardzo wzbrania sie przed wykonaniem badan genetycznych - jestem w trakcie leczenia raka szyjki macicy a w rodzinie mojego ojca byly czeste zachorowania na raka piersi, prostaty i raka krtani. Jakie warunki powinnma spelniac aby bez problemow wykonano mi badania genetyczne w ramach NFZ?

    Aby badanie było bezpłatne musiałoby być przeprowadzone w placówce posiadającej kontrakt z NFZ i poprzedzone powinno być obejmującą analizę rodowodowo kliniczną
  • 13 lat temu

    Użytkownik @aa napisał:
    Użytkownik @majka napisał: Witam i bardzo proszę o odpowiedż Ja jestem po operacji nowotworu zlośliwego trzonu macicy. Moja córka w wieku 28lat ,która nie rodzila jeszcze ma bardzo bolesne miesiączki, a szczególnie lewy jajnik ma wrażenie że pęknie. Chodzi do lekarza na kontrole niby nic nie jest, ale to nie jest normalny stan. Czy córka powinna zrobić badanie genetyczne czy jest zagrożona chorobą nowotworową? Badanie genetyczne należałoby rozpocząć od Pani. Czy w rodzinie Pani męża wystąpiły zachorowania na nowotwory złośliwe?



    z tego co wiem w rodzinie męża nie bylo chorych na raka
  • 13 lat temu

    Użytkownik @majka napisał:
    Użytkownik @aa napisał:Użytkownik @majka napisał: Witam i bardzo proszę o odpowiedż Ja jestem po operacji nowotworu zlośliwego trzonu macicy. Moja córka w wieku 28lat ,która nie rodzila jeszcze ma bardzo bolesne miesiączki, a szczególnie lewy jajnik ma wrażenie że pęknie. Chodzi do lekarza na kontrole niby nic nie jest, ale to nie jest normalny stan. Czy córka powinna zrobić badanie genetyczne czy jest zagrożona chorobą nowotworową? Badanie genetyczne należałoby rozpocząć od Pani. Czy w rodzinie Pani męża wystąpiły zachorowania na nowotwory złośliwe?
    z tego co wiem w rodzinie męża nie bylo chorych na raka


    Proszę zgłosić się do onkologicznej poradni genetycznej. Listę poradni znajdzie Pani na stronie: www.genetyka.com


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat