Gorąca godzina: 13 maja 2010 od 19:00 do 20:00, poświęcona genetyce, goście: dr Anna Abramowska i dr

13 lat temu
Rozmawiamy o genetyce. Pani dr Anna Abramowska jest biotechnologiem, konsultantem genetycznym, pracuje w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Pan dr Dariusz Godlewski z poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów jest onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Dziś o 19:00 zasiądą przed ekranem komputera, aby porozmawiać z wami. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy przeglądający forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
54 odpowiedzi:
  • Dobry wieczór.Mam 28 lat i jestem chora na VHL jest to choroba genetyczna polegająca na zwiększnej predyspozycji do rozwoju zepołów nowotworów w organiźmie.Odziedziczyłam to po tacie,a tata po swej mamie itd.dodam że u mnie choroba się uaktywniła jestem po operacji guza móżdżku a obecnie mam wiele nowych zmian w całym organiżmie.Mam 2 letniego synka ale jeszcze nie robiłam mu badań genetycznych .Lekarze mówią że szansa odziedzicznia patologicznego genu to 50 na 50.
    Moje pytanie do ekspertów brzmi>Czy w niedalekiej przyszłości rozwój genetyki bedzie na tyle dobry iż będzie można zapobiec lub hamować dziedziczenia takich genów bądź ewentualnie nie pozwalać by się "uaktywniły????z poważaniem Monika
  • 13 lat temu
    odp do janek1
    Nie jest do końca powiedziane, że nowotwór u Pana synka jest nowotworem dziedzicznym, w związku z tym jest małe prawdopodobieństwo ,że córka jest zagrożona
  • 13 lat temu

    Użytkownik @orto22 napisał:
    Witam. Czy DSRCT można leczyć na poziomie genetycznym?


    W Polsce nie ma takich terapii
  • 13 lat temu
    Witam .Chciałabym bardzo zapytać o taką kwestię.Jestem po badaniach genetycznych BRCA1 są ujemne poza jednym missense I157T dodatni. Bardzo mnie to nurtuje i chciałabym wiedzieć co to oznacza? Prosze może chociaż krótkie wyjaśnienie . To dla mnie bardzo ważne.poniewaz jestem po wznowie choroby ( przerzut do węzłów chłonnych nadobojczykowych) Z chorobą nowotworową walczę już od 17 lat.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @sekretna28 napisał:
    Dobry wieczór.Mam 28 lat i jestem chora na VHL jest to choroba genetyczna polegająca na zwiększnej predyspozycji do rozwoju zepołów nowotworów w organiźmie.Odziedziczyłam to po tacie,a tata po swej mamie itd.dodam że u mnie choroba się uaktywniła jestem po operacji guza móżdżku a obecnie mam wiele nowych zmian w całym organiżmie.Mam 2 letniego synka ale jeszcze nie robiłam mu badań genetycznych .Lekarze mówią że szansa odziedzicznia patologicznego genu to 50 na 50.
    Moje pytanie do ekspertów brzmi>Czy w niedalekiej przyszłości rozwój genetyki bedzie na tyle dobry iż będzie można zapobiec lub hamować dziedziczenia takich genów bądź ewentualnie nie pozwalać by się "uaktywniły????z poważaniem Monika


    Genetyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. Być może za kilka lub kilkanaście lat będziemy wiedzieć, jak "hamować" uszkodzone geny.
  • 13 lat temu
    Interesuje mnie Państwa opinia jako genetyków co do terapii monoklonów anty Gd2 p-ko neuroblastoma. Większość onkologów jest zachwycona natomiast nigdy nie miałem okazji poznać zdania genetyka. Bardzo proszę o swoją opinię. Zamierzam wysłać synka na tą terapię do Austrii lub USA. To wielkie koszty więc każda opinia jest przydatna.
  • 13 lat temu
    Mój ojciec zachorował na raka nerki w wieku 50 lat. Czy to oznacza, że powinienem się jakoś specjalnie badać?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @janek1 napisał:
    Interesuje mnie Państwa opinia jako genetyków co do terapii monoklonów anty Gd2 p-ko neuroblastoma. Większość onkologów jest zachwycona natomiast nigdy nie miałem okazji poznać zdania genetyka. Bardzo proszę o swoją opinię. Zamierzam wysłać synka na tą terapię do Austrii lub USA. To wielkie koszty więc każda opinia jest przydatna.


    Myślę ,że warto by było ,aby zasięgnął Pan opinii na ten temat w Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w zespole prof. Lubińskiego w Szczecinie
  • 13 lat temu

    Użytkownik @eska napisał:
    Witam .Chciałabym bardzo zapytać o taką kwestię.Jestem po badaniach genetycznych BRCA1 są ujemne poza jednym missense I157T dodatni. Bardzo mnie to nurtuje i chciałabym wiedzieć co to oznacza? Prosze może chociaż krótkie wyjaśnienie . To dla mnie bardzo ważne.poniewaz jestem po wznowie choroby ( przerzut do węzłów chłonnych nadobojczykowych) Z chorobą nowotworową walczę już od 17 lat.

    Mutacja, którą u Pani wykryto predysponuje do raka piersi, tarczycy, nerki, jelita grubego i jajnika, a u mężczyzn zwiększa ryzyko raka prostaty. Nie oznacza to, że zachoruje Pani na te nowotwory złośliwe, ale że ma Pani zwiększoną skłonność do zachorowania i powinna Pani wykonywać badania profilaktyczne - USG tarczycy raz do roku, USG jamy brzusznej raz do roku. Wszystkie zalecenia na pewno otrzymała Pani na piśmie.
  • W jaki sposób ocenia się ryzyko genetyczne zachorowania na nowotwory?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat