Choroby przewodu pokarmowego - gorąca godzina 18 października 2011 od 15:00 - 16:00, Dr hab. Tomasz

12 lat temu
Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią dość pokaźną część wszystkich zachorowań na raka. Pamiętajmy jednak, że nie każde ukłucie w żołądku może oznaczać tę najmniej sprzyjającą diagnozę. Dla tych, którzy mają wątpliwości i niezdecydowali się jeszcze na badania oraz dla zdiagnozowanych i zmagających się z chorobami przewodu pokarmowego a w szczególności ze zmianami nowotworowymi, zaprosiliśmy w charakterze eksperta Dr hab. Tomasza Banasiewicza, który 18 października w godzinach od 15:00 do 16:00 będzie odpowiadał na wasze pytania i wątpliwości. Doktor jest specjalistę chirurgii i proktologii. Jest adiunktem w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Zapraszamy serdecznie do dyskusji. Dla przypomnienia formuła gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy odwiedzający forum, - zapis dyskusji dostępny jest również poza czasem gorącej godziny.
74 odpowiedzi:
 • 12 lat temu
  Czy to prawda że aspiryna działa ochronnie w przypadku nowotworów jelita grubego?
 • 12 lat temu
  Czy diety tzw. " monotematyczne" mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego?
 • Mój ojciec od trzech lat sygnalizuje że wypróżnia się co 2-3 dni lekarz rodzinnny to bagatelizuje, a ja się jednak niepokoje. Czy słusznie?
 • 12 lat temu

  Użytkownik @adamj napisał:
  Czy diety tzw. " monotematyczne" mają wpływ na ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego?


  Tutaj sprawa jest bardzo złożona, generalnie przyjmuje się, iż dieta powinna by "zbilansowana" czyli zawierać szsereg róznych składników, białka, weglowodany, tłuszcze, zwłaszcza średniołancuchowe kwasy tłuszczowe (ryby morskie). Brak jednak "twardych" dodowdów na szkodliwość diety "monotematycznej"
 • 12 lat temu
  Czy nadwrażliwośc jelita jest dzidziczna bo w mojej rodzinie już trzecia osoba ma to rozpoznanie?
 • 12 lat temu

  Użytkownik @witoldkrzak napisał:
  Mój ojciec od trzech lat sygnalizuje że wypróżnia się co 2-3 dni lekarz rodzinnny to bagatelizuje, a ja się jednak niepokoje. Czy słusznie?


  Zaparcia są niezwykle częstym schorzeniem, jednak ZAWSZE wymaagają weryfikacji. Ja osobiście zleciłbym wlew RTG przewodu pokarmowego jako ewentualne wykluczenie nowotworu j grubeego i potencjalnej przyczyny zaparc
 • 12 lat temu
  Czy wszystkie polipy należy usuwać z jelita grubego i ile razy można to robić?
 • 12 lat temu

  Użytkownik @bajka napisał:
  Czy nadwrażliwośc jelita jest dzidziczna bo w mojej rodzinie już trzecia osoba ma to rozpoznanie?


  Nadwrażliwośc jelit, czyli zespół jelita drażliwego, jest równiez bardzo częsta, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych diety itd, które w jakiś sposób wynosi się z domu. Brak jest jednak konkretnych zespołów czy znanych genów warunkujących formy dziedzczne nadwrażliwości. Nalezy tez pamietac, że celem rozpoznania zespołu jelita drażliwego należy wykluczyc inne zmiany (wlew RTG lub kolonoskopia)
 • 12 lat temu
  Żona mi mówi że mam nieprzyjemny zapach z ust-. mam zdrowe zęby laryngologicznie ok. czy to może mieć związek z przewodwm pokarmowym jakąś chorobą?
 • 12 lat temu

  Użytkownik @emma napisał:
  Czy wszystkie polipy należy usuwać z jelita grubego i ile razy można to robić?


  Tak, nalezy usuwac, gdyż nigdy nie wiemy co to za rodzaj polipa - żeby go zbadac nalezy go usunąc. Nie ma ograniczeń ilościowych usuwania polipa, zaleca się by kontrolna kolonoskopia po usunięciu polipa odbyła sie po 12-24 m-cach (decyduje lekarz usuwający). Należy też wspomniec, że przy dużej ilości polipów (polipowatośc) i ich nawrotach czasem usuwa się całe jelito grube


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat