Gorąca godzina: 13 maja 2010 od 19:00 do 20:00, poświęcona genetyce, goście: dr Anna Abramowska i dr

13 lat temu
Rozmawiamy o genetyce. Pani dr Anna Abramowska jest biotechnologiem, konsultantem genetycznym, pracuje w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Pan dr Dariusz Godlewski z poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów jest onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Dziś o 19:00 zasiądą przed ekranem komputera, aby porozmawiać z wami. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy przeglądający forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
54 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Witam. Czy są terapie genowe w walce z neuroblastoma? Co Państwo sądzą o terapii przeciwciał monoklonalnych anty Gd2 w walne z NBL? Ostatnie badania są rewelacyjne ( ok 23% więcej wyleczalności) dlaczego w Polsce ta terapia nie jest stosowana, pomimo, że w UE jest to leczeniem klinicznym?

    Zastosowanie nowych terapii w danym kraju jest uzależnione od regulacji prawnych. Prawo Unijne nie pozwala narzucić obowiązujących w innych krajach form terapii, związane jest to przede wszystkim z kwestiami finansowymi. W chwili obecnej na całym świecie prowadzonych jest wiele terapii eksperymentalnych, ale ich powszechne zastosowanie wymaga wielu badań klinicznych.
  • Witam! Pół roku temu usunieto mi prawe nadnercze,1 i 2 hist-pat nic nie wykazal.
    W 3 znaleziono guz chromochłonny .
    Jeden z lekarzy zasugerowal badania w poradni genetycznej (zwłaszcza ,że duża część rodziny zmarła na raka).
    Natomiat inny lekarz wysłal preparaty do ponownego zbadania.
    Czy powinnam zostac przebadana w poradni genetycznej?
    Po zabiegu wyniki nie są dobre : chromogranina A 8 krotnie ponad norme, 5-HIAA 4 krotnie ponad norme
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pamietajaca napisał:
    Witam! Pół roku temu usunieto mi prawe nadnercze,1 i 2 hist-pat nic nie wykazal.
    W 3 znaleziono guz chromochłonny .
    Jeden z lekarzy zasugerowal badania w poradni genetycznej (zwłaszcza ,że duża część rodziny zmarła na raka).
    Natomiat inny lekarz wysłal preparaty do ponownego zbadania.
    Czy powinnam zostac przebadana w poradni genetycznej?
    Po zabiegu wyniki nie są dobre : chromogranina A 8 krotnie ponad norme, 5-HIAA 4 krotnie ponad norme

    Pani zachorowanie jest wskazaniem do badania genu VHL można również rozważyć badanie genu RET w kierunku zespołu MEN.
  • Witam! Dziesięć lat temu zachorowałem na raka prostaty, w mojej najbliższej rodzinie również występował rak (matka, ciotka). Czy moje dzieci są narażone? Czy powinniśmy zgłosić się do lekarza profilaktycznie?
  • 13 lat temu
    Witam mam 30lat /kobieta z woj.lubuskiego/ mój tat zmarł w wieku 42 lata na raka -coś węzłami chłonnymi i zanik mięśni w ręce, mama zmarła w wieku 49 lat /miała zaatakowane całe wnętrze tj wątroba i okolice/ , co mogę zrobic i gdzie sie udać aby się zabezpieczyć w miarę mozliwości???Prosze o pomoc !!!
    Wskazany byłby kontakt z onkologiczną poradnią genetyczną celem przeprowadzenia szczegółowego wywiadu rodowodowo klinicznego. Ważne jest też sprawdzenie czy u innych krewnych nie występowały nowotwory. Najbliższą dla swego miejsca zamieszkania poradnie genetyczną znajdzie Pani na stronie www.genetyka.com
  • Dziękuje za odp .
    Czy skierowanie do takiej poradni moze wystawić lekarz rodzinny, lub onkolog?
    I czy musi to być jakas konkretna poradnia?
    Mieszkam na pograniczu woj Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego
  • 13 lat temu

    Użytkownik @policzony_z_rakiem napisał:
    Witam! Dziesięć lat temu zachorowałem na raka prostaty, w mojej najbliższej rodzinie również występował rak (matka, ciotka). Czy moje dzieci są narażone? Czy powinniśmy zgłosić się do lekarza profilaktycznie?

    Wskazana jest konsultacja genetyczna u Pana. Znamy kilka genów predysponujących do raka prostaty, m.in. NBS1, CHEK2. Ważne jest w jakim wieku Pan zachorował.
  • Witam! W tym roku wykryto u mnie raka szyjki macicy - po operacji wynik badania histopatologicznego okazalo sie ze nowotwor ma zlosliwosc G3. Wycieto mi macice ale bez jajnikow. Niestety podczas radioterapii jajniki rowniez zostaly naswietlone dlatego ich zywotnoisc jest bardzo krotka. Mam 30 lat i w rodzinie pojawial sie rak piersi ze strony mojej babci ze strony mojego ojca jak i siostra ojca zmarla na tegoz raka. Onkolog zalecil mi badania genetyczne w kierunku raka piersi. Co takie badanie moze wykazac? Po co sie je wykonuje?
  • 13 lat temu
    Witam. Czy DSRCT można leczyć na poziomie genetycznym?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @santorinka napisał:
    Witam! W tym roku wykryto u mnie raka szyjki macicy - po operacji wynik badania histopatologicznego okazalo sie ze nowotwor ma zlosliwosc G3. Wycieto mi macice ale bez jajnikow. Niestety podczas radioterapii jajniki rowniez zostaly naswietlone dlatego ich zywotnoisc jest bardzo krotka. Mam 30 lat i w rodzinie pojawial sie rak piersi ze strony mojej babci ze strony mojego ojca jak i siostra ojca zmarla na tegoz raka. Onkolog zalecil mi badania genetyczne w kierunku raka piersi. Co takie badanie moze wykazac? Po co sie je wykonuje?


    Pani onkolog zapewne zlecił Pani badanie genetyczne genu BRCA1. Jest to gen najwyższego ryzyka raka piersi i jajnika. Gdyby okazało się, że jest Pani nosicielką mutacji w tym genie, to miałoby to znaczenie dla odpowiedniej profilaktyki.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat