Gorąca godzina: 13 maja 2010 od 19:00 do 20:00, poświęcona genetyce, goście: dr Anna Abramowska i dr

13 lat temu
Rozmawiamy o genetyce. Pani dr Anna Abramowska jest biotechnologiem, konsultantem genetycznym, pracuje w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Pan dr Dariusz Godlewski z poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów jest onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Dziś o 19:00 zasiądą przed ekranem komputera, aby porozmawiać z wami. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy przeglądający forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
54 odpowiedzi:
  • czy to juz jest pewne ze jesli mój tata, wczesniej dziadek zachorowali na raka krtani to czy nastepnie ktos z mojego rodzenstwa czy tez ja bedzie chorym?? czy mozna jakos temu zapobiedz????
  • 13 lat temu

    Użytkownik @policzony_z_rakiem napisał:
    Użytkownik @aa napisał:
    Użytkownik @policzony_z_rakiem napisał:
    Witam! Dziesięć lat temu zachorowałem na raka prostaty, w mojej najbliższej rodzinie również występował rak (matka, ciotka). Czy moje dzieci są narażone? Czy powinniśmy zgłosić się do lekarza profilaktycznie?

    Wskazana jest konsultacja genetyczna u Pana. Znamy kilka genów predysponujących do raka prostaty, m.in. NBS1, CHEK2. Ważne jest w jakim wieku Pan zachorował.


    Zachorowałem w wieku 45 lat


    Rak prostaty zdiagnozowany przed 50 rokiem życia świadczy o tym, że jest to nowotwór dziedziczny, a więc powstał na skutek m.in. skłonności dziedzicznych. Tym bardziej wskazana jest u Pana konsultacja genetyczna.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Mateo napisał:
    Czy jeżeli mój ojciec i jego brat zachorowali na raka żołądka, to ja mogę się jakoś zabezpieczyć przed zachorowaniem?

    Na podstawie danych ,których Pan udzielił powinien Pan raz w roku wykonać gastroskopie. Istotnym jest czy w Pana rodzinie w śród krewnych występowały inne przypadki zachorowań na nowotwory, niekoniecznie muszą być to nowotwory żołądka. Jeśli tak to wskazana była by wizyta w onkologicznej poradnii genetycznej
  • 13 lat temu

    Użytkownik @dgod napisał:
    Użytkownik @Mateo napisał:
    Czy jeżeli mój ojciec i jego brat zachorowali na raka żołądka, to ja mogę się jakoś zabezpieczyć przed zachorowaniem?

    Na podstawie danych ,których Pan udzielił powinien Pan raz w roku wykonać gastroskopie. Istotnym jest czy w Pana rodzinie w śród krewnych występowały inne przypadki zachorowań na nowotwory, niekoniecznie muszą być to nowotwory żołądka. Jeśli tak to wskazana była by wizyta w onkologicznej poradni genetycznej


  • 13 lat temu

    Użytkownik @majka napisał:
    Witam i bardzo proszę o odpowiedż
    Ja jestem po operacji nowotworu zlośliwego trzonu macicy. Moja córka w wieku 28lat ,która nie rodzila jeszcze ma bardzo bolesne miesiączki, a szczególnie lewy jajnik ma wrażenie że pęknie.
    Chodzi do lekarza na kontrole niby nic nie jest, ale to nie jest normalny stan. Czy córka powinna zrobić badanie genetyczne czy jest zagrożona chorobą nowotworową?

    Badanie genetyczne należałoby rozpocząć od Pani. Czy w rodzinie Pani męża wystąpiły zachorowania na nowotwory złośliwe?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @gumis9091 napisał:
    czy to juz jest pewne ze jesli mój tata, wczesniej dziadek zachorowali na raka krtani to czy nastepnie ktos z mojego rodzenstwa czy tez ja bedzie chorym?? czy mozna jakos temu zapobiedz????

    W Pana sytuacji wskazana była by wizyta w onkologicznej poradni genetycznej celem przeprowadzenia szczegółowej rodowodowo klinicznej. Bez względu na jej wynik nie powinien Pan palić tytoniu i nie przebywać w towarzystwie osób palących
  • 13 lat temu
    Witam! 13 lat wstecz rak nerki,została usunięta.Za 3,5 roku przerzut do płuc 2 małe guzki.Usunięte operacyjnie.Następnie za 4,5 roku powtórka,ale więcej guzków.Leczony 4 miesiące interferonem.Szybko się wszystko cofnęło.Namówiony na leczenie paliatywne Sutentem,w ramach badania już 4lata.Czuję jak chemia niszczy mój organizm.Trudno jest mi podjąć decyzję o zakończeniu terapii,bo przeciwny jest lekarz.Nie wiem co mam zrobić?
  • 13 lat temu
    Czy jest jakieś powiązanie genetyczne pomiędzy tym, że dziadek żony miał raka nerki a teraz nasz synek ma nowotwór nadnercza?
  • czy wczesnio wykryty rak trkani jest wyleczalny???????
  • 13 lat temu

    Użytkownik @wlopien napisał:
    Witam! 13 lat wstecz rak nerki,została usunięta.Za 3,5 roku przerzut do płuc 2 małe guzki.Usunięte operacyjnie.Następnie za 4,5 roku powtórka,ale więcej guzków.Leczony 4 miesiące interferonem.Szybko się wszystko cofnęło.Namówiony na leczenie paliatywne Sutentem,w ramach badania już 4lata.Czuję jak chemia niszczy mój organizm.Trudno jest mi podjąć decyzję o zakończeniu terapii,bo przeciwny jest lekarz.Nie wiem co mam zrobić?

    Przepraszamy, ale pytanie nie dotyczy tego wątku tematycznego. Jest to pytanie do chemioterapeuty. Przewidujemy uruchomienie wątku w tym zakresie na forum.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat