Gorąca godzina: 13 maja 2010 od 19:00 do 20:00, poświęcona genetyce, goście: dr Anna Abramowska i dr

13 lat temu
Rozmawiamy o genetyce. Pani dr Anna Abramowska jest biotechnologiem, konsultantem genetycznym, pracuje w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Pan dr Dariusz Godlewski z poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów jest onkologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Dziś o 19:00 zasiądą przed ekranem komputera, aby porozmawiać z wami. Zasady dyskusji podczas gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy przeglądający forum. Zapraszamy! ----- Planowana tematyka na najbliższe dni: Piątek, 14 maja - rehabilitacja Sobota, 15 maja - psychologia
54 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Marcin C napisał:
    Mój ojciec zachorował na raka nerki w wieku 50 lat. Czy to oznacza, że powinienem się jakoś specjalnie badać?

    Tak! Powinien Pan wykonywać USG jamy brzusznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na nerki raz w roku oraz TK jamy brzusznej raz na 3 lata.
  • 13 lat temu
    Witam, ponad 5 lat temu zachorowałam na raka piersi, częstego w rodzinie mojej mamy; mam dwie córki, więc zrobiłam badania genetyczne; w genach BRCA1, P16, NBS1, NOD2, CHEK2 mutacji nie wykryto; czy są jeszcze jakieś geny, które należałoby zbadać?
  • 13 lat temu
    Witam, ponad 5 lat temu zachorowałam na raka piersi, częstego w rodzinie mojej mamy; mam dwie córki, więc zrobiłam badania genetyczne; w genach BRCA1, P16, NBS1, NOD2, CHEK2 mutacji nie wykryto; czy są jeszcze jakieś geny, które należałoby zbadać?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @jolatyc napisał:
    Witam, ponad 5 lat temu zachorowałam na raka piersi, częstego w rodzinie mojej mamy; mam dwie córki, więc zrobiłam badania genetyczne; w genach BRCA1, P16, NBS1, NOD2, CHEK2 mutacji nie wykryto; czy są jeszcze jakieś geny, które należałoby zbadać?

    Tak. Można wykonać jeszcze badania w genach: BRCA2, CYP1B1 oraz p53.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pozytywka napisał:
    W jaki sposób ocenia się ryzyko genetyczne zachorowania na nowotwory?


    Postępowanie jest dwuetapowe> Najpierw analiza rodowodowo kliniczna polegająca na analizie przypadków zachorowań nowotworowych w danej rodzinie. Ważne jest w jakim wieku były zachorowania jakiego narządu dotyczyły i jaki był typ histopatologiczny zmiany. Jeśli ta analiza jest pozytywna to przystępuje się do drugiego etapu polegającego na analizie monekularnej DNA i poszukiwaniu mutacji w określonych genach
  • 13 lat temu
    Czy w wypadku, gdy gen jest zmutowany mozna zrobić coś więcej niż tylko pilnowanie badań profilaktycznych?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @jolatyc napisał:
    Czy w wypadku, gdy gen jest zmutowany mozna zrobić coś więcej niż tylko pilnowanie badań profilaktycznych?

    Na obecnym poziomie wiedzy medycznej nie ma możliwości ingerencji w materiał genetyczny tak, aby "naprawiać" występujące mutacje. Trzeba pamiętać, że uszkodzenie genu dotyczy każdej komórki ciała.
  • 13 lat temu
    Czy jeżeli mój ojciec i jego brat zachorowali na raka żołądka, to ja mogę się jakoś zabezpieczyć przed zachorowaniem?

  • Użytkownik @aa napisał:
    Użytkownik @policzony_z_rakiem napisał:
    Witam! Dziesięć lat temu zachorowałem na raka prostaty, w mojej najbliższej rodzinie również występował rak (matka, ciotka). Czy moje dzieci są narażone? Czy powinniśmy zgłosić się do lekarza profilaktycznie?

    Wskazana jest konsultacja genetyczna u Pana. Znamy kilka genów predysponujących do raka prostaty, m.in. NBS1, CHEK2. Ważne jest w jakim wieku Pan zachorował.


    Zachorowałem w wieku 45 lat
  • 13 lat temu
    Witam i bardzo proszę o odpowiedż
    Ja jestem po operacji nowotworu zlośliwego trzonu macicy. Moja córka w wieku 28lat ,która nie rodzila jeszcze ma bardzo bolesne miesiączki, a szczególnie lewy jajnik ma wrażenie że pęknie.
    Chodzi do lekarza na kontrole niby nic nie jest, ale to nie jest normalny stan. Czy córka powinna zrobić badanie genetyczne czy jest zagrożona chorobą nowotworową?


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat