Rak jelita grubego

13 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • 3 lata temu
    mrnikt napisał:

    Jedno mega ważne pytanie. Jakie powinno być odżywianie zaraz po operacji ? Żona była operowana w środę, kiedy moze zacząć pić wodę i przyjmować pokarmy w postaci płynnej ? Pytam ponieważ wczoraj wieczorem dostała jakąś papkę do jedzenia a dziś (sobota) dostała normalne kanapki !!! Czy to nie za wcześnie ??? Z tego co czytałem ok tygodnia po resekcji jelit jest żywienie dożylne , następnie pokarmy płynne i półpłynne i dopiero sporo później stałe pokarmy.

    Jedzenie po operacji zawzsze n.a. podatku jest trudne.Oni czesto przyspieszaja,aby pacjent doszedl do siebie szybciej  ,moj maz po resekcji jelita mial fizjo na drugi dzien i kazali mu wstawac na 5 min.Po rdsekcji watroby to samo a bylo trudniej ja musialam chodzic z nim po malutku.Jedzenie to samo ale ja przynosilam np comply z babies aby pobudzic apetyt .Mysle ze ty rob swoje a on swoje byle by nie przezzkadzac.To dopiero poczatek drogi , staraj sie mniej denerwowac pij ziolka , bo zona caly czas cie potrzebuje .Ja przez te 2 late problem sie IBS also jakies inne jelitowe problemy wlasnie ze stresow.Teraz dzieje co mi jest a przeciez jeszcze take naprawde nie wiemy czy to koniec  . Najawazniejsze ze operacja zrobiona to duzy krok do przodu

  • 3 lata temu
    Dziękuję za Wasze odpowiedzi :) Jestem już bogatszy o rozmowę z żoną po wizycie lekarza prowadzacego. Okazało się, ku mojemu zaskoczeniu, że na chirurgii w Praskim mają metodę b szybkiego włączania normalnych pokarmów nawet po dość poważnych operacjach na jelitach. 1 dzien po operacji woda, 2 dzień - miks lekki, 3 dzień już normalne jedzenie. Mam natomiast inne pytanie. Czy w Waszych przypadkach były jakieś problemy z trzymaniem stolca ? Nie mówię oczywiście o przypadkach naruszenia mięśni odbytu, ale raczej operacjach pierwszych segmentów jelita grubego. Jeśli były to jak szybko wróciło do normy. ?
  • 3 lata temu

    Mrnikt, ja mam wyłonioną stomię więc nic mądrego nie podpowiem bo nie miałam tego problemu.

  • Ala88 bardzo mi przykro :( nawet nie wiem co napisać, bo w takich momentach słów brak. Trzymaj się jakoś. 

  • 3 lata temu
    Trzymaj się!
  • 3 lata temu

    Dostaliśmy wynik hispat z kolonoskopii. Adenocarcinoma G3 I 

    Adenocarcinoma mucinosum. Pytanie, czy pomiędzy hispat z kolonoskopii a hispat pooperacyjnym może być jakaś znacząca różnica w rozumieniu stadium nowotworu?? 

  • 3 lata temu
    Przepraszam za wielkie litery. PIsalem z komorki i tak się wkleiło .
  • Cześć MrNikt. Z tego co mi wiadomo istotniejszy jest wynik pooperacyjny. Ten z kolonoskopii nie pokaże stopnia zaawansowania a jedynie to z jakim gadem mamy do czynienia. Natomiast histopat pooperacyjny nie tylko określa typ ale także to jak duży on był, czy naciekał tkankę tłuszczową, mięśniową, sąsiadujące narządy, czy były zajęte węzły itd. Tak dla zobrazowania- mojemu tacie dwukrotnie histopat z kolonoskopii wyszedł negatywnie tzn nie znaleziono komórek nowotworowych. Natomiast operacja już pokazała coś zupełnie innego, gad 5 cm, naciekanie tkanki tłuszczowej, zatory z komórek gada w naczyniach krwionośnych.

    Pozdrawiam

  • 3 lata temu
    mrnikt napisał: Tak zdecydowanie bo po operacji badaja to bardziej wnikliwie i na tej podstawie okresla jak z zaawansowaniem 

    Dostaliśmy wynik hispat z kolonoskopii. Adenocarcinoma G3 I 

    Adenocarcinoma mucinosum. Pytanie, czy pomiędzy hispat z kolonoskopii a hispat pooperacyjnym może być jakaś znacząca różnica w rozumieniu stadium nowotworu?? 



  • Cześć Łukasz 93. I jak wyniki? Mam nadzieję,że cisza oznacza,że wszystko dobrze :) daj znać.



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat