Rak jelita grubego

13 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • Żona trafiła w dobre ręce skoro tak sprawnie to wszystko działa. Nie zawsze tak niestety jest. Badania wg tego co piszesz nie pokazały zmian w innych miejscach,więc można liczyć na to,że nie doszło jeszcze do rozsiewu. Po operacji okaże się czy węzły chłonne i naczynia krwionośne były zajęte. Jeśli tak to na pewno żona zostanie skierowana na chemię uzupełniającą. Choć moim zdaniem nawet jeśli węzły będą czyste, chemia powinna być zlecona bo zmiany są dwie i do tego duże skoro prawie zasłaniają światło jelita- i pewnie onkolog podejmie właśnie taką decyzję. Tak naprawdę wszystko będzie wiadomo po operacji oraz otrzymaniu wyniku histopatologicznego. Są duże szanse na to,że chemia wybije resztki i żona po kilku latach badań kontrolnych będzie mogła zapomnieć o chorobie. Życzę tego i żonie i Tobie, bo wiem z autopsji,że choruje cała rodzina. Powodzenia. 

  • 3 lata temu
    Witaj mrnikt.Anemia jest spowodowana glownie przez zmiany rakowe ale jak nie bylo objawow to dobry znak bo to moze swiadczyc ze nie jest bardzo zaawansowane .Opis kolonoskopii powinien wiele wyjasniac .Zadaj kazdej kopii badania bo moze trzeba bedzie sie udac po druga opinie .A jakie plytki krwii.Pisalam juz tu wczesniej ze w specjalistycznej gazetce dla lekarzy domowych tutak w uk zwracaja uwage na podwyzszone plytki krwi przez dluzszy czas bo podobno to moze swiadczyc o raku.Moj maz mial przez 5 lat i nikt tego nie wzial po uwage chciaz mowilam ze nigdy tego nie bylo.Olowkowate stolce tez nie sa do konca wskaznikiem bo moga byc hemoroidy albo nawet IBS .Glowa do gory Daj znac co i jak
  • Ala88 naciek ale czego, gdzie, jak duży? Nie podajesz konkretów. Jeśli naciek nowotworowy to wg mojej wiedzy nie może zniknąć. Można go wyciąć, można potraktować chemioterapią. Tak jak napisałam- nie podajesz konkretów więc ciężko odpowiedzieć na to pytanie 

  • Ala88 operacji nie było prawda? To rozpoznanie jest na podstawie badań obrazowych? Jest to niestety bardzo zaawansowany etap choroby. Mój tato też ma rozsiew do otrzewnej, jest w trakcie chemioterapii paliatywnej. Trzeba czekać na efekty chemioterapii. Trzymam kciuki aby zadziałała i możliwa była operacja. 

  • 3 lata temu
    No to żona juz po operacji. O tyle dobrze. Usunięto także węzły chłonne, co podobno przedłużyło i skomplikowało operację. Tak jak pisaliście - pewnie bez chemii się nie obędzie, tym bardziej, że te węzły podobno były nie bardzo. Na razie brak dalszych informacji od lekarza prowadzącego. A tak z nieco innej beczki - jak praktycznie , od strony pacjenta wygląda podawanie chemii. Czy to akcja - dziś przyjęcie - chemia - dziś (juto) wypisanie ? Często piszecie tu o serii chemii. Czy to poprostu podawanie chemii co x dni, ale pacjent wraca do domu czy jednak pobyt w szpitalu na X dni ?
  • 3 lata temu

    swietnie ze szybko operowali,teraz  przebadaja wezly I powiedza co I jak ze stadium raka.Chemia to zalezy jaka jej chemie dadza.sa chemie we wlewach dozylnych a nawet w tabletkach.Oni zadecyduja.Poczekajcie tears n.a. wyniki I done music dojsc do siebie po operacji to zazwyczaj do 8 tygodni.Powodzenia

  • MrNikt to super wiadomość,że operacja się odbyła - nie pisałeś wcześniej o operacji i dlatego myślałam,że jej nie będzie. Teraz żona musi odpocząć, tak jak pisała Jock i pewnie rozpocznie chemioterapię do kilku tygodni. Trzymam kciuki, żeby żona szybko doszła do siebie. Powodzenia :)

  • 3 lata temu
    Jock, Izabela81 - dziękuję. Tylko te cholerne węzły chłonne. Jak się doczytałem w klasyfikacji nowotwórów jelita, jeśli pojawia sie zajęcie, nawet niewielkie węzłów chłonnych określa się wtedy stadium jako IIIa do IIIc. To raczej kiepsko :(. Nawet poważne guzy, skutkujące prawie perforacją ściany jelita, ale nie rzutujące na węzły mają kategorię II. Cholerka , niepokoję się mocno....
  • 3 lata temu
    Jedno mega ważne pytanie. Jakie powinno być odżywianie zaraz po operacji ? Żona była operowana w środę, kiedy moze zacząć pić wodę i przyjmować pokarmy w postaci płynnej ? Pytam ponieważ wczoraj wieczorem dostała jakąś papkę do jedzenia a dziś (sobota) dostała normalne kanapki !!! Czy to nie za wcześnie ??? Z tego co czytałem ok tygodnia po resekcji jelit jest żywienie dożylne , następnie pokarmy płynne i półpłynne i dopiero sporo później stałe pokarmy.
  • 3 lata temu

    mrnikt, ja miałam rozległą operację z wyłonieniem stomii z powodu raka jajnika. Operacja była w poniedziałek, we wtorek wieczorem wdrożono żywienie pozajelitowe. Pierwszy posiłek, jakaś jałowa zupka, była podana w czwartek a od piątku jadłam normalnie (oczywiście to była dieta lekka) z jednoczesnym żywieniem pozajelitowym. W kolejny poniedziałek wróciłam do domu. Jednak ładne dwa tygodnie miałam mdłości i brak ochoty na jedzenie. Jadłam malutko, tylko tyle żeby żołądek i jelita pracowały. Tak, że nie przejmuj się. Nie przejmuj się też tak klasyfikację figo. Jeden lekarz kiedyś powiedział, że ważne jak organizm odpowiada na leczenie. Czasem ludzie z niezaawansowaną chorobą umierają w ciągu kilku miesięcy bo nie reagują na chemię. Na razie skupcie się na "dojściu do siebie" po operacji.



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat