Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

13 lat temu
Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.
68 odpowiedzi:
  • 13 lat temu

    Użytkownik @DANA21 napisał:
    Czy przed pobraniem wycinka nie powinna być zastosowana radioterapia.? Albo ile czasu po pobraniu


    Podaje Pani zbyt mało informacji, by można było udzielić pełnej odpowiedzi.
  • Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po badaniu PET? Jak długo ta metoda jest już stosowana i czy wobec tego można powiedzieć jakie są długotrwałe skutki tego badania?
  • 13 lat temu
    Jak należy postępować przy mięsaku żuchwy - czy najpierw operacja czy radioterapia lub chemo?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @malacu napisał:
    Podczas badania TK jamy brzusznej wykryto u mnie poczatkowo guzek glowy trzustki.Po opuszczeniu Kliniki udalem sie do innego lekarza celem dalszej diagnostyki.Na oddziale endokrynologii wykonano badania hormonalne ,ktore byly w normie.Nastepnie wykonano badanie EUS gdzie stwierdzono guze podsluzowkowy dwunastnicy(ok 2cm).Slyszalemiz poki jest maly to lepiej usunac guzek(wiem,ze cala oklolica jest tez do usuniecia).Bylem na oddziale chirurgii ale zaniechali operacji,nie wiem dlaczego. Wiadomo iz zeby to cos wyciac to trzeba zastosowac metode TRAWESSO.ew WHIPPLA. Mam pytanie czy nalezy czekac dalej jak urosnie? Co robic?



    Myślę, że w Pana sytuacji powinien Pan być konsultowany na oddziale chirurgii onkologicznej i poddać sie zaleceniom, które tam zostana Panu przedstawione.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Czy stosując arimidex powinnam przyjmować preparaty z wapniem (przed operacją i leczeniem miałam osteoporozę), aby zabezpieczyć kości?



    To jest pytanie do chemioterapeuty.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @DANA21 napisał:
    Jak należy postępować przy mięsaku żuchwy - czy najpierw operacja czy radioterapia lub chemo?


    O tym decyduje lekarz prowadzący.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po badaniu PET? Jak długo ta metoda jest już stosowana i czy wobec tego można powiedzieć jakie są długotrwałe skutki tego badania?

    Tematyce poświęconej temu badaniu zamierzamy poświęcić jedną z najbliższych gorących godzin.

  • 13 lat temu

    Użytkownik @ewka napisał:
    Użytkownik @dgod napisał:Użytkownik @ewka napisał:Proszę o ogólne wskazówki dotyczące diety zapobiegajacej nowotworom. Miałam raka przełyku czy odpowiednim odżywianiem mogę wpłynąć na przebieg choroby i uniknąć ewentualnej wznowy czy przerzutów?Nie ma diety, która zapobiegnie powstaniu nowotworu. Możemy mówić o dążeniu do minimalizacji ryzyka zachorowania. W Pani przypadku na pewno trzeba zrezygnować z tytoniu i alkoholu oraz odżywiać się regularnie.
    Dziękuję za tę odpowiedź. Dodam tylko, że nigdy nie paliłam, a alkohol piłam w niewielkich ilościach i to okazjonalnie. Dbałam też o zbilansowaną dietę. Widzę więc, że niewiele można zrobić, by nie zachorować. Czyżby wszystko zależało od genów? W mojej rodzinie od strony matki występowały nowowory piersi, prostaty, jajnika.


    W Pani sytuacji należałoby sie skonsultować z Onkologiczną Poradnia Genetyczną


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat