Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

13 lat temu
Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.
68 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    panie doktorze mam57 lat mija rok od operacji mam usuniętą lewa piers .rak byl w błonce nie było nacieków miał7 milimetrow we w pazdzierniku skończyłam chemię jestem na chormonach . .cały czas ćwiczę ale w pod pachą wciąż nie mam czucia .i bardzo często drętwieją mi nogi . 3 chemie miałam czerwone i 3 jakieś w trakcie ich brania musiałam przyjąć 20 apo30 strydów na jedną chemię
  • 13 lat temu
    Witam

    Jestem na poczatku diagnozowania .Mam mieć robioną biobsję - u góry włókniaka na dole złoścliwy wg. TK mięska. Czy należy wykonać biobsję tego złściwego czy lepiej go niedotykać ? '' bo się obudzi""
  • 13 lat temu

    Użytkownik @paola napisał:
    Badania mammograficzne ( te bezpłatne ) są adresowane do kobiet po pięćdziesiątce - czy to nie jest błąd? Czy to znaczy, że młodsze kobiety są niezagrożone nowotworem? A może jest metoda, by przed rakiem się całkowicie zabezpieczyć?



    Bezpłatne badania mammograficzne adresowane sa faktycznie do pań w przedziale 50-69 lat. Wynika to z tego, że w tej grupie wieku zachorowalność jest najwyższa i efektywność takich badań również jest wysoka. Młodsze kobiety również mogą mieć wykonywane badania mammograficzne w ramach rozliczeń a NFZ. Kierowane są na nie przez specjalistów. Nie ma metody, która całkowiccie zabecpieczała by nas przed zachorowaniem. Znając czynniki ryzyka powodujące ich powstanie możemy ograniczać prawdopodobieństwo wystapienia ich w naszym organizmie.
  • 13 lat temu
    Dziękuję za odpowiedż ,ale proszę mi jeszcze napisać od czego zależy kiedy są markery podwyższone.W trakcie mojej diagnostyki, mamografii ,biopsji cieńkoigłowej /wynik ujemny guzek 2 cm/ marker sutkowy wyszedł też ujemny ,a mimo to po usunięciu guzka niestety wyszedł rak po badaniu patomorfologicznym.Z góry dziękuję za odpowiedż
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Czy badanie PET-CT jest bardzo szkodliwe dla zdrowia?


    Badanie to nie jest obojętne dla zdrowia, ale nie można powiedzieć że jest szkodliwe. Wykonywane jest zawsze ze wskazań lekarskich w uzasadnionych przypadkach klinicznych.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Johanna42 napisał:
    Dzień dobry! Panie Doktorze, często mam wrażenie, że kwestia profilaktyki nowotworów, to tylko szum medialny. W rzeczywistości to nie istnieje, zarówno w podejściu osób, które często lekceważą swoje zdrowie, jak i działań służby zdrowia. Byłam chora dwukrotnie, obie zmiany wykryłam w wyniku samobadania, po mnie zachorowała mama i siostra, a nadal na diagnostykę nowych niepokojących dolegliwości muszę czekać nawet 3 miesiące. Dlaczego? Czy jest jakiś program opieki nad chorymi, których choroba jest dziedziczona?



    W Pani przypadku wskazana by była wizyta w onkologiczne poradni genetycznej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowotwór, który występuje w Pani rodzinie ma podłoże dziedziczne. Jeśli tak jest, to kwalifikuje się Pani do objecia opieką w ramach specjalnych programów profilaktycznych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pacjentka2010 napisał:
    Jak duże zmaiany może wykryć zdjęcie rentgenowskię płuc?



    Zmiany, które można uwidocznić na zdjeciu rtg płuc moga oscylować w granicach kilku milimetrów.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @dgod napisał:
    Użytkownik @ewka napisał:Proszę o ogólne wskazówki dotyczące diety zapobiegajacej nowotworom. Miałam raka przełyku czy odpowiednim odżywianiem mogę wpłynąć na przebieg choroby i uniknąć ewentualnej wznowy czy przerzutów?Nie ma diety, która zapobiegnie powstaniu nowotworu. Możemy mówić o dążeniu do minimalizacji ryzyka zachorowania. W Pani przypadku na pewno trzeba zrezygnować z tytoniu i alkoholu oraz odżywiać się regularnie.



    Dziękuję za tę odpowiedź. Dodam tylko, że nigdy nie paliłam, a alkohol piłam w niewielkich ilościach i to okazjonalnie. Dbałam też o zbilansowaną dietę. Widzę więc, że niewiele można zrobić, by nie zachorować. Czyżby wszystko zależało od genów? W mojej rodzinie od strony matki występowały nowowory piersi, prostaty, jajnika.

  • Użytkownik @krystyna62 napisał:
    miałam nowotwór piersi złośliwy byłam leczona promieniami 50 Gy/T 2 lata temu oraz biorę tabletki hormonalne ponieważ mam zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego i bolą mnie ręce i dłonie mam też ostrogi piętowe jakie mogę brać naświetlania w gab. fizykoterapi bardzo proszę o odpowiedż



  • 13 lat temu

    Użytkownik @gonek2 napisał:
    Dziękuję za odpowiedż ,ale proszę mi jeszcze napisać od czego zależy kiedy są markery podwyższone.W trakcie mojej diagnostyki, mamografii ,biopsji cieńkoigłowej /wynik ujemny guzek 2 cm/ marker sutkowy wyszedł też ujemny ,a mimo to po usunięciu guzka niestety wyszedł rak po badaniu patomorfologicznym.Z góry dziękuję za odpowiedż



    Nie zawsze w przypadku występowania raka mamy do czynienia z podwyższeniem wartości markerów. Podobnie jak podwyższenie markerów nie przesądza o nowotworze. Sa to składowe elementy całego procesu diagnostycznego, które nie powinny być rozpatrywane niezależnie.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat