Gorąca godzina: 16 maja 2010 od 19:00 do 20:00, profilaktyka, dr Dariusz Godlewski

13 lat temu
Dzisiejsza gorąca godzina poświęcona będzie profilaktyce nowotworowej. Zapraszamy na rozmowę z onkologiem, Panem dr Dariuszem Godlewskim z Poznańskiego Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.
68 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Podczas badania TK jamy brzusznej wykryto u mnie poczatkowo guzek glowy trzustki.Po opuszczeniu Kliniki udalem sie do innego lekarza celem dalszej diagnostyki.Na oddziale endokrynologii wykonano badania hormonalne ,ktore byly w normie.Nastepnie wykonano badanie EUS gdzie stwierdzono guze podsluzowkowy dwunastnicy(ok 2cm).Slyszalemiz poki jest maly to lepiej usunac guzek(wiem,ze cala oklolica jest tez do usuniecia).Bylem na oddziale chirurgii ale zaniechali operacji,nie wiem dlaczego. Wiadomo iz zeby to cos wyciac to trzeba zastosowac metode TRAWESSO.ew WHIPPLA. Mam pytanie czy nalezy czekac dalej jak urosnie? Co robic?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kazik napisał:
    Witam! Co ile lat należy badać poziom PSA? Niedawno robiłem badanie na tzw "krew utajoną" i wszystko było ok - czy dla 100% pewności muszę zrobić kolonoskopię?



    Dla 100% pewności kolonoskopia byłaby wskazana, nawet jeśli wynik badania na obecnośc krwi utajonej jest prawidłowy, to raz na pięc lat powinno sie zrobić kolonoskopię. Zależnie od wieku bada się PSA, dobrze było by raz w roku.
  • Czy stosując arimidex powinnam przyjmować preparaty z wapniem (przed operacją i leczeniem miałam osteoporozę), aby zabezpieczyć kości?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @izisia napisał:
    chemie mialam prowadzona w I.O Gliwice jak mam na nich wymusic inne badanie skoro ponoc nie maja na nic innego kontraktu?



    W takiej sytuacji proszę się skontaktować z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie.
  • 13 lat temu
    Prawdopodobnie po wyniku usunięcia węzła wartowniczego i 3 innych węzłów chłonnych będę mieć radioterapię ,po jakim czasie od tych operacji
  • 13 lat temu

    Użytkownik @kajka521 napisał:
    panie doktorze mam57 lat mija rok od operacji mam usuniętą lewa piers .rak byl w błonce nie było nacieków miał7 milimetrow we w pazdzierniku skończyłam chemię jestem na chormonach . .cały czas ćwiczę ale w pod pachą wciąż nie mam czucia .i bardzo często drętwieją mi nogi . 3 chemie miałam czerwone i 3 jakieś w trakcie ich brania musiałam przyjąć 20 apo30 strydów na jedną chemię



    Proszę zgłosić te problemy lekarzowi prowadzacemu w czasie wizyty kontrolnej.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @gonek2 napisał:
    Prawdopodobnie po wyniku usunięcia węzła wartowniczego i 3 innych węzłów chłonnych będę mieć radioterapię ,po jakim czasie od tych operacji



    Radioterapia powinna rozpocząć sie po całkowitym wygojeniu blizny.
  • 13 lat temu
    Czy przed pobraniem wycinka nie powinna być zastosowana radioterapia.? Albo ile czasu po pobraniu
  • 13 lat temu
    Witam ! W czerwcu miną 4 lata, od stwierdzenia u mnie nowotworu żołądka. jestem po chemioterapii, z pomyślnym rokowaniem. Do dziś jednak nie wiem dlaczego nie ma markera na ten nowotwór. W szpitalu mówiono mi o Ca 19, później, że to jednak nie ten marker a na końcu, że nie ma go z czym porównać. Jak jest naprawdę ?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @ewka napisał:
    Czy to prawda,że brodawczak ludzki może powodować raka przełyku?


    Wieksze prawdopodobieństwo wystepuje, że może spowodować nowotwory noso-gardła.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat