Rak jelita grubego

13 lat temu
Rzadko czytam wypowiedzi na temat raka jelita grubego, nie wiele o tym wiemy :( Spadło jak grom z jasnego nieba :(
3780 odpowiedzi:
  • P.S. jesteśmy z Katowic,ale wychodzę dokładnie z tego założenia co Ty. Wydaje mi się,że na hipec mamy małe szanse więc tak jak piszesz- od razu mogłabym pytać o pipac. 

  • Nie wiem jak u Was to działa ale my jak mieliśmy taką potrzebę to jechałem do pracowni gdzie robiono Mamie TK i panie bez żadnego problemu nagrywały mi płytkę. Wiec może u Was tez tak jest. Zawsze to byłoby bardziej aktualne badanie. Ale jeśli nie dasz rady tego załatwić to myśle ze prof. podejmie decyzje na podstawie tych badać co masz. Ja bym na Twoim miejscu chciał uprzedzić wizytę u Waszej onkolog. Bo co jeśli ona będzie chciała wdrożyć chemię ? Nie wiem jak się zachowa jak odmówicie? Żeby nie było tak ze zamkniecie sobie ta ścieżkę leczenia. A tak już będziesz wiedziała co powiedział profesor. Super ze udało Ci się tak szybko umówić na konsultacje, ja mam nadzieje ze jednak taki specjalista podejmie się HIPEC i ze wcale nie jest tak źle jak mówi lekarz z Gliwic.

  • Jeszcze raz moim zdaniem jeśli chodzi o TK to najlepiej było by jakbyś miała dwie płytki z ostatniego ( tego wczorajszego) i przedostatniego badania. Takie porównanie miało by chyba duża wartość. Ale jeśli nie dasz rady ich zdobyć to ja bym jechał z PET. Bydgoszcz wydaje mi się najlepszy z tego względu ze jeśli stosują taka innowacyjna metodę jak PIPAC to są na prawdę bardzo dobrym ośrodkiem który nie leczy tylko zgodnie ze schematem.

  • Tak zrobię. Z tego co czytałam to z tradycyjnej chemii nie rezygnuje się- jest ona uzupełnieniem zabiegu Pipec,ale tego już się dowiem w Bydgoszczy. Pipec działa głównie na przerzuty w otrzewnej a chemia dożylna ma nie doprowadzić do kolejnych przerzutów. 

    Powiedzcie mi, bo jestem całkiem zielona. Jeśli zdecydujemy się na pipac a jednak z chemii standardowej trzeba będzie zrezygnować to od wtedy tato będzie pod opieką Bydgoszczy? Oznacza to całkowitą rezygnację z opieki CO w Katowicach?

    Co do hipec- nie nastawiam się. Pacjent musi być w dobrej kondycji ogólnej. To bardzo wyczerpująca operacja, dużo bardziej od standardu. Dochodzi się do niej przez ok. 3 miesiace.Tato mógłby jej nie przeżyć. W grudniu skończy 70 lat, ma tętniaka aorty brzusznej, wątpię aby lekarze się tego podjęli. Bardziej liczyłabym na pipac a następnie tradycyjną operacje onkologiczną. Ale jeśli profesor wyrazi inna opinię, na pewno się ucieszę.

    Jeszcze pytanie co do płytek- czy muszę to zgłaszać naszej pani onkolog czy bezpośrednio mam dzwonić do pracowni RTG i TK prosić o płytki?

    Dziękuję Wam za pomoc. 

  • Iza działanie jbc trzeba uzgodnić w lekarzem w Katowicach. Ale z automatu nic się nie dzieje. Tato pojedzie na zabieg do Bydgoszczy, wróci o będzie kontynuował leczenie w Katowicach. Ja po płytki szedłem bezpośrednio do pracowni i to bez wcześniejszego dzwonienia. Wyniki badań są Wasza własnością i nie mogą odmówić Wam ich wydania. Jedynie co to może napisz sobie upoważnienie ze Tato upoważni Ciebie do odebrania wyników badań itd. I jadąc na ta konsultacje tez możesz napisać takie upoważnienie ze upoważniam moja córkę do przeprowadzenia w moim imieniu konsultacji u prof. Itd. Przy rejestracji telefonicznej do Warszawy Pani powiedziała ze powinienem coś takiego mieć, ale na miejscu tego nie chciała. Powodzenia i napisz koniecznie jakie wieści :) 

  • Bardzo Ci dziękuję Łukasz ;) nie pomyslalabym o tych upoważnieniach.

    Oby PIPAC wchodził w grę. O niczym innym nie marzę w tej chwili. 

    Dam znać jak tylko będę po wizycie. 

  • Udało się zdobyć wyniki. RTG z opisem, TK tylko na płytce. Ale najważniejsze ,że są i przynajmniej wiem,że mam z czym jechac i nie ma stresu,że profesor powie, że niczego nie jest w stanie powiedzieć, bo nie mam aktualnych wyników. Jutro o 18:15 wizyta. Proszę, trzymajcie kciuki :)

  • Super Iza, PET-a też weź. Trzymamy kciuki :)
  • Witajcie, już po wizycie. Pan profesor powiedział,że tragedii nie ma. Trzeba jednak zastosować chemię dożylną aby zmniejszyć węzły chłonne (wszczepy) i dopiero wtedy przyjechać na kolejną konsultacje. Jeśli zmiany zareagują na chemię (a profesor uważa,że tak się stanie) z resztą zmian poradzi sobie chirurgicznie. Tata ma jak najszybciej zacząć brać chemię aby nie pozwolić gadowi zaatakować płuc i wątroby. Na szczęście ani tętniak aorty,ani przepuklina oraz wiek taty nie dyskwalifikują go jeśli chodzi o hipec. Teraz operował pacjenta 74 letniego w bardzo podobnej sytuacji, tylko zrezygnował z chemii. 

    Jeśli chodzi i PIPAC- stosują głównie w przypadku raka żołądka. Niestety jeśli chodzi o raka jelita,nie przynosi wystarczających rezultatów. Powiedział,że tu trzeba powycinać dziadostwo i on się tego podejmie jeśli tylko chemia w jakimś stopniu zadziała 

    Jest jedno ale- u taty pet wykazał stan zapalny żołądka. Powiedział,że bez gastroskopii możemy sobie tylko gdybać, bo to może być zarówno rak żołądka! jak i nacieki raka jelita. Koniecznie badanie i wtedy będziemy wiedzieć na czym stoimy.

    Pan profesor podniósł mnie trochę na duchu. Powiedział,że tragedii nie ma. Jeśli pójdzie wszystko tak jak zakłada to tato może jeszcze dobrych parę lat pożyć. Dobrym znakiem jest fakt,że przerzuty pojawiły się po 3 latach a nie np. po 6 miesiącach,bo to oznaczałoby ,że jest to bardzo agresywny gad.

    Tak więc ogólnie rezultat wizyty jest taki ,że bez sprawdzenia jak chemia sobie z tym poradziła oraz bez zbadania żołądka nie jesteśmy w stanie powiedzieć co będzie.

    Co ważne, zapytałam o chemię dożylną mówiąc ,że ta chemia podobno nie działa na tego raka. Powiedział,że owszem- na część tych zmian będzie kiepsko działać,ale z tym on sobie poradzi skalpelem. Ważne aby zadziałać na węzły chłonne. 

    Przepraszam za ten misz masz. To ze zmęczenia.

    Dziękuję wszystkim, którzy trzymali kciuki ❤️

    P.S. profesor popisał mi na wyniku pet. A miałam nie przyznawać się naszej onkolog,że byłam na konsultacji :) no cóż, już tego nie ukryte.

  • Iza to dobre wiadomości. W takim razie, brać chemię a później HIPEC. I tej wersji trzeba się trzymać :) 



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat