Gorąca godzina: 11 maja 2010 od 19:00 - 20:00, dr Janusz Wasiewicz, dr Krystyna Nater-Dworzecka - sp

13 lat temu
Dzisiejsi zaproszeni goście są specjalistami chirurgii onkologicznej. Pan dr Janusz Wasiewicz jest zastępcą ordynatora oddziału Chirurgii Onkologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Pani Dr Krystyna Nater-Dworzecka pracuje w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Przez godzinę oddajemy ich do Waszej dyspozycji. Przypominamy zasady dyskusji w ramach gorącej godziny: - dyskutujemy w ramach jednego tematu na forum, - pytania i wypowiedzi można dodawać tylko w czasie gorącej godziny, - wypowiadać się mogą tylko zalogowani użytkownicy, - przeglądać dyskusję może każdy odwiedzający stronę. Zapraszamy!
25 odpowiedzi:
  • Czy w przypadku usunięcia czerniaka zawsze trzeba usunąć węzły chłonne?
  • Czy stomia jest na całe życie?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pozytywka napisał:
    Czy w przypadku usunięcia czerniaka zawsze trzeba usunąć węzły chłonne?


    Usunięcie węzłów chłonnych zależy od stopnia zaawansowania czerniaka. Obecnie dysponujemy metodą biopsji węzła wartowniczego, która pozwala na zaoszczędzenie węzłów chłonnych, po stwierdzeniu braku komórek nowotworowych w węźle wartowniczym
  • 13 lat temu

    Użytkownik @pozytywka napisał:
    Czy stomia jest na całe życie?


    Nie zawsze. Czasem wyłonienie przetoki jelitowej jest konieczne z uwagi na sytuację jaką stwierdzi chirurg w czasie operacji. Niejednokrotnie istnieje szansa na odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego w późniejszym czasie, po opanowaniu choroby nowotworowej.
  • 13 lat temu
    Czy ja mogę podjąć decyzję, czy zabieg nowotworu piersi jest radykalny czy oszczędzający czy o tym decyduje lekarz?
  • 13 lat temu
    Czy zawsze w raku piersi usuwane są węzły chłonne?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Magda S napisał:
    Czy ja mogę podjąć decyzję, czy zabieg nowotworu piersi jest radykalny czy oszczędzający czy o tym decyduje lekarz?

    Zawsze ostateczna decyzja należy do pacjenta. Decyzja o rodzaju zabiegu jest wspólnie omawiana z lekarzem i przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeżeli nowotwór jest wczesny zazwyczaj zawsze proponujemy zabieg oszczędzający zarówno pierś jak i układ chłonny pachy
  • 13 lat temu
    Mam przeżuty do wątroby z jelita grubego, czy mogę mieć operację części wątroby?
  • 13 lat temu
    Czy 12 lat po operacji usunięcia piersi mogę mieć zrobiony zabieg rekonstrukcji?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Magda S napisał:
    Czy zawsze w raku piersi usuwane są węzły chłonne?


    Układ chłonny pachy może być zaoszczędzony w przypadku zbadania tgz. węzła wartowniczego, które wykaże brak komórek raka w węźle. Węzeł wartowniczy lokalizuje się i preparuje do oceny mikroskopowej w czasie operacji specjalną metodą izotopową.


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat