Chemioterapia kiedy zasadna,a kiedy niepotrzebna i szkodliwa?

Często się słyszy od lekarzy onkologów o konieczności zastosowania chemioterapii w chorobie nowotworowej.Podzielcie się wiedzą i doświadczeniem , na ile chemioterapia jest zasadna i pomaga ,a na ile szkodzi. Kiedy jest konieczna ?A kiedy nie?
11 odpowiedzi:
  • 11 lat temu
    Żeby podjąć dalszą dyskusję, czy chemioterapia jest zasadna w chwili gdy po operacji nowotworu wyniki są dobre to musielibyśmy mieć więcej danych na temat typu nowotworu. Dzisiaj opuściłem szpital i tam na oddziale Hematologii leżałem z Panem, u którego operacyjnie usunięto guz jelita cienkiego po badaniach histopatologicznych stwierdzono że jest to chłoniak również nie stwierdzono w badaniu TK jakichkolwiek przerzutów i w dniu wczorajszym podano mu chemię. Ja uważam, że w niektórych schorzeniach nowotworowych można stwierdzić, czy nie ma komórek rakowych tylko za pomocą badania PET-CE.
  • Wasol i słowo schemat ,dobrze że go użyłes nie powinno mieć zastosowania w leczeniu tak powaznych schorzeń jak nowotwory .
    Dlatego ciagle sie zastanawiam nad zasadnościa chemioterapii ,jeśli po operacji nowotworu ,wyniki są dobre ,a więc węzły chłonne sa czyste ,brak tworzacych sie komórek w organiżmie.
    Czy to nie jest tak czesto jak ze szczepionkami od grypy?.
    P.s o tej tragedii usłyszałam niedawno i też bardzo współczuję młodej żonie ,która utraciła męża.
  • 11 lat temu
    Z tego co się orientuję to lekarze leczą według opracowanych schematów, może nie dopasowali schematu do siły organizmu a może do typu schorzenia. Jeżeli chodzi o tę tragedię to bardzo mi przykro.
  • Ta chemioterapia dla kogos zakończyła sie niestety tragicznie ,dla młodego człowieka ,dlatego moje pytanie w tytule...........
  • 11 lat temu
    Wydaje mi się, że nie jest tu mowa o ciągłym przyjmowaniu chemii, a jeżeli tak to raczej bardziej słabe dawki, które mniej inwazyjnie niszczą i leczą nasz organizm. Słabsze dawki wydłużone leczenie mniejsze narażenie naszych zdrowych organów na wyniszczenie.
  • 11 lat temu
    Chemia przez 14 m-cy, a kto to wytrzyma? Mnie onkolog powiedział,ze można przez pół roku przyjmować a potem przerwa, bo organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować.Ale może to zależy jaka chemia i jaki organizm.
  • Witaj JustLima:) Niedawno syszałam o chemioterapii ,prze 14 miesiecy...........co myślicie o takim okresie jej otrzymywania?
  • 11 lat temu
    Tez jestem po chemioterapii.Zaplanowanych było 12 kursów czterodniowych co 2 tygodnie, przeszłam tylko 8 ( z przerwa 8 tygodniowa, bo parametry wątroby pogorszyły się ), znosiłam nie najgorzej.To był nowotwór złośliwy jelita grubego z przerzutem do 1 węzła.Jestem już 3 lata po operacji laparoskopowej, czuję się dobrze i wyniki badań też dobre narazie.Trudno powiedzieć co byłoby gdybym nie miała chemioterapii.
  • 11 lat temu
    Witam, ja jestem po chemioterapii i po niej uzyskałem całkowitą reemisję, to mogę stwierdzić że tak. Są oczywiście skutki uboczne chemioterapii ale z nimi można żyć a to jest najważniejsze.Nie wiem co było by ze mną gdyby nie chemioterapia?
    Pozdrawiam:)
  • Emma dziękuję za głos:) w tej sprawie,jestem bardzo ciekawa opinii tych którzy sie jej poddali,lub stoja przed takim wyborem.
    A więc zachecam do dyskusji.
    Pozdrawiam:)


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat