Gorąca godzina: 23 czerwca 2010 od 10:00 do 11:00, "Co nam szkodzi w żywności, którą spożywamy ?" -

13 lat temu
Jakiś czas temu na głównej stronie serwisu zamieściliśmy ankietę, w której prosiliśmy Was o zagłosowanie na temat kolejnej gorącej godziny. Zapewne duża świadomość tego jak ważne jest właściwe odżywianie oraz wiele sprzecznych informacji dostępnych na ten temat sprawiły, że większość z Was wytypowała temat: Co nam szkodzi w żywności, którą spożywamy? Nasz zaproszony gość - dr Aleksandra Kostrzewa-Tarnowska jest adiunktem w Zakładzie Dietetyki, Katedry Higieny Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Udziela także porad dietetycznych w ramach prywatnej praktyki oraz w Centrum Medycznym LuxMed. Serdecznie zapraszamy do dyskusji - 23 czerwca, środa, godzina 10:00 - 11:00.
29 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Witam serdecznie! Choruję na raka piersi,czy jest jakaś dieta którą można stosować? czy uwarza Pani że mogłabym skorzystać prywatnie z porad dietetyka który ułożyłby dla mnie dietę? Problem jest dla mnie bardzo duży bo po chemii bardzo przytyłam i źle się z tym czuję.Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
  • Witam serdecznie- czy to prawda co piszą o kuracji amigdalina.Nasiona pestek brzoskwini.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @JustynaS napisał:
    Witam :)Chciałam się zapytać o dietę po przeszczepie szpiku kostnego (teraz jest ok. 4 m-c po przeszczepie). Lekarze zalecają jedzenie mięsa (powinna być dostarczana duża ilość białka), jednak w wielu publikacjach dotyczących raka jest napisane aby jedzenie mięsa ograniczać. Jak to w końcu jest? Również chciałam się zapytać o 'produkty krwiotwórcze', które są najlepsze, mające takie właściwości?Jedna uwaga, spożywane przeze mnie jedzenie musi być poddawane obróbce termicznej.


    Dieta w nowotworach jest dietą wysoko kaloryczną i wysoko białkową. Sugestia dotycząca spożycia białka nie musi dotyczyc mięs np. wieprzowina, wołowina. Pozostaje białko pochodzenia roślinnego, białko drobiu czy ryb ,które jest wartościowe i łatwiej przyswajalne. Odnośnie produktów "krwiotwórczych" które muszą podlegac obróbce termicznej można wprowadzic np wątrobę, ale dobrymi produktami są też inne chodź w przypadku produktów mlecznych ograniczają one przyswajalnośc żelaza. Wszystko zależy o jakie aspekty "krwiotwórcze" chodzi.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @szymczakanna napisał:
    WitamCzy to prawda że w chorobie nowotworowej należy kategorycznie wykluczyć cukry? Czy cukier brzozowy może być stosowany do potraw? Jaka dieta jest dietą optymalną podczas chemioterapii?


    Podczas chemioterapii stosuje się dietę lekkostrawną ,pozbawioną produktów które mogą pobudzac wydzielanie soku żołądkowego (aromatyczne ,silnie przyprawione) aczkolwiek wymaga to idywidulnego podejscia związane z rodzajem nowotworu i stosowanych środków farmakologicznych do chemioterapii
  • 13 lat temu

    Użytkownik @aga_lalka napisał:
    Jestem po raku tarczycy, mam jeszcze inne choroby ( np. zwyrodnienia stawów, zespół jelita drażliwego, w dzieciństwie przeszłam choroby zakaźne CMV i monokloza, silne migreny i inne). Ostatnio mam problemy z brzuchem, wyglądam jak bym była w ciąży, biorę espumisan, ale nie bardzo chce mi pomagać. Co mogę z tym zrobić, jaką dietę zastosować.


    Złożonośc tego problemu (różne jednostki chorobowe) wymaga indywidualnej porady dietetyka
  • 13 lat temu
    Czy to prawda, że guma "Turbo" była rakotwórcza?:)
  • Jeszcze jedno pytanie: proszę o ogólne wskazania ,których produktów KATEGORYCZNIE nie powinno się spożywać.Córka jest po 7 cyklach chemii , radioterapii .Przeszla rownież 3 zabiegi operacyjne.Obecnie czuje sie dobrze. Chcialabym ,aby ten stan utrzymać. Myslę ,że bardzo dużo zależy od diety wlasnie.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @santorinka napisał:
    To w takim razie jesli glukoza jest niekorzystna dla organizmu w przypadku zachorowania na nowotwor - czym mozna ja zastapic? Czy dieta oparta na duzej ilosci owocow i warzyw jest wystarczajaca?


    Oczywiście glukoza jest też podstawowym substratem energetycznym wykorzystywanym przez zdrowe tkanki jak i guza stąd niebezpieczeństwo. Warto spożywac produkty obfitujące w błonnik, który pomaga niwelowac związki rakotwórcze i dlatego podaż warzyw i owoców jest jak najbardziej wskazana przede wszystkim jako źródło tego błonnika ,ale również szeregu witamin ,składników mineralnych o działaniu tzw przeciwutleniającym oraz substancji tzw nieodżywczych ,które takie działanie wykazują
  • 13 lat temu
    Czy to prawda, że że niektóre produkty pokarmowe nie powinny być ze sobą łączone? (np. węglowodany i białka)
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mkot779 napisał:

    Spadek hemoglobiny wynikac może z niedostatecznej ilości żelaza ,niedoborów kwasu foliowego czy bardzo rzadko witaminy B12. Źródłem tych składników są oczywiście produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso) ,ale również warzywa i owoce. Zaplanowanie diety wymaga indywidualnego podejścia i ustalenia dietoterapii dostosowanej konkretnie do Pani przypadku


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat