Gorąca godzina: 15 maja 2010 od 19:00 do 20:00, dr Małgorzata Adamczak, psycholog kliniczny

13 lat temu
Wiele osób wypowiadających się na naszym serwisie podkreśla jak ważne w walce z chorobą jest wsparcie otaczających nas ludzi. Gdy choruje nasze ciało musi sobie z tą chorobą poradzić także umysł. Doskonale wie o tym nasz zaproszony gość Pani dr Małgorzata Adamczak, psycholog kliniczny, pracująca na co dzień w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu. Zapraszamy do dyskusji! ----- Jutro, 16 maja, gorąca godzina (o tej samej porze) poświęcona profilaktyce onkologicznej.
17 odpowiedzi:
  • 13 lat temu
    Jestem po operacji r. nerki. W jaki sposób skorzystać z pomocy psychologicznej? Czy rozmowy z psychologami, psychoonkologami są tylko w prywatnych gabinetach?
    Powiedziano mi, że z NFZ można dostać skierowanie od lekarza tylko do psychiatry, a ja nie chcę, ja szukam psychologa lub najlepiej jakiejś grupy terapeutycznej, grupy wsparcia psychicznego,......chyba się naoglądałam amerykańskich filmów?
  • 13 lat temu
    po 3 chemii przestałam miesiaczkowac.To rowniez zle mnie nastraja.jak długo moga utrzymywac sie te zlewne poty i rozdraznienie.Mam 47 lat.........wiec pewnie to juz nieodwracalne.co mogłabym zazywac aby ulzyc sobie w tym problemie?
  • 13 lat temu

    Użytkownik @Jaanna napisał:
    Jestem po operacji r. nerki. W jaki sposób skorzystać z pomocy psychologicznej? Czy rozmowy z psychologami, psychoonkologami są tylko w prywatnych gabinetach?
    Powiedziano mi, że z NFZ można dostać skierowanie od lekarza tylko do psychiatry, a ja nie chcę, ja szukam psychologa lub najlepiej jakiejś grupy terapeutycznej, grupy wsparcia psychicznego,......chyba się naoglądałam amerykańskich filmów?


    Pomoc psychologiczną można uzyskać również nieodpłatnie w poradniach zdrowia psychicznego. Niestety zwykle wiąże się to z oczekiwaniem na pierwsza wizytę. Grupy wsparcia psychicznego dla pacjentów onkologicznych istnieją w wielu miastach, ale najczęściej są związane z istnieniem stowarzyszeń samopomocowych (np. kobiet po leczeniu raka piersi). Nie znam grupy wsparcia dla osób z rakiem nerki. Można pytać w centrum onkologii, w którym miało miejsce leczenie.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @mariola napisał:
    po 3 chemii przestałam miesiaczkowac.To rowniez zle mnie nastraja.jak długo moga utrzymywac sie te zlewne poty i rozdraznienie.Mam 47 lat.........wiec pewnie to juz nieodwracalne.co mogłabym zazywac aby ulzyc sobie w tym problemie?

    Zwykle nie stosuje się w takim przypadku hormonalnej terapii zastępczej, ale można stosować farmaceutyki o działaniu objawowym. Nałożenie się ubocznych objawów chemioterapii i przyspieszonej menopauzy jest dla kobiety dużym obciążeniem. Z wahaniami nastroju czy rozdrażnieniem można radzić sobie stosując techniki relaksacyjne, angażując się w aktywność, która przynosi zadowolenie i warto siebie bardziej polubić niż miało to miejsce w przeszłości i zastosować w ocenie siebie w miejsce wymagań sympatię i wyrozumiałość.

  • Witam,proszę o podpowieź,jak wesprzeć koleżankę,u której stwierdzono przerzut po operacji piersi /2 lata temu/.Wiem jak poprowadzić rozmowę wspierająca zaraz po operacji,ale w tym wypadku jaki zaistniał nie radzę sobie.Jestem amazonką od 14 lat i ochotniczką.Pozdrawiam.Ps.Bardzo przydałyby się szkolenia w w/w temacie.
  • 13 lat temu

    Użytkownik @halusia 1 napisał:
    Witam,proszę o podpowieź,jak wesprzeć koleżankę,u której stwierdzono przerzut po operacji piersi /2 lata temu/.Wiem jak poprowadzić rozmowę wspierająca zaraz po operacji,ale w tym wypadku jaki zaistniał nie radzę sobie.Jestem amazonką od 14 lat i ochotniczką.Pozdrawiam.Ps.Bardzo przydałyby się szkolenia w w/w temacie.

    Obie Panie posiadacie już dużą świadomość czym jest rak piersi i jak sobie z nim radzić. Nawrót choroby podważa odzyskaną, czasami kruchą, równowagę psychiczną. Przy koleżance trzeba przede wszystkim być, trwać, dać jej czas na ponowne zmierzenie się z chorobą. Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" w bieżącym roku prowadzi dwie edycje warsztatów terapeutycznych dla Amazonek z nawrotem choroby. Pierwsza właśnie się kończy, a druga planowana jest w lipcu. Może koleżanka skorzysta? Gratuluję Pani podjęcia wyzwania i trwania przy koleżance.


  • Dziękuję bardzo za miłe słowa i informację dot.warsztatów.Pozdrawiam


Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat