Dieta po resekcji żołądka

10 miesięcy temu
Cześć, moja przyjaciółka (35lat) została w kwietniu tego roku zdiagnozowana: rak żołądka z przerzutami do otrzewnej. Do dzisiaj wzięła 6 cykli chemii, przerzuty zniknęły i szykuje się na operację usunięcia żołądka. Mam ogromną prośbę o wszelkie porady dot. diety, tzn. co u Was lub Waszych bliskich się sprawdzało, jakie zmiany w diecie pomagały w trudnych chwilach, może były jakieś game-changery, małe odkrycia, które ułatwiały ten trudny czas? Wiem o miksowaniu potraw, o dużej ilości białka. Ale może zaobserwowaliście coś jeszcze, czym chcielibyście się podzielić?
6 odpowiedzi:
 • 10 miesięcy temu
  Podzielcie się swoją wiedzą!
 • 10 miesięcy temu
  Na początek Nutridrinki.
 • 10 miesięcy temu

  Moja przyjaciółka będzie się wspierać Nutramilem, ale oprócz tego chce jak najszybciej zacząć jeść „normalne” jedzenie, tyle tylko, że będzie miksowane. No i pytanie, czy macie jakieś wskazówki? Wiem o tym, żeby 

  • gotować na parze,
  • było dużo białka, 
  • żeby jeść często i mało, nie przesadzać z ilością na początku
  • po jedzeniu najlepiej odczekać jakiś czas w pozycji półleżącej, by nie było zgagi
  • dokładnie żuć i dużo pic
  • jeść potrawy lekkie, nic smażonego
  • delikatne ale wartościowe jedzenie ,żadnych suchych twardych produktów

  Czy dodalibyście coś jeszcze, najlepiej z doświadczenia swojego lub bliskich? Wiem, że to w dużej mierze indywidualna sprawa, ale łatwiej będzie kiedy będzie jakiś „plan” na pierwsze pooperacyjne dni, zawsze to trochę odciąża.

 • 10 miesięcy temu

  Gdyby ktoś też szukał takich informacji, to tutaj znalazłam też kilka dodatkowych informacji

  https://alivia.org.pl/wiedza-o-raku/odzywianie-w-okresie-okolooperacyjnym/


  „Wśród produktów i potraw zalecanych po operacji znajdują się m. in..: biszkopty, pieczywo pszenne, płatki ryżowe, ryż, makarony, gotowane i rozdrobnione chude mięso drobioweoraz chude ryby, gotowane warzywa (marchewka, ziemniaki, buraki, dynia) i pieczone owoce (np. jabłka), produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (np. chude twarogi, jogurty, kefiry), kisiele, budynie, przetarte kompoty, woda mineralna niegazowana, słaba herbata, zupy przygotowywane na wywarach warzywnych oraz łagodne przyprawy.

  Do produktów i potraw przeciwwskazanych po zabiegu operacyjnym zalicza się m. in.: pieczywo pełnoziarniste, produkty smażone w głębokim tłuszczu (np. schabowy w panierce, placki ziemniaczane, frytki), surowe warzywa i owoce, słodycze, nasiona roślin strączkowych (np. fasola, groch, soja, bób), warzywa kapustne i cebulowe, tłuste sery i mięsa (np. wieprzowina, wołowina), podroby, wysokoprocentowe śmietany, majonez, smalec, słonina, napoje gazowane, kakao, kawa, słone przekąski oraz ostre przyprawy.”

 • 10 miesięcy temu

  Może ktoś z Was ma przygotowany jakiś jadłospis (chociaż pewnie lepiej indywidualnie go przygotować) i mógłby się podzielić?

 • 10 miesięcy temu
  agnieszka76 napisał:

  mag_lena przyjaciółka zapewne otrzyma wytyczne dotyczące diety. Mój tata też takie dostał przy wypisie. Tylko ,że on był "charakterny" i stwierdził, że nie zamierza zbyt długo jeść papek. Przy nas jadł to co zalecane ale wystarczyło dosłownie na chwilę odwrócić wzrok a ten już złapał coś nieodpowiedniego i wcina. Oczywiście często kończyło się tak, że gdy zjadł nie to co trzeba albo gdy porcja była za duża to pojawiały się wymioty. Z czasem jak już się nauczył ile może sytuacja się unormowała. Przed chemią jadł prawie wszystko bez miksowania. Małe porcje ale często. I dlatego z konkretnym jadłospisem nie pomogę bo każdy człowiek jak i organizm jest inny.

  Rozumiem, dziękuję!Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat