Rak tarczycy

13 lat temu
Mam 36 lat. Problemy z moją tarczycą zaczęły się w wieku ok. 12 lat kiedy to, miał miejsce wybuch w Czarnobylu. Natomiast rok temu zdiagnozowano u mnie raka tarczycy. Wyszło całkiem przypadkowo. Po urodzeniu drugiego dziecka postanowiłam zrobić porządek z moją tarczycą tylko dlatego, ze moja szyja była gruba. Wyniki TSH miałam w normie, FT3 i FT4 także. Był też guz, ten złośliwy guz. Na moje szczęście miał 6 mm. Jestem po wycięciu całej tarczycy i po jodzie radioaktywnym. Nie mam komórek rakowych. Na życie patrze inaczej, dostrzegam to - czego nie widziałam wcześniej.
13053 odpowiedzi:
  • Nie wiem jakie są teraz terminy, ale są one dobierane też indywidualnie, ale po wycięciu i w przypadku "naszego" raka czas tak nie nagli jak w innych przypadkach. Można spokojnie czekać. Chociaż wiem, że każdy chce jak najszybciej mieć to za sobą. Wiesz, że trzeba wysyłać lub zawieźć szkiełka z preparatami do badania w Gliwicach? Gliwice to bardzo dobry wybór . Tam jest kompleksowa i specjalistyczna opieka.
  • Poinformowali mnie o szkiełkach z bloczkiem ..już wysłane :-)
  • Cześć mam zapytanie; jestem po usunięciu jednego płata tarczycy z rozpoznaniem mikroraka brodawkowatego. Zaczęłam brać letrox, dawka tylko 50 i nagle zaczęły się kłucia w klatce pierciowej, głównie prawa strona/serce. Czy ktoś z was też miał taką reakcję na letrox/eutyrox? Ból jest do zniesienie ale w zależności od dnia czasem promieniuje na prawą stronę/bark. Trochę mnie to niepokoi...
  • 4 lata temu
    A miałaś robione EKG?
  • 4 lata temu
    A to ma jakiś związek?
  • Miałam robione EKG, kardiolog mi powiedział że wszystko w porządku i od razu połączył to z braniem letroxu... No i przepisał do tego branie magnezu, ale powiedział że w przyszłości jak będę mieć zwiększane dawki letroxu będę potrzebowała beta blokerów na serce. Dlatego zastanawiam się czy ktokolwiek z was miał jakieś podobne objawy do moich ?
  • 4 lata temu
    Czesc Wszystkim, jestem nowa na tym forum. 2 pazdziernika mialam operacja usuniecia calkowitego tarczycy + wezly przedzialu srodkowego szyi. Badanie patomorfologiczne potwierdzilo rozpoznanego 18 wrzesnia raka brodawkowatego. W badaniu patomorfologicznym rak wyszedl jako T1bN0. Ucieszylam sie az do wizyty w grudniu w Gliwicach. Niestety , w Gliwicach stwierdzono, ze nie jest to T1bN0, lecz T1a, N1a, a wiec znaleziono mikroprzerzut ( ktory mial do 0,1 cm srednicy w usunietym wezle przedzialu srodkowego szyi). No coz, troche sie zalamalam, bo czytajac rozne publikacje, dowiedzialam sie, ze ryzko nawrotu przy zajetym wezle jest wieksze. Biore Letrox 100. Wyniki mam dobre. TSH mam w normie, tzn. 0,1 , a zabadane Tg 0,04, a wiec wszystko dobrze. Ale niestety na badaniu USG, pani dr w Gliwicach powiedziala, ze nie podobaja jej sie wezly chlonne region IV i III, bo sa lekko powiekszone. Zrobiono mi biopsje i czekam na wynik. Jodowanie mam wyznaczone na kwiecien. Pan Dr, ktory ogladal mnie juz po USG, a byl to inny lekarz niz Pani dr, ktora robila USG, ze mam sie nie denerwowac, bo te wezly beda w pozrzadku i zobaczymy sie dpiero w kwietniu. dyby cos bylo nie tak, mialabym jechac do Gliwic w styczniu i rozwazyc ponowna operacje. Mam kilka pytan, czy ktos tak mial. USG zostalo zrobione 2 miesiace po operacji, wiec czy jest mozliwe , aby wezly byly powiekszone z tytulu wciaz swiezej rany. Czytalam boweim, ze wewanatrz wszytko gi sie do 6 miesiecy. Dodam, ze na USG, w ktorym lekarzowi nie spodobala sie moja tarczyca w dniu 22 sierpnia br. oraz kilka dni przed operacja, wezly te nie byly ani powiekszone ani podejrzane. Chirurg, ktory mnie operowal- jeden z najlepszych w Polsce, rwniez operujac powiedzial mi, ze nic nie wygladalo podejrzanie. Czy ktos z Was mial taki przypadek. O ile bylam bardzo spokojna do czasu wizyty w Gliwicah, to teraz bardzo sie martwie.
  • Moim zdaniem na obrazie USG może być jeszcze wszystko opuchnięte..też każdy mówił mi że goi się wewnątrz długo..można wiedzieć gdzie miałaś operację ? O tym że miałaś mikroprzerzut rozumiem że dowiedziałaś się w dniu wizyty w Gliwicach..czy oprócz.usg i badań krwi miałaś coś robione na 1 wizycie ? Ja jadę w styczniu i dlatego mnie to ciekawi .. zazdroszczę ci tak wyrównanego TSH ..mi strasznie wystrzeliło do góry i ciężko spada ..mimo iż sukcesywnie podnosi się mi dawkę letroxu..po operacji 50 ..a już niedługo wejdę na dawkę 175 ...

  • 4 lata temu
    Czesc Kasienka43, tak o tym, ze mialam mikro przerzut dowiedzialam sie w dniu wizyty w Gliwicah. Operacje mialam w Bydgoszczy. Wedlug ATA i pismiennictwa innego, ktore znalazalm dowiedzialam sie, ze USG z reguly robi sie po 6 -12 misiecy po operacji, a umnie bylo 2 i ciut. Poza tym jak pisalam lekarz , ktory mnie operowal wnikliwie mnie obejrzal w czasie operacji. Mialam zrobione badanie intra, wiec jestem zdziwiona, ale ciesze sie, ze sa dokladni i jestem wdzieczna tym lekarzon. USG w Gliwicah robila mi inna Pani, a wizyte mialam tez u innego lekarza. Fantastyczny czlowiek. Jesli chodzi o dawke Letroxu, caly czas mam 100 i czuje sie OKay. Nie wiem, czy wiesz, ze w czasie brania Lteroxu w sumie trzeba tez uwazac , co sie je. Ja nie biore Letroxu po 30 minutach od polnieia , ale po 2- 3 godzinach. Letroz biore codziennie o 6 rano, popijam przegotowana woda, a potem sniadanie jem kolo 8.30 badz 9. Preoaraty z zelazem, soja, blonnik, KAWA ograniczaja wchlanianie Ltyroksyny, wiec uwazaj. Byc moze dlatego zwiekszaja Ci dawke. Z wykszatlacenia jestem anglistka, i wiele informacja znalazlam na stronach ATA ( Amerykanskie Towarzystwo Tyreologiczne), poza tym czytalam tez wiele publikacji naszych lekarzy, zarowno z Gliwic, jak i Poznania. Chyle czola przed nimi i jestem pelna nadziei i ciesze sie, ze tam pojechalam. Tez mysle, ze wszystko u mnie jest jeszcze swieze.
  •  Stosuje się co do zasad przyjmowania..biorę tabletkę ok 4-5 a jem ok 9 :-) niestety u nas prawie cała 4 osobowa rodzina jest skazana na letrox..ja.dolączyłam jako ostatnia :-) z Gliwic napisali że badali szkiełka i jest ok..zobaczymy co tam będą mieć do powiedzenia .. cieszę się że badają wszystko dokładnie bo mam nadzieję że na darmo nie pojadę 500 km :-)..mieszkam na północy ..jod z tego co mówi mój endokrynolog będzie konieczny ze wzg. że guzek był powyżej 1 cm ..brak przerzutów ..zobaczymy.:-)



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat