Do startu gotowi... HSIL- CIN 3 / CIS

12 lat temu
dzien dobry !!! z okazji dnia kobiet odebrałam wynik czerwony cytologii ''stwierdza się nieprawidłowe komórki nabłonkowe. komórki nabłonka HSIL - Zmiany śródnabłonkowe stopnia wysokiego cin 3/ cis''... i tyle...kolposkopia będzie za kilka dni, podczas tego badania pobiorą też wycinki do histopatu... 11 miesięcy temu cytologia była idealna- zero infekcji...będę miała zabieg chyba, a co pozniej - nie wiem...mam dwuletnie dziecko, 29 lat...czy histopatologia może dać taki wynik, że nie będzie nawet zabiegu ? czy jeśli cytologia ujawniła HSIL to już ''pozamiatane''? pomóżcie kobietki...
10919 odpowiedzi:
  • Mój lekarz nie jest zwolennikiem szczepienia, według niego jest to działanie bezsensu i naciągnie na koszty oczywiście jeśli się uprę możemy to zrobić. 

    Konsuktowalam to z 2 innymi lekarzami i mają takie samo zdanie na ten temat. 

    A co do zakażenia dziecka ryzyko jest znikome a nawet jeśli to dziecko samo się tego pozbywa. Tę kwestię akurat przewertowałam z lekarzami oraz dużo na ten temat czytałam. 

    Myslalam o szczepieniu ale po 1 nie daje to żadnej pewność a po 2 po konizacji wirus nadal u mnie jest więc szczepienie jakby nie ma sensu. Jedynie co to nie mam tych onkogennych typów bo typowaniem robiłam. 

  • Lekarz mówił ze zarazić można dziecko podczas porodu jak kobieta ma brodawki płciowemu spowodowane wirusem, nie w sytuacji kiedy wirus wpływa na zmiany na szyjce. 

  • 3 lata temu

    Hej dziewczyny. Ja miałam zdiagnozowane CIN 2/3 na samym początku ciąży . W 12 tyg zrobiono mi histopat wyszedl CIN 2/3.  Kolposkopię robiłam co miesiąc. Bardzo się stresowałam, że rozwinie się to w kierunku mikroinwazji. Ciąża, stres, zmiany hormonalne podkręciły jeszcze bardziej mój strach. Na szczęście po ciąży w  3msc mialam konizacje i wyszedł cin2.  Czyli lepszy wynik niż w ciazy.W ciąży zupełnie inaczej wygląda szyjka i warto wybrać z dużym doświadczeniem kolposkopiste. I oczywiście przy kanale niewolno nic ruszać, można tylko obserwować tarcze. Znalazłam parę dziewczyn, które miały dysplazję cin3 w ciąży i nie miały w trakcie ciąży progresji w kierunku inwazji. 

  • Kaska82 bardzo dziękuję Ci za odp ☺️ 

  • A po ciąży i konizacji do dzisiaj spokój z cinami?? 

  • 3 lata temu

    4 miesiące po konizacji zrobiłam cytologię z wynikiem dobrym i po 8 miesiącach zrobiłam kolposkopię. Podczas kolposkopii nablonek wyszedł prawidłowy bez cech infekcji HPV zato wyszło, że po konizacji zamknęło mi się ujście zewnętrzne kanału od strony macicy. Jako że karmiłam to  na szczęście nie miesiaczkowalam . Ale czekał mnie zabieg  otwarcia i przy okazji histopat. W histopacie naszczescie czysto. Przestałam karmić miesiączka wróciła i mam nadzieję, że już nie zarośnie. Ale u mnie to była kwestia nałożenia się kilku niekorzystnych czynników. Bardzo rzadko się to zdarza. 

  • 3 lata temu

    i jeszcze jedna kwestia ważna dla naszej przyszłej diagnostyki. Jeżeli nie ma przeciwwskazań lepiej rodzic naturalnie. Po NP latwiej później w kolposkoppii dostać się do kanału. Po CC trudniej. Ja niestety po 2 CC 

  • Profesor mówił ze jeżeli wszystko będzie ok to poród naturalny. 

    Ja nigdy nie rodziłam więc niewidomo co i jak. 

    Podpytałam jeszcze czy napewno najpierw ciąża, profesor mówi ze przy cin 1 jest obserwacja i ze radziłby mi postarać się o dziecko najpierw. Może zmiana się cofnie sama, nie chce docinki robić żeby nie było problemu z ciążą. Szczepienie nie ma sensu ponieważ cechy infekcji HPV są u mnie nadal widoczne. Więc ciąża, stała kontrol przez okres jej trwania a po porodzie zobaczymy.

    Niewiem czy w sytuacji gdy dalej będzie się to ciągnąć to nie zdecyduje się na amputacje szyjki, bo jak mówił brak szyjki brak wirusa. 

    Zobaczymy może nie będzie takiej potrzeby 😉

  • Profesor mówił ze jeżeli wszystko będzie ok to poród naturalny. 

    Ja nigdy nie rodziłam więc niewidomo co i jak. 

    Podpytałam jeszcze czy napewno najpierw ciąża, profesor mówi ze przy cin 1 jest obserwacja i ze radziłby mi postarać się o dziecko najpierw. Może zmiana się cofnie sama, nie chce docinki robić żeby nie było problemu z ciążą. Szczepienie nie ma sensu ponieważ cechy infekcji HPV są u mnie nadal widoczne. Więc ciąża, stała kontrol przez okres jej trwania a po porodzie zobaczymy.

    Niewiem czy w sytuacji gdy dalej będzie się to ciągnąć to nie zdecyduje się na amputacje szyjki, bo jak mówił brak szyjki brak wirusa. 

    Zobaczymy może nie będzie takiej potrzeby 😉

  • Kaska82 dziękuję za informację bo bałam się czy z cinem ciąża jest bezpieczna.

    Twoja odp mnie uspokoila ❤️



Zaloguj się lub Zarejestruj, żeby odpowiedzieć lub dodać nowy temat